Komplikuje się remont Wieży Piastowskiej w Opolu

Redakcja
Na razie wieża jest niebieska, wróci do właściwego koloru jeszcze w tym roku, gdy po remoncie znikną rusztowania.
Na razie wieża jest niebieska, wróci do właściwego koloru jeszcze w tym roku, gdy po remoncie znikną rusztowania. Paweł Stauffer
Konstrukcja hełmu Wieży Piastowskiej wymaga dodatkowego wzmocnienia.

O tym, że Wieża Piastowska - najstarszy zabytek Opola, datowany na XIII wiek - jest w kiepskim stanie technicznym, wiadomo było od dawna.

Dopiero jednak po zdjęciu cegieł ze stożkowego hełmu wieży, okazało się, że jest z nim gorzej niż przypuszczano.

Konstrukcja, na której osadzono zwieńczenie, może wymagać dodatkowego wzmocnienia. Niewykluczone, że będą konieczne zmiany w przyjętym projekcie remontu.

- W kiepskim stanie jest zwłaszcza stalowa konstrukcja (to ta, którą widać z zewnątrz wieży - red.) - przyznaje Iwona Solisz, wojewódzki konserwator zabytków. - Jest problem, ale wykonawca remontu ma przedstawić pomysł na jego rozwiązanie. Mieliśmy już w tej sprawie jedno spotkanie, a w przyszłym tygodniu będzie kolejne. Takie niespodzianki zdarzają się podczas każdego remontu i to nie tylko budynku zabytkowego.

Mimo to Iwona Solisz ocenia, że na razie nie ma zagrożenie, aby problem ze zwieńczeniem wieży wpłynął na termin zakończenia prac.

- Wewnątrz już one trwają, skuwane są m.in. tynki, prowadzone są też prace na zewnątrz, tzw. spoinowanie - opowiada konserwator.

Iwona Solisz przyznaje jednak, że są opolanie, których niepokoi niebieski obecnie hełm wieży.

- Odebrałam w tej sprawie kilka telefonów, niektórzy mieszkańcy obawiają się, że już tak zostanie - przyznaje Iwona Solisz. - Uspokajam, że to tylko na czas remontu i na pewno hełm nie będzie szklany. Po prostu wykonawca musiał zdemontować wypełnienie hełmu, a potem zabezpieczyć go tak, aby do środka nie lała się woda. Po zakończeniu remontu zwieńczenie wróci do dawnego wyglądu.

Konserwator zastrzega jednak, że kolor wieży wielu z nas może zaskoczyć.

- Będzie nieco jaśniejsza, bo teraz wieża jest brudna, wręcz czarna - ocenia Iwona Solisz.

Przypomnijmy, że w ramach remontu zabytku oczyszczona i zabezpieczona będzie ceglana elewacja zewnętrzna. Stary układ schodów i podestów zostanie zachowany, zmieni się natomiast wygląd wnętrz, które do tej pory przyciągało turystów jedynie surowymi ścianami i tarasem widokowym. Po remoncie wieża ma pełnił także funkcję muzealną.

We wnętrzu zobaczymy sprzęt multimedialny do prezentacji dziejów Ostrówka, Opola i samej wieży. Jest też pomysł montażu kamer i ekranów, na których będzie można oglądać panoramę miasta, także zimą. W podziemiach urzędu wojewódzkiego obok kasy biletowej znajdą się toalety i poczekalnia dla grup turystycznych.

Cała inwestycja ma kosztować 3,86 mln zł i ma zakończyć się w tym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska