Koniec roku szkolnego 2019/2020. Jak będzie wyglądać w opolskich szkołach? Odbiór świadectw według harmonogramu

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Od 25 maja na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze do szkół mogły wrócić dzieci z klas 1-3 i 8-klasiści na konsultacje. Od 1 czerwca na konsultacje - klasy 4-7.
Od 25 maja na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze do szkół mogły wrócić dzieci z klas 1-3 i 8-klasiści na konsultacje. Od 1 czerwca na konsultacje - klasy 4-7. fot.dariusz bloch/polska press
Po tym, jak minister edukacji ogłosił wydłużenie zdanej nauki do końca roku szkolnego, opolskie szkoły podstawowe przygotowują się do zakończenia, jakiego jeszcze nie było. Wcześniej - egzaminy ośmioklasistów.

W Szkole Podstawowej nr 1 w Opolu z zajęć opiekuńczo-wychowawczych korzysta dziennie po kilkoro z ponad 140 dzieci klas 1-3. Mają zapewnioną opiekę od 7 do 16, posiłki przynoszą ze sobą.

Około 40 osób przychodzi na konsultacje dla klas 4-8.

Z jednodniowym wyprzedzeniem rodzice deklarują, którzy uczniowie, z jakich konsultacji chcieliby skorzystać. U mnie w poniedziałek było troje na chemii - mówi Ewa Ziembik, dyrektor szkoły.

Jak będzie wyglądało zakończenie roku szkolnego w opolskiej jedynce.

- Myślę, że ósme klasy pomieścimy, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, w sali gimnastycznej. Musimy im wręczyć świadectwa, żeby mogli je zanieść do szkół, w których chcą kontynuować naukę - kontynuuje dyrektor Ziembik.

Wcześniej (16-18 czerwca) 48 uczniów ostatnich klas przystąpi tu do egzaminu na zakończenie szkoły. W tych dniach pozostałe klasy nie będą miały lekcji, a w szkole mają przebywać tylko osoby konieczne do przeprowadzenia egzaminu.

Rada pedagogiczna w tej szkole zbierze się 18 czerwca.

26 czerwca kończy się rok szkolny, w tym roku jednakowo dla wszystkich uczniów.

Tradycyjne zakończenie roku szkolnego i to dla wszystkich uczniów (tyle, że podzielonych na klasy 1-3 i 5-8) zapowiada Barbara Hyży, dyrektor szkoły podstawowej w Kuniowie.

Mamy 85 uczniów w całej szkole. Nie wyobrażam sobie, żeby nie podziękować każdemu za ciężką pracę. Przy dobrej pogodzie zorganizujemy uroczystość na dworze, przy złej - w sali gimnastycznej. Nagrody mamy przygotowane - czekają w kwarantannie - tym razem bez podpisu rady pedagogicznej - mówi.

Elżbieta Pietrzykowska, dyrektor Administracji Oświaty w gminie Kluczbork podaje, że w tym tygodniu do gminnych szkół wrócili nieliczni uczniowie z młodszych klas: w nr 1 - 3, w nr 2, -12, w piątce - 1, w Bogacicy - 5, w Bąkowie - 1, w Kujakowicach - 13 i Kuniowie - 10.

Ciekawostką jest, że w wiejskiej szkole w Kuniowie rodzice uczniów klasy drugiej zdecydowali w porozumieniu ze szkołą i nauczycielem, że dzieci wrócą do szkoły. Na 12 - dziesięcioro od 25 maja przychodzi do szkoły.

Z konsultacji we wtorek w miejskich szkołach skorzystało: w nr 1 - 23, w nr 2 - 56, w nr 5 - 2, w Bogacicy - 14, żaden w Bąkowie, Kujakowicach i Kuniowie.

Dyrektor Pietrzykowska także nie wyobraża sobie zakończenia roku bez docenienia wyróżniających się uczniów.

Konkursy przedmiotowe odbyły się jeszcze przed epidemią. Co roku burmistrz nagradza najlepszych uczniów w gminie. Zastanowimy się, jak to zrobić - zapowiada.

W PSP nr 15 w Opolu świadectwa uczniowie mają odbierać indywidualnie wg ustalonego harmonogramu.

- Absolwentom dokument jest niezbędny, podobnie, zaświadczenie o wynikach egzaminu, które będziemy wydawać w lipcu. Pozostali uczniowie mogą odebrać je w dowolnym terminie. Wychowawcy pożegnają się z klasami online. Dla absolwentów przygotowaliśmy niespodziankę - zapowiada dyrektor Alicja Trojak.

W tej szkole z zajęć opiekuńczo-wychowawczych korzysta maksymalnie kilkanaścioro dzieci z klas 1-3. Do egzaminu 8-klasisty ma przystąpić 70 uczniów.

Wielu z nas musiało opanować nowe umiejętności. Takie, które posiada nauczyciel pracujący z uczniami w szkole... Jakie? Obejrzyjcie w galerii!

Zdalne nauczanie powraca. 7 umiejętności nauczyciela, które ...

Z danych przedstawionych nam przez Kuratorium Oświaty w Opolu wynika, zajęciach wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych dla klas młodszych szkół podstawowych udział bierze kilka proc. uczniów.

Ilu uczniów bierze udział w zajęciach w szkołach podstawowych:

  • 25 maja - z klas I-III udział wzięło 6,95% uczniów, konsultacje dla ósmoklasistów zorganizowano w 24% szkół,
  • 26 maja - z klas I-III - 4,91% uczniów, konsultacje dla ósmoklasistów zorganizowano w37% szkół,
  • 27 maja - z klas I-III - 5% uczniów, konsultacje dla ósmoklasistów zorganizowano w 42% szkół,
  • 28 maja - z klas I-III - 4,60% uczniów, konsultacje dla ósmoklasistów zorganizowano w 43% szkół,
  • 29 maja - z klas I-III - 4,72% uczniów, konsultacje dla ósmoklasistów zorganizowano w 33% szkół.

- Dane przedstawiają liczbę uczniów, których rodzice zadeklarowali udział dzieci w zajęciach opiekuńczo-wychowawczych lub konsultacjach dla klas ósmych - zaznacza Robert Socha, rzecznik prasowy KO w Opolu. - Wskazani wyżej uczniowie uczestniczą w zajęciach opiekuńczo-wychowawczych lub konsultacjach, ale podlegają równocześnie zdalnej nauce, która jest obowiązkowa dla wszystkich uczniów od 25 marca br.

Robert Socha wyjaśnia, że liczba szkół organizujących zajęcia w poszczególnych dniach się różni (raz co czwarta szkoła organizuje konsultacje dla ósmoklasistów, innym razem co trzecia szkoła).

- Wynika to z „zapotrzebowania” ósmoklasistów na konsultacje oraz ułożenia przez dyrektorów szkół harmonogramu, zaplanowania miejsca, czasu zajęć itd - uzasadnia rzecznik opolskiego kuratorium.

Przypomina też, że w uroczystości zakończenia roku szkolnego, zgodnie w obowiązującymi obecnie przepisami, może uczestniczyć maksymalnie 150 osób.

- Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, w większych szkołach nauczyciele będą wręczali uczniom świadectwa zgodnie z opracowanym wcześniej harmonogramem, natomiast w szkołach mniej licznych nie powinno być tego problemu - komentuje Robert Socha z Kuratorium Oświaty w Opolu. - Oczywiście cały czas trzeba pamiętać o środkach ochrony i zapewne z powodu obostrzeń w uroczystościach zakończenia roku szkolnego będą uczestniczyć tylko nauczyciele i uczniowie, a nie jak bywało w latach poprzednich –rodzice czy dziadkowie uczniów.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska