Kompleks pałacowo-parkowy w Kamieniu Śląskim

fot. Archiwum
Kompleks pałacowo-parkowy w Kamieniu Śląskim
Kompleks pałacowo-parkowy w Kamieniu Śląskim fot. Archiwum
Jedna z największych atrakcji regionu o imponującej historii. Pałac w Kamieniu Śląskim istniał już w 1104 r. jako gród Bolesława Krzywoustego.

Głosuj

Głosuj

Jeśli chcesz zagłosować w plebiscycie Perły Opolszczyzny na Kompleks pałacowo-parkowy w Kamieniu Śląskim wyślij SMS o treści:

KRAPKOWICE.5 na nr 71051.

Koszt - 1,22 zł z VAT.

Wiadomo, że już na początku XII w. należał do rodu Odrowążów, z którego wywodzi się św. Jacek (1183-1257) i błogosławieni Czesław (1175-1240) oraz Bronisława (1200-1259).

W XVIII w. pałac przebudowano na polecenie rodziny von Larisch. Pozostawiono jedynie wieżę, w której podobno miał urodzić się św. Jacek. Jego kult żywy jest w Kamieniu Śląskim od stuleci. Magdalena Engelburga von Larisch urządziła tu kaplicę ku jego czci.

W 1945 roku kaplica została doszczętnie spalona przez Sowietów. W zamku urządzono dom dziecka, który w 1971 r. spłonął i popadł w ruinę.
W 1990 r. obiekt wraz z parkiem kupiła Kuria Diecezjalna w Opolu i dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz sponsorów odbudowała go. Dziś kompleks pełni funkcję ośrodka rekolekcyjnego dla wiernych i kapłanów. Mieści się tu także Centrum Informacyjno-Naukowe Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.

Pałac w Kamieniu Śląskim
Odbudowana została również kaplica św. Jacka, choć nie udało się przywrócić jej pierwotnego kształtu i wystroju. Od momentu jej ponownego poświęcenia Kamień Śląski stał się miejscem licznych uroczystości, wydarzeń religijnych i kulturalnych.
Zamek wraz z sanktuarium można zwiedzać przez 7 dni w tygodniu (bilet normalny - 2 zł, ulgowy - 1 zł). Można też przenocować, zjeść obiad i zamówić salę konferencyjną.

Noclegi oferują gospodarstwa agroturystyczne we wsi. W Kamieniu Śląskim działa Centrum Informacji Turystycznej (tel. 077 46 71 329) oraz "Sebastianeum Silesiacum" - pierwsze w Polsce prywatne sanatorium specjalizujące się w wodolecznictwie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska