Konkurencja będzie duża

Iwona Kłopocka
Wczoraj upłynął termin składania dokumentów na studia dzienne na Uniwersytecie Opolskim. Średnio o jeden indeks będą walczyć trzy osoby.

Przez ostatnie dni instytuty uniwersytetu przeżywały prawdziwe oblężenie. Wielu kandydatów odłożyło decyzję o złożeniu papierów na ostatnią chwilę. Wczoraj rano w samodzielnej sekcji organizacji kształcenia UO liczbę kandydatów na studia w roku akademickim 2002/2003 oszacowano na 5440 osób. Ostatecznie będzie ich na pewno więcej, bo przez cały dzień jeszcze wpływały teczki. Uczelnia przygotowała na studiach dziennych 1730 miejsc, co oznacza, że o każde będą się starały co najmniej 3 osoby. Trzeba jednak pamiętać, że absolwenci mogą składać papiery na dwie uczelnie, a z szansy tej korzystają praktycznie wszyscy.

Podobnie jak przed rokiem największym zainteresowaniem cieszy się pedagogika resocjalizacyjna, gdzie jest 11 kandydatów na jedno miejsce. Nieco mniej oblężone są pedagogika opiekuńcza i pracy socjalnej (ponad 7 kandydatów) i terapia pedagogiczna z pedagogiką specjalną (6 kandydatów).
Ogromnym zainteresowaniem cieszą się nowe kierunki, na które odbędzie się dopiero pierwszy nabór. Ponad czterech kandydatów ubiega się o jedno miejsce na naukach o rodzinie i na kulturoznawstwie. 2,5 kandydata będzie walczyć o każdy indeks na filozofii.
- Nowości nęcą - uważa Piotr Klimontowski z Instytutu Nauk Społecznych. - Wielu kandydatów wybiera filozofię jako drugi kierunek studiów. Najczęściej są to studenci polonistyki i politologii. Muszą poddać się rekrutacji, jak wszyscy inni, gdyż ich egzamin wstępny różnił się od wymagań stawianych na filozofię.

Bardzo popularna jest psychologia i anglistyka (na oba kierunki ponad 7 kandydatów).
- Bardzo się z tego cieszymy, bo możemy wybrać najlepszych, a wymagania stawiamy naprawdę wysokie - mówi Marcin Piechota z komisji rekrutacyjnej w Instytucie Filologii Angielskiej. - Na wielu innych uniwersytetach obowiązuje jedynie egzamin pisemny. My sprawdzamy wszystkie elementy znajomości języka. Bardzo ważny jest u nas egzamin ustny.
Kandydaci na opolską anglistykę pchają się z całej Polski, od Szczecina po Bieszczady.
Ogromny skok zainteresowania odnotowano na języku biznesu. Przed rokiem było tam czterech kandydatów na jedno miejsce, a teraz sześciu.
Wciąż atrakcyjna dla młodych ludzi jest politologia (ponad 5 osób na jedno miejsce). Wykładowcy na tym kierunku uważają, że kandydatów przyciąga wszechstronność oferowanego wykształcenia, pozwalająca absolwentom na dużą mobilność na rynku pracy.
Maleje zainteresowanie ekonomią (2 kandydatów na jedno miejsce) oraz zarządzaniem i marketingiem (tylu chętnych ile miejsc).
Jak zwykle, najmniej jest chętnych do studiowania fizyki. Średnio jest tam dwa razy więcej miejsc niż kandydatów. Jedynie na fizyce komputerowej chętnych jest tyle, ile miejsc.
Egzaminy wstępne na Uniwersytet Opolski rozpoczną się 1 lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska