Konfucjusz naucza nas już dekadę

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Fot. patrycja wanot
Instytut Konfucjusza w Opolu działa od 2008 roku. Mimo że to jedna z najmniejszych placówek w Polsce, przez Chińczyków oceniania jest jako jedna z najprężniej działających na całym świecie.

Centrum Współpracy Polska-Chiny - Instytut Konfucjusza w Opolu powstał w wyniku współpracy Politechniki Opolskiej i Politechniki Pekińskiej. Jego celem jest promowanie języka i kultury chińskiej. Instytut działa nie tylko na rzecz uczelni, ale przede wszystkim całej społeczności regionu.

- Prowadzimy kursy języka chińskiego na różnych stopniach zaawansowania głównie dla młodzieży i dorosłych. Organizujemy wykłady i seminaria na temat chińskiej kultury, społeczeństwa i biznesu, pomagamy w nawiązywaniu współpracy z jednostkami naukowo-badawczymi i firmami oraz prowadzimy doradztwo w zakresie edukacji, kultury i biznesu – wylicza Ewa Jakuczek, dyrektor działającego przy Politechnice Opolskiej Instytutu Konfucjusza w Opolu. Opolski ośrodek jest jedną z ponad 200 tego typu placówek na świecie, stowarzyszonych w międzynarodowej sieci, których siedziba główna – Hanban (Biuro Międzynarodowej Rady Języka Chińskiego) mieści się w Pekinie.

W skład zarządu organizacji Hanban wchodzą przedstawiciele 12 komisji oraz ministerstw rządu chińskiego. Hanban jest organizacją non-profit podporządkowaną chińskiemu Ministerstwu Edukacji, której celem jest upowszechnianie dorobku chińskiej kultury i języka. Jej powstanie było odpowiedzią na rosnące w świecie zainteresowanie nauką języka chińskiego. Według szacunków, języka chińskiego uczy się obecnie 25 milionów obcokrajowców i liczba ta stale rośnie.

Prowadzą kursy języka chińskiego, ale też promują kulturę Kraju Środka

Instytut Konfucjusza jest nie tylko ośrodkiem nauki języka, lecz także miejscem poznania tradycji i obyczajów Państwa Środka, umożliwiającym odkrycie jego współczesnego oblicza. To tu organizowane są pokazy parzenia herbaty, nauka kaligrafii, zajęcia tai-chi. Instytut na zajęcia zaprasza nie tylko dorosłych, ale też dzieci. Nie ma dnia, żeby Instytutu nie odwiedzała jakaś szkoła czy przedszkole. Co roku IK organizuje także obchody Chińskiego Nowego Roku, zapraszając do Opola niezwykłe grupy artystyczne z Chin.

Instytut stworzył swój oddział także w Kędzierzynie-Koźlu, by jeszcze skuteczniej docierać z ofertą do Opolan. To właśnie ta aktywność, ale też dziesięć lat dobrej współpracy między politechniką a Chinami, a zwłaszcza partnerstwo Politechniki Opolskiej z Chongqing Jiaotong University (CJU), wykonawcą projektu ,,Nowego Jedwabnego Szlaku” ułatwiły rektorowi Politechniki Opolskiej prof. Markowi Tukiendorfowi uzyskanie ośmiu licencji na prowadzenie klas konfucjańskich na zaprzyjaźnionych uczelniach. Klasy działałyby pod opolskim patronatem. To obok uatrakcyjnienia oferty uczelni miałoby uzupełnić i wesprzeć projekt ,,Nowego Jedwabnego Szlaku”, którego cel, a więc zacieśnienie współpracy z Chinami, jest zbieżny z misją IK.

W klasach konfucjańskich języka chińskiego będą się uczyć przyszli inżynierowie, którzy mogliby pracować przy realizacji tego projektu. Klasy konfucjańskie będą też zajmować się promowaniem kultury chińskiej, tak jak się to dzieje w Opolu. Pierwsze cztery mogą powstać jeszcze w tym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska