Koncert laureatów VII Konkursu Piosenki Niemieckiej

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W czasie obrad jury na krapkowickiej estradzie wystąpiła grupa “Melizmat” z Kielczy.
W czasie obrad jury na krapkowickiej estradzie wystąpiła grupa “Melizmat” z Kielczy. Paweł Stauffer
Pierwsze miejsce w niedzielnym konkursie Superstar 2014 zajął zespół Studio Wokalne Bis z Leśnicy.

Zwycięzcy - grupa działająca przy DFK Leśnica - zaśpiewali piosenkę "Wenn ein Stern" z repertuaru Tommy'ego Fischera.

- Cieszymy się bardzo z tego sukcesu i jest on dla nas bardzo ważny - mówi instruktorka i opiekunka młodych muzyków Aleksandra Mikołajczyk. - Nasz zespół liczy obecnie 11 osób w wieku od 12 do 17 lat. Na estradzie Krapkowickiego Domu Kultury wystąpiło ośmioro wykonawców. Myślę, że dobrze się stało, że w tym roku jury doceniło nie tylko solistów, jak bywało w poprzednich latach, ale wygrał zespół, łączący różnorodne umiejętności: śpiew, grę na instrumentach, taniec i choreografię.

Drugie miejsce w konkursie Superstar 2014 zdobył duet Ewa Suchińska & Damian Kleszcz z Brożca, wykonawcy piosenki "Im Wagen vor mir". Trzecia była Maria Honka z Opola z piosenką "Flugzeuge im Bauch". Wyróżnienia otrzymali: Julia Chrobok, Krapkowice, Sven Solisch, Strzeleczki, Katarzyna Grzywocz, Zimna Wódka, Natalia Kutyła, Jasienica Dolna oraz Kamila Czartoryska, Reńska Wieś.

Czternaścioro uczestników niedzielnego finału jury wybrało z ponad 20 uczestników konkursu, którzy zdecydowali się przesłać płyty ze swoimi utworami.

- Wybraliśmy najlepszych z najlepszych w kategorii dziecięco-młodzieżowej - mówi Zuzanna Donath Kasiura, referent ds. kultury w TSKN. - Chodzi o to, by przyjemność z ich słuchania miało nie tylko jury, ale także licznie zgromadzona publiczność. Naczelnym zadaniem konkursu obok promocji niemieckiej muzyki i jej wykonawców jest popularyzacja języka niemieckiego. Wszystkie utwory w ramach Superstar 2014 są w nim śpiewane. Dla części wykonawców konkurs jest zachętą, by niemieckie piosenki poznawać, a potem śpiewać.

Laureaci tegorocznej edycji otrzymali nagrody rzeczowe, a ponadto będą mieli możliwość dokonać profesjonalnych nagrań swoich utworów w studiu Radia Opole.

Występy młodych wykonawców oglądał m.in. lider TSKN Norbert Rasch.
- Słychać, że wielu tych młodych ludzi umie mówić po niemiecku - zauważa Norbert Rasch. - Konkurs jest jeszcze jedną formą używania języka i wsparciem jego uczenia się. Można powiedzieć, że na estradzie kultura niemiecka wślizguje się w ich życie, tak jak niemiecka poezja czy kino. Dodatkowo młodzi wykonawcy uczą się rywalizacji. Jak to się złoży w całość, to za pięć lat zobaczymy ich w zarządach kół DFK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska