Konflikt o szkoły w Oleśnie. Przegłosowano uchwałę oświatową [SIATKA SZKÓŁ]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Przeciwko uchwale oświatowej zagłosowało tylko 3 radnych, od lewej: Edeltrauda Zug, Klaudiusz Małek i Jan Bonk. Mirosław Dragon
W poniedziałek mieszkańcy zorganizowali w Wojciechowie spotkanie z kuratorem oświaty i burmistrzem, ale goście nie przyjechali. We wtorek olescy radni przegłosowali zmiany w szkołach, którym sprzeciwiają się protestujący mieszkańcy.

Spotkanie protestujących mieszkańców zorganizowano w poniedziałek w sali gimnastycznej w szkole podstawowej w Wojciechowie. Przyjechali na nie także mieszkańcy Wachowa i Sowczyc.

Właśnie szkoły z tych trzech wiosek docelowo mają być zmniejszone do klas I-IV (przez dwa lata do czasu wygaszenia gimnazjów, w wiejskich szkołach nadal uczyć się będą uczniowie klas I-VI, a od VII klasy uczniowie mają dojeżdżać na lekcje do Olesna).

Tymczasem mieszkańcy Wojciechowa, Wachowa i Sowczyc chcą, żeby ich szkoły zostały powiększone do klas I-VIII.

- Taki był przecież cel reformy oświaty: szkoły podstawowe mają być 8-klasowe, a dzieci nie mają uczyć się w molochach, tylko w swoich szkołach - mówi Beata Nowak, przewodnicząca rady rodziców w szkole podstawowej w Wojciechowie.

Na poniedziałkowym spotkaniu miał być obecny opolski kurator oświaty Michał Siek i przedstawiciel wojewody.
- Sekretariat kuratora poinformował jednak, że kurator jest chory, mimo obietnic nie było też nikogo z Urzędu Wojewódzkiego, burmistrz Olesna też do nas nie przyjechał. Czujemy się zlekceważeni - komentuje Beata Nowak.

Zaproszeni na spotkanie zostali też wszyscy radni.
Przyjechało tylko trzech: Edeltrauda Zug, Jan Bonk i Małgorzata Wieczorek.

Mieszkańcy trzech wiosek z gminy Olesno zapowiadają, że nie odpuszczą.
- Skoro kurator oświaty i wojewoda nie przyjechali do nas, to pojedziemy do nich - zapowiada Beata Nowak.

We wtorek jednak olescy radni podjęli już uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.

Zobacz, jak będzie wyglądała sieć szkół w gminie Olesno od 1 września 2017 r. po reformie szkolnictwa.

Zobacz, jak będzie wyglądała sieć szkół w gminie Olesno od 1 września 2017 r. po reformie szkolnictwa.

Za nową siatką szkół głosowało 9 radnych: Henryk Kucharczyk, Tadeusz Rutko, Piotr Gręda, Grzegorz Biernacki, Tadeusz Zamłyński, Andrzej Kochański, Irena Hadasik, Artur Paluch i Marek Leśniak.

Przeciwnych było 3 radnych: Edeltrauda Zug, Klaudiusz Małek i Jan Bonk.

Wstrzymało się 2 radnych: Łukasz Czołkos, Gabriela Jokiel

Radna Małgorzata Wieczorek była nieobecna na sesji.

Dotychczasowe szkoły 6-letnie, Zespół Szkół nr 2 oraz dzisiejsze gimnazjum nr 1 w Oleśnie stają się z 8-letnimi szkołami podstawowymi.

W okresie przejściowym, w latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 uczniowie klas VII i VIII ze szkoły podstawowej nr 3 w Oleśnie, a także szkół w Wojciechowie, Wachowie i Sowczycach, mają chodzić do nowo utworzonej szkoły podstawowej nr 1 w Oleśnie (czyli dzisiejszego gimnazjum nr 1).

W roku 2019, gdy szkoły opuszczą ostatni absolwenci gimnazjum, szkoły, które znajdują się najbliżej Olesna, mają być szkołami z klasami I–IV.

Za dwa lata władze Olesna planują następującą siatkę szkół

8-letnie szkoły podstawowe

 • Szkoła podstawowa nr 1 w Oleśnie,
 • Szkoła podstawowa nr 2 w Oleśnie,
 • Szkoła podstawowa nr 3 Oleśnie,
 • Szkoła podstawowa w Borkach Wielkich,
 • Szkoła podstawowa w Bodzanowicach.

4-klasowe szkoły (z klasami I–IV):

 • Szkoła podstawowa w Sowczycach,
 • Szkoła podstawowa w Wojciechowie,
 • Szkoła podstawowa w Wachowie.

Gmina Olesno prowadzi aktualnie w sumie 18 placówek oświatowych: 10 przedszkoli, 6 szkół podstawowych, 1 gimnazjum i 1 zespół szkół, w którego skład wchodzi szkoła podstawowa i gimnazjum.

W samym Oleśnie funkcjonują obecnie trzy szkoły:

 • Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki – 342 uczniów,
 • Szkoła podstawowa nr 3 im. Powstańców Śląskich – 263 uczniów,
 • Zespół Szkół nr 2 w Oleśnie, w skład którego wchodzą Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 im. księżnej Jadwigi Śląskiej oraz Publiczne Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. księżnej Jadwigi Śląskiej – 446 uczniów.

Jest też 5 wiejskich szkół podstawowych:

 • Szkoła podstawowa w Borkach Wielkich – 56 uczniów,
 • Szkoła podstawowa w Sowczycach - 48 uczniów,
 • Szkoła podstawowa w Bodzanowicach - 46 uczniów,
 • Szkoła podstawowa w Wojciechowie - 53 uczniów,
 • Szkoła podstawowa w Wachowie - 43 uczniów.

Łącznie do szkół prowadzonych przez gminę Olesno uczęszcza dzisiaj 1297 uczniów.

Zobacz, jak będzie wyglądała sieć szkół w gminie Olesno od 1 września 2017 r. po reformie szkolnictwa.

Będą zmiany zasad w noszeniu maseczek?

Wideo

Komentarze 37

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mama

Z tego co ja wiem to szkoły wiejskie będą teraz utrzymywać szkołę nr 1 w Oleśnie bo na naszą szkołę jest taka kasa że pokryje koszty utrzymania szkoły Oleskiej. Dla tych co nie wiedzą. Jak nasza szkoła będzie miała do 60 uczniów to kasa jest duża na taką szkołę, jak będziemy mieli więcej uczniów to pieniążki się zmniejszają. I teraz pytanie do Was. Dlaczego burmistrz nie chce zrobić w naszych szkołach 8 klas? Bo szkoły wiejskie przekroczą próg 60 uczniów i kasę zabiorą. Więc kto ich utrzyma.

G
Grzesiek nr 4
W dniu 27.03.2017 o 11:21, Eurofighter - Typhoon napisał:

Grzeski, Mietki, Jarki, Zdzisie usw., wy za to sie wynosta za Miedza Barany, u nos som Gregor, a nie Grzeski! Skond to te Polajstwo sie wziyno, bo nawet Russe majom Grigori (Григорий), zrestom te Imiy pochodzi von Altgriechisch. Ponoc polsky Slowiany to dwa czy trzi Plemiona wtore wygnali Mongoly bo z niymi sie nie dalo zyc. To by bola Prowda bo jak sie Wiynkszosc z wos zachowuje to sie to potwierdzo.

Pedzioł co wiedzioł :P  :P  :P !!!

G
Grzesiek nr3

aleee który Grzesiek, bo nas jest mnóstwo!!!! :D  :D  :D

G
Gość
W dniu 26.03.2017 o 22:49, Grzesiek nr2 napisał:

 Do bani takie forum gdzie każdy może podszywać się pod innego uzytkownika!!!!A moim zdaniem to sprawa wspólna, więc należy działać wspólnie, po za tym "więcej kultury" to także przydało by się pewnemu panu z Urzędu Miejskiego, (o kogo chodzi to wiedzą osoby które miały tę nieprzyjemność spotkania z nim na osobności). Wiadomo nie można wszystko zwalać na emocję, ale to czy szkoła będzie czy nie to chyba nie zależy od zachowania ludzi na zebraniu (to jakaś paranoja).

 

 Do bani takie forum gdzie każdy może podszywać się pod innego uzytkownika!!!!

A moim zdaniem to sprawa wspólna, więc należy działać wspólnie, po za tym "więcej kultury" to także przydało by się pewnemu panu z Urzędu Miejskiego, (o kogo chodzi to wiedzą osoby które miały tę nieprzyjemność spotkania z nim na osobności). Wiadomo nie można wszystko zwalać na emocję, ale to czy szkoła będzie czy nie to chyba nie zależy od zachowania ludzi na zebraniu (to jakaś paranoja).

Grzesiek odpuść już....

G
Gość

Bysiu pantoflarz! Wszyscy to wiedzą!

G
Grzesiek nr2
W dniu 25.03.2017 o 19:02, Grzesiek napisał:

Moim zdaniem Wachów popełnił błąd, że "walczył" wspólnie z Wojciechowem, ponieważ zachowanie niektórych osób zdecydowanie przekreśliło szansę utrzymania szkoły w Wachowie. Więcej kultury przydałby się pewnym krzykaczką, bo żenada. Za dwa lata trzeba będzie z tego wyciągnąć wnioski!     I tym razem zebranie w Wachowie bez balastu....

 Do bani takie forum gdzie każdy może podszywać się pod innego uzytkownika!!!!

A moim zdaniem to sprawa wspólna, więc należy działać wspólnie, po za tym "więcej kultury" to także przydało by się pewnemu panu z Urzędu Miejskiego, (o kogo chodzi to wiedzą osoby które miały tę nieprzyjemność spotkania z nim na osobności). Wiadomo nie można wszystko zwalać na emocję, ale to czy szkoła będzie czy nie to chyba nie zależy od zachowania ludzi na zebraniu (to jakaś paranoja).

g
grzesiek
W dniu 25.03.2017 o 19:02, Grzesiek napisał:

Moim zdaniem Wachów popełnił błąd, że "walczył" wspólnie z Wojciechowem, ponieważ zachowanie niektórych osób zdecydowanie przekreśliło szansę utrzymania szkoły w Wachowie. Więcej kultury przydałby się pewnym krzykaczką, bo żenada. Za dwa lata trzeba będzie z tego wyciągnąć wnioski!     I tym razem zebranie w Wachow Bardzo ciekawe skąd pani wzięła te wyliczenia skoro na podstronach wydatków gminy widnieje jak byk że 35,6 mln wydaje się na oświatę w Oleśnie i gmina dopłaca 12 mln żeby utrzymać tak duża liczbę szkół wiejskich.Ciekawe, żę Kluczbork czy Lubliniec już dawno pozbył się problemu likwidując małe szkółki jako nieopłacalne bo nieopłacalnym jest utrzymywanie klas 5-7 osobowych. Jakkolwiek byście nie liczyli to małe szkółki przynoszą straty.A poza tym, robi się krzywdę naszym dzieciom, staną się zahukane, zagubione w większej społeczności.Przecież jak oni mając 15 lat przekroczą progi którejkoliwiek szkoły większej niż 100 to jak mają sie wybić? Ja to pamiętam z czasów mojego liceum, gdzie przez ponad rok miałam ogromne problemy i traumę mam do dziś gdy człowiek musiał zetknąć się ze światem a nie wiejskim podwórkiem. Ludzie ze wsi, nie krzywdzcie własnych dzieci a Ci walczący, niech nie kłamią że mówią w imieniu wsi, bo myślę, że jakby trzeba było się zadeklarować gdzie się swoje dziecko pośle, czy na wieś czy do Olesna to nawet 1/3 podpisów RODZICÓW a nie krewnych i znajomychA gdzie pani znalazła że gmina dopłaca do szkół wiejskich 12mln????

G
Gość
W dniu 26.03.2017 o 22:32, Rodzic napisał:

No proszę jacy wszyscy tu aktywni...., anonimowo to można każdemu wygarnąć!!! Ale zabrać głos publicznie to już trudniej..... pewnie z obawy o swój własny"interes". !!!! 

a jesteś z Wojciechowa??? To masz interes!!!!

G
Grzesiek

Moim zdaniem Wachów popełnił błąd, że "walczył" wspólnie z Wojciechowem, ponieważ zachowanie niektórych osób zdecydowanie przekreśliło szansę utrzymania szkoły w Wachowie. Więcej kultury przydałby się pewnym krzykaczką, bo żenada. Za dwa lata trzeba będzie z tego wyciągnąć wnioski!     I tym razem zebranie w Wachowie bez balastu....

m
mieszkaniec wioski
W dniu 24.03.2017 o 13:48, Jola napisał:

Jedna z niewielu osób która pisze rzeczowo !! Zgadzam się z każdym słowem !! Rodzice chcą reformy zgodnie z jej założeniem i to jest istota sprawy ! Oni sami najlepiej znają swoje dzieci i nic nikomu do tego jak je wychowują ,gdzie wysyłają do szkoły itd. nigdzie nie ma mowy że rodzice nakazują wybierać wiejskie szkoły każdy może wysłać swoje dziecko gdzie chce ! W zamian za to zostają tu obrażani i wyzywani i komy tu brak kultury ??? Czy rodzice z Wojciechowa ,Wachowa czy Sowczyc wypisują tu głupoty i obrażają Was Panie i Panowie X którzy nie jesteście w stanie pisać komentarzy pod własnym imieniem tylko ukrywacie się pod pseudo nazwami ....WSTYD I ŻENADA !!! Dajcie tym ludziom spokój ... Rodzice tych szkół brawo więcej takich jak Wy !!

Tutaj chodzi o komentarze czy obrażanie nie tylko na forum za to, że mimo mieszkam na wsi to chcę aby moje dziecko chodziło do miejskiej szkoły, za to, że uważam że malusieńka szkółka nie rozwinie prawidłowo dziecka. Dzieci z wiosek często mają różne kompleksy jak idą do szkół miejskich bo za długo były pod płaszczykiem rodziców. Dajcie tym dzieciom szansę rozwoju a nie krytykujcie tych co chcą posyłać dzieci do miasta.

J
Jola
W dniu 24.03.2017 o 09:39, Marcelina napisał:

Ludzie, przestańcie się nawzajem obrażać, bo przedmiotem sporu nie jest to kto jest lepszy, czy gorszy. Nauczyciele wszędzie się starają, tylko nie wszędzie mają do tego warunki. Samorząd mógł te warunki poprawić, ale wybrał łatwiznę. I to nie jest sprawa pieniędzy: gdyby nie opłacało się utrzymywać szkół wiejskich, to dawno by je zamknięto. Tymczasem największa subwencja przychodzi właśnie na ucznia na wsi i te kwoty wystarczają na utrzymanie takich szkół, a nawet jeszcze co nieco zostaje. Gmina otrzymuje co roku ponad 17 000 000 subwencji oświatowej (dokładne dane za ostatnie lata są na stronie mf.gov.pl) i za ostatnie 5 lat i tak ogólny bilans ma dodatni. Utrzymanie szkoły wiejskiej kosztuje w granicach 700 000. 5 wiejskich szkół to wydatek ok. 3 500 000. Dodam, że inwestycje w tych placówkach to zaledwie bieżące, pilne remonty. Pozostaje więc w puli jeszcze 13 500 000, które konsumują 3 szkoły w Oleśnie. Nawet jeśli odjąć wydatki na autobusy, to zostaje dobrze ponad 4 000 000 zł na placówkę. Gdyby argumentem w tej sprawie rzeczywiście były pieniądze, to nie byłoby najmniejszego hałasu. Ale , Pan Burmistrz na spotkaniach wyraźnie powiedział, że w jedynkę zainwestowano ogromne kwoty pieniędzy, więc nie może stać pusta.Niech więc skończy się powtarzany jak mantra slogan, że to do szkół wiejskich trzeba dopłacać. I przestańcie nas obrażać, bo nas nie znacie ani naszych dzieci, ani ile ich mamy. Mam dość słuchania jako matka 4 dzieci w wieku szkolno-przedszkolnym, co jest najlepsze dla moich dzieci- my, rodzice, wiemy to najlepiej.

Jedna z niewielu osób która pisze rzeczowo !! Zgadzam się z każdym słowem !! Rodzice chcą reformy zgodnie z jej założeniem i to jest istota sprawy ! Oni sami najlepiej znają swoje dzieci i nic nikomu do tego jak je wychowują ,gdzie wysyłają do szkoły itd. nigdzie nie ma mowy że rodzice nakazują wybierać wiejskie szkoły każdy może wysłać swoje dziecko gdzie chce ! W zamian za to zostają tu obrażani i wyzywani i komy tu brak kultury ??? Czy rodzice z Wojciechowa ,Wachowa czy Sowczyc wypisują tu głupoty i obrażają Was Panie i Panowie X którzy nie jesteście w stanie pisać komentarzy pod własnym imieniem tylko ukrywacie się pod pseudo nazwami ....WSTYD I ŻENADA !!! Dajcie tym ludziom spokój ... Rodzice tych szkół brawo więcej takich jak Wy !!

G
Gość

A w Rudnikach maja budzet 6mln zl i na wszystkie szkoły starczyło. Szkoły wszystkie są 1-8. Da sie.

G
Gość

Przecież Pani Edeltrauda Zug to radny partii burmistrza - trzeba było rozmawiać z nią albo zapytać gdzie jej szef

G
Gna
W dniu 24.03.2017 o 09:39, Marcelina napisał:

Ludzie, przestańcie się nawzajem obrażać, bo przedmiotem sporu nie jest to kto jest lepszy, czy gorszy. Nauczyciele wszędzie się starają, tylko nie wszędzie mają do tego warunki. Samorząd mógł te warunki poprawić, ale wybrał łatwiznę. I to nie jest sprawa pieniędzy: gdyby nie opłacało się utrzymywać szkół wiejskich, to dawno by je zamknięto. Tymczasem największa subwencja przychodzi właśnie na ucznia na wsi i te kwoty wystarczają na utrzymanie takich szkół, a nawet jeszcze co nieco zostaje. Gmina otrzymuje co roku ponad 17 000 000 subwencji oświatowej (dokładne dane za ostatnie lata są na stronie mf.gov.pl) i za ostatnie 5 lat i tak ogólny bilans ma dodatni. Utrzymanie szkoły wiejskiej kosztuje w granicach 700 000. 5 wiejskich szkół to wydatek ok. 3 500 000. Dodam, że inwestycje w tych placówkach to zaledwie bieżące, pilne remonty. Pozostaje więc w puli jeszcze 13 500 000, które konsumują 3 szkoły w Oleśnie. Nawet jeśli odjąć wydatki na autobusy, to zostaje dobrze ponad 4 000 000 zł na placówkę. Gdyby argumentem w tej sprawie rzeczywiście były pieniądze, to nie byłoby najmniejszego hałasu. Ale , Pan Burmistrz na spotkaniach wyraźnie powiedział, że w jedynkę zainwestowano ogromne kwoty pieniędzy, więc nie może stać pusta.Niech więc skończy się powtarzany jak mantra slogan, że to do szkół wiejskich trzeba dopłacać. I przestańcie nas obrażać, bo nas nie znacie ani naszych dzieci, ani ile ich mamy. Mam dość słuchania jako matka 4 dzieci w wieku szkolno-przedszkolnym, co jest najlepsze dla moich dzieci- my, rodzice, wiemy to najlepiej.

 

Bardzo ciekawe skąd pani wzięła te wyliczenia skoro na podstronach wydatków gminy widnieje jak byk że 35,6 mln wydaje się na oświatę w Oleśnie i gmina dopłaca 12 mln żeby utrzymać tak duża liczbę szkół wiejskich.Ciekawe, żę Kluczbork czy Lubliniec już dawno pozbył się problemu likwidując małe szkółki jako nieopłacalne bo nieopłacalnym jest utrzymywanie klas 5-7 osobowych. Jakkolwiek byście nie liczyli to małe szkółki przynoszą straty.A poza tym, robi się krzywdę naszym dzieciom, staną się zahukane, zagubione w większej społeczności.Przecież jak oni mając 15 lat przekroczą progi którejkoliwiek szkoły większej niż 100 to jak mają sie wybić? Ja to pamiętam z czasów mojego liceum, gdzie przez ponad rok miałam ogromne problemy i traumę mam do dziś gdy człowiek musiał zetknąć się ze światem a nie wiejskim podwórkiem. Ludzie ze wsi, nie krzywdzcie własnych dzieci a Ci walczący, niech nie kłamią że mówią w imieniu wsi, bo myślę, że jakby trzeba było się zadeklarować gdzie się swoje dziecko pośle, czy na wieś czy do Olesna to nawet 1/3 podpisów RODZICÓW a nie krewnych i znajomych

M
Marcelina

Ludzie, przestańcie się nawzajem obrażać, bo przedmiotem sporu nie jest to kto jest lepszy, czy gorszy. Nauczyciele wszędzie się starają, tylko nie wszędzie mają do tego warunki. Samorząd mógł te warunki poprawić, ale wybrał łatwiznę. I to nie jest sprawa pieniędzy: gdyby nie opłacało się utrzymywać szkół wiejskich, to dawno by je zamknięto. Tymczasem największa subwencja przychodzi właśnie na ucznia na wsi i te kwoty wystarczają na utrzymanie takich szkół, a nawet jeszcze co nieco zostaje. Gmina otrzymuje co roku ponad 17 000 000 subwencji oświatowej (dokładne dane za ostatnie lata są na stronie mf.gov.pl) i za ostatnie 5 lat i tak ogólny bilans ma dodatni. Utrzymanie szkoły wiejskiej kosztuje w granicach 700 000. 5 wiejskich szkół to wydatek ok. 3 500 000. Dodam, że inwestycje w tych placówkach to zaledwie bieżące, pilne remonty. Pozostaje więc w puli jeszcze 13 500 000, które konsumują 3 szkoły w Oleśnie. Nawet jeśli odjąć wydatki na autobusy, to zostaje dobrze ponad 4 000 000 zł na placówkę. Gdyby argumentem w tej sprawie rzeczywiście były pieniądze, to nie byłoby najmniejszego hałasu. Ale , Pan Burmistrz na spotkaniach wyraźnie powiedział, że w jedynkę zainwestowano ogromne kwoty pieniędzy, więc nie może stać pusta.

Niech więc skończy się powtarzany jak mantra slogan, że to do szkół wiejskich trzeba dopłacać. I przestańcie nas obrażać, bo nas nie znacie ani naszych dzieci, ani ile ich mamy. Mam dość słuchania jako matka 4 dzieci w wieku szkolno-przedszkolnym, co jest najlepsze dla moich dzieci- my, rodzice, wiemy to najlepiej.

 

Dodaj ogłoszenie