Koniec z minimalnymi szerokościami w pomieszczeniach mieszkalnych

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Łazienka nie będzie musiała już mieć co najmniej 6,5 mkw.
Łazienka nie będzie musiała już mieć co najmniej 6,5 mkw. Dawid Lukasik
Dotychczas obowiązujące normy wielkości pomieszczeń w mieszkaniach mają zostać zniesione. Ministerstwo właśnie konsultuje zmianę prawa.

Szerokość ścian w sypialni dla jednej osoby powinna wynosić obecnie co najmniej 2,2 m, a dla dwóch osób - 2,7 m, kuchni -od 1,8 m (w mieszkaniu jednopokojowym) i od 2,4 m (w wielopokojowym) - takie są obecnie obowiązujące normy budowlane. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce zrezygnować z tych zapisów i właśnie konsultuje zmiany w prawie.

Zniknąć mają też normy dotyczące wielkości łazienki (obecnie minimum 6,5 mkw) i szerokości korytarza, który obecnie musi być taki, żeby umożliwiać przeniesienie chorego na noszach oraz wykonanie manewru wózkiem inwalidzkim.

- Wymienione ograniczenia wydają się zbędne, bowiem to rynek określa zapotrzebowanie na mieszkania - informuje Elżbieta Kisil, rzecznik prasowy ministerstwa. - Do MIB docierają sygnały, że projektanci, którzy posiadają niezbędne wykształcenie i odpowiednią praktykę zawodową, powinni mieć większą swobodę w projektowaniu, dostosowaną do potrzeb rynkowych, biorąc za przyjęte rozwiązania pełną odpowiedzialność.

Rzeczniczka dodaje, że także w innych państwach unijnych nie obowiązują przepisy nakazujące konkretne rozwiązania techniczne (minimalne, maksymalne wymiary, przekroje otworów wentylacyjnych czy wysokości stopnia schodów).

Piotr Przybył, prezes spółki Aspekt Nieruchomości z Opola podziela opinię ministerstwa. - Na małe mieszkania nie brakuje chętnych. Pośredniczyłem na przykład w sprzedaży garsoniery o powierzchni 18 mkw.

Mirosław Mączka z Rembudu, jednej z opolskich firm budującej mieszkania na sprzedaż, uważa, że zmiana prawa spowoduje, że na rynku pojawią się klitki zamiast mieszkań, bo mniejsze będą tańsze.

Zgodnie z treścią obecnie obowiązującego rozporządzenia:
§ 80. 1. Kubatura pomieszczenia łazienki z wentylacją grawitacyjną powinna wynosić co najmniej:
1) 8 m3 - przy zastosowaniu w tym pomieszczeniu urządzenia gazowego, o którym mowa w § 172 ust. 3 pkt 1;
2) 6,5 m3 - przy doprowadzeniu centralnej ciepłej wody lub zastosowaniu elektrycznego urządzenia do ogrzewania wody bądź urządzenia gazowego, o którym mowa w § 172 ust. 3 pkt 2, a także gdy urządzenie gazowe znajduje się poza tym pomieszczeniem.

Dopuszcza się zmniejszenie kubatury, o której mowa w ust. 1 pkt 2, jednakże nie poniżej 5,5 m3, jeżeli pomieszczenie łazienki jest wyposażone co najmniej w wentylację mechaniczną wywiewną.
§ 94. 1. W budynku wielorodzinnym szerokość w świetle ścian pomieszczeń powinna wynosić co najmniej:
1) pokoju sypialnego przewidzianego dla jednej osoby - 2,2 m;
2) pokoju sypialnego przewidzianego dla dwóch osób - 2,7 m;
3) kuchni w mieszkaniu jednopokojowym - 1,8 m;
4) kuchni w mieszkaniu wielopokojowym - 2,4 m.

W mieszkaniu co najmniej jeden pokój powinien mieć powierzchnię nie mniejszą niż 16 m2.
§ 95. 1. Kształt i wymiary przedpokoju powinny umożliwiać przeniesienie chorego na noszach oraz wykonanie manewru wózkiem inwalidzkim w miejscach zmiany kierunku ruchu.

Korytarze stanowiące komunikację wewnętrzną w mieszkaniu powinny mieć szerokość w świetle co najmniej 1,2 m, z dopuszczeniem miejscowego zwężenia do 0,9 m na długości korytarza nie większej niż 1,5 m.

MIB rozważa szereg innych zmian w tym obszarze, takich aby system projektowania i budowania wynikał z realnych potrzeb i rozwoju wiedzy technicznej, rozwoju innowacyjności inżynierskich. W aktualnym projekcie planuje się uchylenie § 80, 94 i 95.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska