Koniec z walającymi się elektrycznymi hulajnogami. Za złe parkowanie będą wystawiane mandaty

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Nowe przepisy określą miejsca, w których będzie można pozostawić elektryczną hulajnogę, na której się przemieszczano
Nowe przepisy określą miejsca, w których będzie można pozostawić elektryczną hulajnogę, na której się przemieszczano Adam Jastrzębowski / Polska Press
Coraz częściej spotykanym widokiem są w ostatnim czasie niedbale porzucone hulajnogi elektryczne - jeśli ktoś się zagapi, może się o taką potknąć nawet na środku chodnika. Zdarza się, że znajdują się one też np. na pasach zieleni między jezdniami lub po prostu w miejscach do tego nieodpowiednich. Z tego powodu w Warszawie rozpoczyna się wyznaczanie stref do parkowania tych jednośladów - w przypadku pozostawienia hulajnogi poza strefą, straż miejska będzie miała pretekst do wystawienia mandatu.

Elektryczne hulajnogi pozostawione w nieodpowiednich miejscach to kłopot, z jakimi spotykają się ostatnio chociażby mieszkańcy stolicy. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie zdecydował się podjąć próbę rozwiązania tego problemu i rozpoczyna walkę z bałaganiarskimi użytkownikami tych wynajmowanych środków transportu.

Specjalne strefy dla elektrycznych hulajnóg

ZDM Warszawa rozpoczął proces wyznaczania stref do parkowania e-hulajnóg - podała do wiadomości Karolina Gałecka, zastępca dyrektora ZDM.

Wiadomo, że w pierwszym etapie powstanie 21 stref, a docelowo będzie ich 250.

- Zostaną wdrożone w miejscach, gdzie jednośladów jest najwięcej. Chcemy, aby poprzez wyznaczenie stref, parkowanie w Warszawie było uporządkowane - argumentowała Gałecka.

Porozumienie, w którym określono nowe zasady korzystania z jednośladów, zostało już podpisane przez warszawski ratusz z pięcioma operatorami zajmującymi się ich wypożyczaniem.

Nowe przepisy określają miejsca, w których można pozostawić sprzęt. Zgodnie z nimi, parkowanie jest dozwolone tylko w miejscach do tego przeznaczonych, a w przypadku ich braku - równolegle do zewnętrznej krawędzi chodnika.

Od momentu powstania miejsc dla hulajnóg, operatorzy będą dostarczać jednoślady wyłącznie do tych wyznaczonych stref. Do pozostawiania pojazdów we wskazanych miejscach mają zostać zobowiązani również ich użytkownicy.

Ci, którzy pomimo nowych przepisów porzucą e-hulajnogę w nieodpowiednim miejscu, będą zagrożeni otrzymaniem mandatu od służb mundurowych. Jak przekazał rzecznik prasowy Straży Miejskiej m.st. Warszawy, prace nad nowymi przepisami są na etapie legislacyjnym i nie zostało jeszcze ustalone, w jakiej wysokości mandat będzie można otrzymać za niechlujne porzucenie jednośladu.

Źródło: dziennik.pl

mm

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koniec z walającymi się elektrycznymi hulajnogami. Za złe parkowanie będą wystawiane mandaty - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska