Targi nto - nowe

Konkurs na pomnik księcia Władysława Opolczyka rozstrzygnięty

Krzysztof Ogiolda
Obok zwycięskiej rzeźby autor, Maciej Jagodziński, Arkadiusz Wiśniewski oraz Anna Potocka. dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej.
Obok zwycięskiej rzeźby autor, Maciej Jagodziński, Arkadiusz Wiśniewski oraz Anna Potocka. dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej. Krzysztof Ogiolda
Na konkurs zgłoszono 12 prac. Przed Zamkiem Górnym stanie 2,5-metrowy monument z brązu. Jego autorem jest Maciej Jagodziński-Jagenmeer.

Jak poinformowała Magdalena Matyjaszek, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Opola, do pierwszego etapu zgłosiło się ponad 20 uczestników. Po formalnej ocenie zgłoszeń nadesłano 12 prac, z których trzy nie spełniły wymogów konkursowych.

Sąd konkursowy przyznał pierwszą nagrodę rzeźbie Macieja Jagodzińskiego z Torunia, drugie miejsce zajął Zbigniew Mikielewicz z Ciechocina, trzecie zespół autorski Lyubomir Grigorov z Sofii i Czawdar Todorow z Warszawy.

Wyróżnienie otrzymali Michał Misiaszek Danaida z Kędzierzyna-Koźla oraz Stanisław Pietrusa z Centawy. Te cztery modele pomników zaprezentowano podczas piątkowej konferencji w Galerii Sztuki Współczesnej.

- Zwycięzca najbardziej zbliżył się do postaci księcia Władysława II Opolskiego – mówi prof. Marian Molenda, zastępca przewodniczącego sądu konkursowego. - Pokazał atrybuty związane z jego życiem i działalnością (książę na pomniku trzyma w jednej ręce miecz, w drugiej obraz Matki Boskiej Częstochowskiej – przyp. red). Rzeźba ma charakter scalony i jest bardzo dekoracyjna.

- Konkurs miał bardzo wysoki poziom, każda z tych prac zasługuje na posadowienie przed Zamkiem Górnym – powiedział nto Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Pomnik stanie tam za dwa lata. Postawiliśmy na to, by przypomnieć, że książę był fundatorem klasztoru na Jasnej Górze. Opolczykowi przypisuje się w historii Polski także ciemną kartę. Myślę, że prowadził walkę dynastyczną – jako Piast z Jagiełłą – nie walkę z Polską. Był świetnym administratorem. Ma świetną europejską biografię. Był pierwszym po królu na Węgrzech, namiestnikiem Polski, władcą Rusi Halickiej. A przede wszystkim był opolaninem, który poszerzał Księstwo Opolskie. Trzeci - obok Kazimierza I Opolskiego i Jana Dobrego - wielki piastowski książę będzie miał jak oni pomnik w naszym mieście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Włochy i Szwajcaria zmieniają swoje granice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska