Komunikacja publiczna może być pierwszym wyborem

Materiał Informacyjny
Przeprowadzenie konkursu na projekty z obszaru strategii niskoemisyjnych w Aglomeracji Opolskiej zaplanowano na ostatni kwartał tego roku. Będzie to drugi nabór wniosków z tego obszaru w ramach nowego rozdania pieniędzy unijnych na lata 2014–2020.

Celem projektów ma być poprawienie jakości powietrza na terenie aglomeracji przez wsparcie komunikacji publicznej. We wnioskach trzeba więc wykazać m.in. szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych czy liczbę samochodów korzystających z miejsc postojowych w wybudowanych obiektach „parkuj i jedź”. Te dość popularne – szczególnie na zachodzie Europy – rozwiązania w Polsce spotykane są jeszcze rzadko. Założenie ich jest takie, że podróżujący własnymi autami dojeżdżają do obrzeży miast, gdzie zostawiają auto na parkingu i przesiadają się do komunikacji miejskiej. W dużych aglomeracjach składają się na nią: metro, tramwaje, kolej, autobusy i rowery.

W ramach projektów dofinansowanych z tego działania na terenie Aglomeracji Opolskiej możliwa jest budowa obiektów „parkuj i jedź”, dróg rowerowych, parkingów rowerowych, dróg dla pieszych, budowa i przebudowa infrastruktury w miastach w celu ograniczenia ruchu samochodów osobowych, a z drugiej strony –budowa zatok autobusowych i buspasów dla rozwoju komunikacji miejskiej. Dofinansowanie można uzyskać także na tworzenie i rozwój interaktywnej obsługi pasażerów.

O dofinansowanie w ramach tego konkursu mogą się ubiegać samorządy, ich związki, porozumienia i stowarzyszenia i ich jednostki organizacyjne posiadające osobowość prawną, a także przedsiębiorstwa (w tym spółki prawa handlowego) wykonujące usługi publiczne, w których większość udziałów lub akcji posiada województwo opolskie, powiat, gmina, miasto, związek międzygminny lub Skarb Państwa.
Wnioski mogą także składać podmioty wybrane przez samorządy, wykonujące usługi publiczne w obszarze objętym unijnym wsparciem (również na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego) lub podmioty wybrane zgodnie z ustawą o publicznym transporcie zbiorowym.

Maksymalne dofinansowanie tego typu projektów wynosi 85proc. Wsparciem mogą zostać objęte wyłącznie podmioty realizujące projekt na obszarze Aglomeracji Opolskiej.

Ekspert o konkursie
PIOTR DANCEWICZ, DYREKTOR BIURA AGLOMERACJI OPOLSKIEJ:

Na wsparcie strategii niskoemisyjnych w latach 2014–2020 r. dysponujemy kwotą ponad 40 mln euro. W pierwszym naborze, ogłoszonym wiosną, mieliśmy do podziału ponad 65 mln zł. Wpłynęły na niego trzy wnioski złożone przez miasto Opole, gminę Gogolin i powiat opolski w partnerstwie z województwem opolskim i gminami Popielów i Dobrzeń Wielki. Wszystkie zostały wysoko ocenione, ale wnioskowana wartość dofinansowania (ponad 78 mln zł) przekraczała przygotowaną pulę, więc zwróciliśmy się do urzędu marszałkowskiego o jej zwiększenie. Te projekty mają zielone światło do realizacji. Miasto Opole zaplanowało m.in. budowę mostu z kładką pieszo-rowerową wzdłuż ulicy Niemodlińskiej, zatoki autobusowe, ścieżki rowerowe i oświetlenie. Gogolin będzie budował centrum przesiadkowe, z którego mają korzystać także mieszkańcy ościennych gmin. Na terenie powiatu opolskiego powstaną ścieżki pieszo-rowerowe i parkingi rowerowe przy stacjach kolejowych.

W drugim naborze spodziewamy się dużego zainteresowania. Warunkiem koniecznym do złożenia wniosku jest posiadanie planu gospodarki niskoemisyjnej zaopiniowanego pozytywnie przez ekspertów WFOŚiGW lub NFOŚiGW, w którym planowane inwestycje zostały zawarte. Część gmin nie posiadała wcześniej takich planów, szykowały się więc z wnioskami na kolejny nabór.
Trzeba też pamiętać, że aby uzyskać dofinansowanie na budowę ścieżek rowerowych, muszą one służyć poprawie komunikacji, a nie rekreacji.

Więcej o Regionalnym Programie Województwa Opolskiego:
rpo.opolskie.pl

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**

Główny Punkt Informacyjny: Opole – tel.: 77 440 47 20,
e-mail: [email protected]

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska