Nasza Loteria

Koniec widokowej atrakcji w Paczkowie. Taras będzie zupełnie rozebrany

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Drewniany taras widokowy na średniowiecznych miejskich murach w Paczkowie zostanie całkowicie rozebrany. Nie wykluczone jednak, że na jego miejscu powstanie nowa atrakcja.

Minął rok od tragedii, która rozegrała się na drewnianym tarasie widokowym na murach Paczkowa. 2 września 2018 roku konstrukcja załamała się pod ciężarem trójki zwiedzających. Zginęła 37 letnia turystka, która spadła z wysokości ok. 8 metrów. Poważnie ranne zostały dwie kolejne osoby. Śledztwo w sprawie przyczyn wypadku ciągle trwa.

Runął taras widokowy na murach obronnych przy jednej z wież w Paczkowie. Nie żyje 37-letnia kobieta.

Runął taras widokowy na murach obronnych przy wieży w Paczko...

- Część ekspertyz w tej sprawie zaczęła do nas spływać, ale nie wykluczam, że potem będą zlecone dodatkowe czynności - mówi Sebastian Biegun, prokurator rejonowy w Nysie. - To musi być bardzo skrupulatnie wyjaśnione. Nasz biegły brał udział w pracach rozbiórkowych części tego obiektu, żeby zobaczyć jak to zostało wykonane.

Ścieżka widokowa na średniowiecznych murach Paczkowa została oddana do użytku w 2013 roku. Wraz z remontem murów i nowym oświetleniem kosztowała ok. 2 mln złotych. Budowlańcy zbudowali 80 metrowy fragment tzw. hurdycji, czyli zadaszonego ganku na szczycie murów, po którym można swobodnie przechodzić. Prowadzą do niego trzy klatki schodowe wewnątrz baszt. W czasie wypadku urwało się mocowanie pomostu, po który wychodziło się z baszty na ganek.

Władze Paczkowa zleciły wykonanie własnej ekspertyzy na temat stanu technicznego budowli. Wynika z niej, że na etapie budowy drewno konstrukcyjne nie zostało odpowiednio zaimpregnowane, przez co uległo zbutwieniu.

- Teren jest zabezpieczony przed osobami niepowołanymi - mówi Artur Rolka, burmistrz Paczkowa. - Drewno jest w złym stanie. Ekspertyza daje wskazania do całkowitej rozbiórki. Zrobimy to za jednym zamachem, gdy będziemy mieli pieniądze, myślę że w ciągu najbliższego roku.

- Władze miejskie wystąpiły o pozwolenie na rozbiórkę całości obiektu i ją uzyskały - mówi Marek Cygan, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. - Będziemy to nadzorować.

Trzy wystające poza mury tarasy już rozebrano za 18 tysięcy zł. Kolejne 18 tysięcy kosztowała dokumentacja. Koszt pozostałych prac to ok. 120 tysięcy złotych.

- To była fajna atrakcja i brakuje jej - komentuje osoba z branży turystycznej. - Ale to nie była główna przyczyna przyjazdów do Paczkowa. Paradoksalnie po wypadku ilość wycieczek wzrosła, choć mury oglądano z dołu. Ludzie widzieli w telewizji relację z wypadku i przypomnieli sobie o polskim Carcassonne.

Burmistrz Paczkowa Artur Rolka nie wyklucza, że miasto wróci do udostępnienia średniowiecznych murów. Być może w przygotowaniu nowej koncepcji murów pomagać będzie specjalista z Francji, doświadczony właśnie z prac w rekonstruowaniu zabytków Carcassonne.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska