Konieczne są stałe kontakty na linii uczelnie - przemysł

Redakcja
Rozmowa z Krzysztofem Baranem, konsultantem Krajowego Systemu Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

- Co może zrobić student czy doktorant, który chce, aby jego praca naukowa została wykorzystana w praktyce?
Aby to nie była tzw. praca do szuflady, temat pracy musi wynikać z potrzeby przemysłu, a co za tym idzie muszą być utrzymywane stałe robocze kontakty między uczelniami i przemysłem.
Jakiś czas temu pojawiła się w opolskiej prasie informacja, że uczeń szkoły średniej w trakcie praktyki w zakładzie produkcyjnym podsunął pomysł na rozwiązanie dość istotnego problemu związanego z produkcją.
Taki pomysł mógł się zrodzić tylko dzięki temu, że ów uczeń obserwował produkcję. Dzisiaj, niestety, tylko nieliczni studenci i uczniowie szkół uczestniczą w praktykach. Wobec tego ich kontakt z biznesem, produkcją jest niewielki lub nie ma go wcale. Aby praca naukowa została wykorzystana w praktyce, jej temat musi wynikać z potrzeb adresata.
Należy więc zwiększyć kontakty pomiędzy uczelniami i przemysłem, choćby w formie obligatoryjnych praktyk. Bo mamy taka sytuację, że student kierunku zarządzania inżynierią produkcji może skończyć studia, uzyskać tytuł magistra inżyniera i nie być ani godziny w zakładzie produkcyjnym. To musi się zmienić.

- Jak promować naukę w biznesie?
Innowacyjność, przynosząca efekty rynkowe, nie jest mocną stroną polskiego biznesu i nauki. W Polsce tylko 6,5% wszystkich zatrudnionych w działalności B+R pracuje w przedsiębiorstwach, gdy dla krajów UE-15 wskaźnik ten wynosi około 50%.
Niewykorzystany potencjał i możliwość promowania nauki w biznesie mają instytucje i organizacje proinnowacyjne powołane w tym celu, czyli parki i inkubatory technologiczne, centra transferu technologii, instytucje należące do Krajowego Systemu Usług, Krajowej Sieci Innowacji, izby gospodarcze, Naczelna Organizacja Techniczna, stowarzyszenia promujące przedsiębiorczość. Niestety, borykają się one z wieloma problemami prawnymi, proceduralnymi, brakiem skutecznego modelu organizacyjnego.
Dobrymi praktykami jest np. projekt PARP, który ma na celu wspieranie rozwoju ośrodków innowacji oraz wypracowania rozwiązań systemowych. A z opolskiego podwórka konferencja zorganizowana Opolski Park Technologiczny i Krajową Izba Gospodarczą pn. Gospodarcze wykorzystanie Odry i Kanału Gliwickiego - szansą na wzrost innowacyjności przedsiębiorstw regionu" w której uczestniczyli przedstawiciele nauki, władz samorządowych i państwowych, przedsiębiorców i instytucji gospodarczych. Takich konferencji, seminariów przeradzających się później w bezpośrednie kontakty potrzeba dużo więcej, a są na to pieniądze w różnych programach.

- Co może dać współpraca nauki oraz biznesu?
Dobrze zorganizowana przyniesie sukces w postaci: wysokich kwalifikacji i doświadczenia kadr z jednej strony oraz innowacji, nowych technologii, wprowadzania nowości do praktyki, a przede wszystkim rozwój gospodarki w oparciu o naszą myśl techniczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska