Kongres ESG - Polska Moc Biznesu w Warszawie. Będzie dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców? Co z bezpieczeństwem energetycznym Polski?

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Będzie dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców?
Będzie dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców? mat. prasowe
Dyskusja na temat dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców otworzyła Kongres ESG - Polska Moc Biznesu w Warszawie. Eksperci, przedstawiciele rządu i parlamentarzyści mówili też m. in. o bezpieczeństwie energetycznym, zmianach klimatycznych i kondycji naszej gospodarki w obliczu kryzysu i wojny w Ukrainie.

Kongres rozpoczął się od śniadania prasowego. Podczas którego Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców przedstawił propozycję zmian w systemie ubezpieczeń przedsiębiorców. Oczekują oni, jak mówił, wprowadzenia dobrowolności płacenia składek do ZUS.

- Ryczałtowy ZUS jest zbójcą miejsc pracy i wypycha chcących pracować na własny rachunek do szarej strefy. Wielu zadłużonych w ZUS przedsiębiorców nigdy nie będzie w stanie spłacić długu, a więc oni i ich rodziny będą do końca życia wykluczeni z możliwości legalnego zarabiania pieniędzy. Dobrowolne składki na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorców zostały wprowadzone w Niemczech po zakończeniu II wojny światowej, wywierając znakomite skutki dla gospodarki i rozwoju przedsiębiorczości. W Polsce też powinniśmy iść w tym kierunku – mówił Adam Abramowicz.

Zwolennikiem propozycji jest m.in. dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. Ekspert przypomniał, że przedsiębiorcy mogą obecnie dobrowolnie płacić składki chorobowe.

Ten system, jak mówił dr Kolek, bardzo dobrze funkcjonuje.

ZOBACZ TEŻ:
Duża podwyżka składek ZUS dla prowadzących działalność gospodarczą i samozatrudnionych. Sprawdź, ile więcej zapłacisz teraz

- Ani Fundusz Chorobowy nie upadł, ani przedsiębiorcy na to rozwiązanie nie narzekają. Mamy więc już pewien wzorzec, z którego możemy korzystać. Warto tę formułę rozszerzyć. Atutem dobrowolności składek jest przede wszystkim to, że przedsiębiorca w pierwszej kolejności może skupić się na działalności gospodarczej. A dopiero potem może myśleć, czy stać go na płacenie składek – stwierdził dr Antoni Kolek.

Eksperci wyjaśniali, że na tym rozwiązaniu nie ucierpi budżet państwa. Strata, która w pierwszym etapie obowiązania dobrowolności składek może wynieść ok. 7 mld zł, zostanie pokryta dzięki temu, że wielu przedsiębiorców nie będzie musiało rezygnować z działalności gospodarczej. Część firm wróci też z szarej strefy.

Autorzy propozycji wskazywali również, że środki na pokrycie straty można pozyskać z innych funduszy społecznych.

- Nie wszystkie fundusze ubezpieczeń społecznych są deficytowe. Środki z nich powinny być zarezerwowane na pokrycie ewentualnych ubytków w budżecie w związku z wprowadzeniem dobrowolności ZUS dla przedsiębiorców. Dziś mamy już pewne ułatwienia dla firm, ale one mają charakter półpełny. Nasz projekt nie jest wyłomem w systemie, ale uzupełnieniem istniejących rozwiązań – tłumaczył dr Marek Woch, dyrektor generalny w biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Propozycję rekomenduje też poseł Paweł Kukiz. Jego zdaniem czas przedwyborczy sprzyja dyskusji na ten temat. Według posła społeczeństwo powinno wziąć sprawy w swoje ręce i aktywnie poprzeć propozycję.

W Biurze Rzecznika MŚP został opracowany obywatelski projekt ustawy na ten temat. Podczas śniadania prasowego kongresu powołany został komitet inicjatywy ustawodawczej, który będzie zbierał podpisy pod projektem. Żeby trafił on do Sejmu, jego autorzy muszą zebrać 100 tys. podpisów.

Na stronie „Ryczałtowy ZUS - zabójca miejsc pracy” pojawi się formularz, za pomocą którego można poprzeć projekt, można też na jego temat się wypowiedzieć.

Propozycja dotycząca dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców to tylko jeden z tematów poruszanych 7 listopada 2022 podczas Kongresu ESG Polska Moc Biznesu w Warszawie. Dyskusje zostały podzielone na trzy części: środowisko, społeczeństwo, gospodarka.

Wzięli w nich udział premier Mateusz Morawiecki, ministrowie, parlamentarzyści, ale te przedstawiciele instytucji ekonomicznych, naukowych i samorządowych.

Najważniejszym celem kongresu była wymiana idei i poszukiwanie wspólnych działań, które pomogą w budowaniu silnego społeczeństwa.

Organizatorami wydarzenia byli:

  • Fundacja Pozytywnych Idei,
  • Fundacja Czyste Powietrze.

TO WAŻNE:
Duża zmiana dla bezrobotnych. Od 1 stycznia 2023 nowe przepisy dotyczące ubezpieczeń zdrowotnych

Formuła Kongresu jest hybrydowa - można uczestniczyć w nim fizycznie na Stadionie lub oglądając transmisję on-line, na stronach partnerów medialnych

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska