Konferencja programowa Marcina Ociepy w Opolu. Padły mocne słowa i deklaracje. "Opolszczyzna to kraina inwestycyjnych możliwości"

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Jednym z pomysłów Marcina Ociepy na wzmocnienie akademickości stolicy Opolszczyzny jest utworzenie w Opolu filii uczelni Krajowej Szkoły Administracji Publicznej
Jednym z pomysłów Marcina Ociepy na wzmocnienie akademickości stolicy Opolszczyzny jest utworzenie w Opolu filii uczelni Krajowej Szkoły Administracji Publicznej Mateusz Majnusz
Na konferencji programowej ,,Silny Region - Bezpieczna Polska” zorganizowanej przez wiceministra obrony narodowej Marcina Ociepę i Politechnikę Opolską słowo „Opolszczyzna” była dziś odmieniana przez wszystkie przypadki. Padły także mocne deklaracje przyszłych inwestycji, które – jak podkreślał poseł Ociepa – będą kołem zamachowym dla rozwoju naszego regionu.

- Hasło dzisiejszej konferencji jest ambitne, ale ściśle ze sobą powiązane. Bo zarówno silny region jak i bezpieczna Polska działają jak sprężenie zwrotne. My potrzebujemy bezpiecznej Polski, żeby mogły rozwijać się nasze regiony i kraj, ale bezpieczeństwo Polski wymaga tego, abyśmy mieli silne regiony, które będą generowały wzrost gospodarczy i stwarzały potencjał rozwojowy dla kolejnych pokoleń młodych ludzi, którzy będą elitą tego narodu, jako nauczyciele akademiccy, naukowcy, samorządowcy, przedsiębiorcy czy społecznicy – mówił wiceminister MON Marcin Ociepa.

Zobacz, kto wziął udział w konferencji programowej na Politechnice Opolskiej:

Samorządowcy z całego regionu licznie przybyli do Opola

Miejsce sobotniej konferencji nie było przypadkowe. Zorganizowano ją w zespole dydaktycznym "Łącznik" Politechniki Opolskiej, w którym odbywały się już podobne wydarzenia jak Forum Rozwoju Regionalnego czy gala Złotej Setki, podczas których w jednym miejscu spotykali się przedstawiciele biznesu, nauki i przemysłu. Podobnie było i tym razem.

W konferencji ,,Silny Region - Bezpieczna Polska” wzięli udział m.in. Piotr Bromber, wiceminister zdrowia, Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii, wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski, starostwa krapkowicki Maciej Sonik, burmistrz Namysłowa Bartłomiej Stawiarski czy Ewa Smolińska, wicestarosta brzeski.

Opolszczyzna rozwija ofertę zdrowotną dla swoich mieszkańców

W swoim przemówieniu rozpoczynającym konferencję Marcin Ociepa zwrócił uwagę, że kluczowe projekty rozwojowe wymagają synergii rządu i samorządu, bo bez pieniędzy ze szczebla państwowego nawet dużym samorządom, takim jak Opole, trudno będzie je zrealizować.

- Nieustannie stawiam sobie te zadanie jako poseł Ziemi Opolskiej, żeby o tę synergię się upominać i oferować ją samorządom – podkreślał wiceminister Ociepa.

Jako przykład inwestycji, które były możliwe do zrealizowania dzięki pieniądzom rządowym, Ociepa wymienił m.in. trwającą rozbudowę szpitala powiatowego w Krapkowicach, projekt rozbudowy 116. Szpitala Wojskowego w Opolu, który ruszy już w przyszłym roku, kapitalny remont ZOL-u w Brzeskim Centrum Medycznym, rozbudowę SOR-u na al. Witosa w Opolu czy wreszcie pomysł budowy Uniwersyteckiego Centrum Sercowo-Naczyniowego przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.

- To jest olbrzymi projekt na miarę kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim, który przed laty również wymagał synergii, ale także działania na rzecz tego projektu ponad podziałami. Tak dzisiaj potrzebujemy tej samej energii i zaangażowania, żeby doprowadzić ten projekt warty 350 mln zł do realizacji – tłumaczył Ociepa.

Nowy obiekt, który mógłby powstać w ciągu 5 lat, miałby w swoim zakresie oddziały ostrozabiegowe takie jak kardiochirurgia, kardiologia, chirurgia naczyniowa, neurologia z oddziałem udarowym, oddział intensywnej terapii oraz blok operacyjny.

- Choroby serca i naczyń są coraz powszechniejsze w naszym społeczeństwie, dlatego istnieje potrzeba utworzenia ośrodka, który będzie miał do dyspozycji możliwość diagnozowania i leczenia, a także dokonywania projektów profilaktycznych dotyczących chorób serca i naczyń – dodał wiceminister MON.

Ociepa: Opole albo będzie miastem akademickim albo powiatowym

W swoim przemówieniu Marcin Ociepa zwrócił uwagę, że obecne czasy wymagają jeszcze silniejszej współpracy samorządów ze światem nauki i biznesu. A województwo opolskie, choć najmniejsze w Polsce musi być silnym ośrodkiem gospodarczym, w którym przedsiębiorcy chcą lokować swoje firmy i tutaj inwestować.

- Musimy traktować uczelnie wyższe jako dobro wspólne naszego regionu. Opole albo będzie miastem akademickim albo powiatowym. Ośrodki, które nie mają uczelni wyższych są ośrodkami, które mają znacznie więcej problemów i trudności. Przede wszystkim z tym, co jest najcenniejsze, czyli ludźmi i kapitałem społecznym – tłumaczył wiceminister z Opola.

Jednym z pomysłów Marcina Ociepy na wzmocnienie akademickości stolicy Opolszczyzny jest utworzenie filii uczelni Krajowej Szkoły Administracji Publicznej czy osobnej docelowo Krajowej Szkoły Administracji Samorządowej, które będą kształcić i przygotowywać do służby publicznej urzędników służby cywilnej oraz kadry wyższych urzędników polskiej administracji.

- Opole spełnia wszelkie kryteria, aby taka krajowa uczelnia powstała w naszym mieście – dodał Marcin Ociepa, wiceminister Obrony Narodowej i poseł Ziemi Opolskiej.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska