Koniec protestu służb mundurowych. Co wywalczyli policjanci,...

  Koniec protestu służb mundurowych. Co wywalczyli policjanci, strażacy i straż graniczna?

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Wróblewski

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Kończy się protest służb podległych MSWiA.

  Kończy się protest służb podległych MSWiA. ©Szymon Starnawski /Polska Press

  Od 1 stycznia 2019 funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają podwyżkę - 655 zł brutto. Kolejna podwyżka - 500 zł brutto - nastąpi od 1 stycznia 2020. MSWiA zobowiązało się do rezygnacji z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Funkcjonariusze będą też mieli prawo do pełnopłatnych nadgodzin.
  Kończy się protest służb podległych MSWiA.

  Kończy się protest służb podległych MSWiA. ©Szymon Starnawski /Polska Press

  Jak zadeklarowali przedstawiciele strony związkowej zawarte w czwartek porozumienie kończy akcję protestacyjną, która trwała w służbach od lipca tego roku.

  Szef MSWiA Joachim Brudziński podkreślił, że wypracowany kompromis musiał pogodzić postulaty funkcjonariuszy i możliwości budżetowe państwa.

  Ze strony społecznej porozumienie podpisali: Krzysztof Hetman - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Pożarnictwa, Krzysztof Oleksak - Związek Zawodowy Strażaków „Florian”, Rafał Jankowski - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, Marcin Kolasa - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Krzysztof Andura - Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność".

  CZYTAJ TAKŻE: Opolscy policjanci idą na zwolnienia lekarskie

  Podwyżka o 655 zł brutto w 2019 roku oraz o 500 zł brutto w 2020 roku  W toku negocjacji ustalono, że funkcjonariusze służb MSWiA otrzymają od początku 2019 roku po 655 zł brutto podwyżki, co spowoduje wzrost wielokrotności tzw. kwoty bazowej o 0,43. Początkowo MSWiA proponowało od 1 stycznia 2019 podwyżkę w wysokości 309 zł, a od 1 lipca 2019 - o kolejne 253 zł brutto.

  Porozumienie zakłada też, że funkcjonariusze otrzymają kolejną podwyżkę w kwocie 500 zł brutto – od 1 stycznia 2020.

  Pełnopłatne nadgodziny dla wszystkich funkcjonariuszy MSWiA  Kolejny postulat przedstawicieli związków dotyczył rozliczania tzw. nadgodzin. Wymiar czasu służby funkcjonariuszy wynosi 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Należność za ponadwymiarowy czas służby - tzw. nadgodziny, wypłacane są obecnie tylko strażakom w wysokości 60 proc. stawki za jedną nadgodzinę.

  W policji, straży granicznej i SOP możliwy jest jedynie odbiór wolnego za wypracowane nadgodziny.

  Zgodnie z zawartym porozumieniem od 1 lipca 2019 roku zostanie wprowadzona odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla wszystkich policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP.  Początkowo zastosowany będzie 6-miesięczny okres rozliczania nadgodzin. Kwestia ustalenia okresu rozliczeniowego na kolejne lata będzie przedmiotem dalszego dialogu.

  Rezygnacja z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę  1 stycznia 2013 roku rząd PO-PSL wprowadził nowe regulacje dotyczące emerytur funkcjonariuszy, którzy wstąpili do służby po 31 grudnia 2012. Funkcjonariuszom tym miała przysługiwać emerytura mundurowa, gdy w dniu zwolnienia ze służby będą mieli ukończone 55 lat i co najmniej 25 lat służby. Dotychczas musiały być spełnione łącznie te dwa warunki.

  Ministerstwo i strona społeczna zgodziły się na rezygnację z wymogu ukończenia 55 lat. Oznacza to pozostawienie tylko jednego wymogu do przejścia na emeryturę, czyli co najmniej 25 lat służby. Zmiana wejdzie w życie od 1 lipca 2019 roku.

  Dodatkowe zachęty do pozostawania w służbie  Zarówno MSWiA jak i stronie związkowej zależy, aby doświadczeni funkcjonariusze jak najdłużej zostawali w służbie. Dlatego MSWiA zaproponowało, że zostaną przygotowane rozwiązania umożliwiające przyznawanie dodatkowych należności pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy.

  Dotyczyłoby to osób, które nabyły prawa do emerytury i posiadają co najmniej 25 lat służby.

  OPOLSKIE INFO - 9.11.2018


  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (11) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo