Konkurs na pomnik księcia Władysława Opolczyka rozstrzygnięty

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Obok zwycięskiej rzeźby autor, Maciej Jagodziński, Arkadiusz Wiśniewski oraz Anna Potocka. dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej.
Obok zwycięskiej rzeźby autor, Maciej Jagodziński, Arkadiusz Wiśniewski oraz Anna Potocka. dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej. Krzysztof Ogiolda
Na konkurs zgłoszono 12 prac. Przed Zamkiem Górnym stanie 2,5-metrowy monument z brązu. Jego autorem jest Maciej Jagodziński-Jagenmeer.

Jak poinformowała Magdalena Matyjaszek, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Opola, do pierwszego etapu zgłosiło się ponad 20 uczestników. Po formalnej ocenie zgłoszeń nadesłano 12 prac, z których trzy nie spełniły wymogów konkursowych.

Sąd konkursowy przyznał pierwszą nagrodę rzeźbie Macieja Jagodzińskiego z Torunia, drugie miejsce zajął Zbigniew Mikielewicz z Ciechocina, trzecie zespół autorski Lyubomir Grigorov z Sofii i Czawdar Todorow z Warszawy.

Wyróżnienie otrzymali Michał Misiaszek Danaida z Kędzierzyna-Koźla oraz Stanisław Pietrusa z Centawy. Te cztery modele pomników zaprezentowano podczas piątkowej konferencji w Galerii Sztuki Współczesnej.

- Zwycięzca najbardziej zbliżył się do postaci księcia Władysława II Opolskiego – mówi prof. Marian Molenda, zastępca przewodniczącego sądu konkursowego. - Pokazał atrybuty związane z jego życiem i działalnością (książę na pomniku trzyma w jednej ręce miecz, w drugiej obraz Matki Boskiej Częstochowskiej – przyp. red). Rzeźba ma charakter scalony i jest bardzo dekoracyjna.

- Konkurs miał bardzo wysoki poziom, każda z tych prac zasługuje na posadowienie przed Zamkiem Górnym – powiedział nto Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Pomnik stanie tam za dwa lata. Postawiliśmy na to, by przypomnieć, że książę był fundatorem klasztoru na Jasnej Górze. Opolczykowi przypisuje się w historii Polski także ciemną kartę. Myślę, że prowadził walkę dynastyczną – jako Piast z Jagiełłą – nie walkę z Polską. Był świetnym administratorem. Ma świetną europejską biografię. Był pierwszym po królu na Węgrzech, namiestnikiem Polski, władcą Rusi Halickiej. A przede wszystkim był opolaninem, który poszerzał Księstwo Opolskie. Trzeci - obok Kazimierza I Opolskiego i Jana Dobrego - wielki piastowski książę będzie miał jak oni pomnik w naszym mieście.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 21

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Niebawem Łopole będzie stolycą pomników.

Pomnik na każdym placu ,skwerze ,przy każdym zbiegu ulic.

G
Gość
14 lutego, 17:50, Gość:

Postawić pomnik Jsrosława na kocie.

Biedny kot.

G
Gość
14 lutego, 15:13, Gość:

Jak ogladam Koronę Królów to widzą że ten Opolczy to był straszny gnój.Wypisz wymaluj członek KOD i po

Ty bajek nie oglądaj , tylko się ucz bo będziesz takim ignorantem jak Kaczyński. Swoją drogą ten " gnój " to wybór wolskich narodowych patriotów , a oni wiedzą najlepiej kto ma ich firmować .

G
Gość

A nijaki Andrzej D. zwany potocznie prezydentem to zwykła marionetka nijakiego Jarosława.

G
Gość

Postawić pomnik Jsrosława na kocie.

G
Gość
14 lutego, 15:13, Gość:

Jak ogladam Koronę Królów to widzą że ten Opolczy to był straszny gnój.Wypisz wymaluj członek KOD i po

To może zamiast niego postawić pomnik Jarosława na kocie ?

G
Gość
14 lutego, 15:13, Gość:

Jak ogladam Koronę Królów to widzą że ten Opolczy to był straszny gnój.Wypisz wymaluj członek KOD i po

Ale czy za tym "bohaterem" nie głosowali radni Zjednoczonej Prawicy?????

G
Gość

Jak ogladam Koronę Królów to widzą że ten Opolczy to był straszny gnój.Wypisz wymaluj członek KOD i po

G
Gość
14 lutego, 13:12, obstrukcjonizm wybiórczy:

Brawo, argumentacje pierwszej wody.

Czekam na kolejne pomniki, nie wiem może Gebbelsa który był oddany budowie Amfiteatru na Górze św. Anny. Nie ma co się ograniczać....

Albo fundatora i załozyciela wielu miast i wsi w województwie - Fryderyka Wilhelma II Wielkiego, który poszerzył wpływy, w tym także bogactwo ludzi z naszego regionu kosztem ziem dawne Rzeczpospolitej w wyniku rozbiorów. Ale takie prawo zaborcy.

Faktem jest że średniowiecze to walka rodów. Więc nie ma co się pluć że Niemce nas najechali, Czesi (najazd Przemysława) czy inne Tatary. Ot zwykła walka o wpływy dynastyczne ;P

Pan prezydent podobno skończył opolską uczelnię wyższą i to na kierunku teoretycznie uczącym, co się robi z ludźmi spiskującymi przeciwko władcy. Nawet feudalnemu. O pomnikach chyba nikt nie wspominał, chyba że celem było uhonorowanie próby rozbioru Polski ;-)

G
Gość
14 lutego, 12:43, Klara:

Nie zasługuje na to

Zasłużył i to jak. Według historyków zastawił swoją koronę u Krzyżaków. Przeputał na ich rzecz swoje ziemie, a potem knuł rozbiór Królestwa Polskiego z ościennymi władcami. Był na tyle zaangażowany w "walkę dynastyczną", że król Polski, Władysław Jagiełło kazał najechać na księstwo Opolczyka. Jak już wojska polskie stanęły pod Opolem, jego najbliżsi wybłagali, żeby odpuścić. Warunkiem było odsunięcie księcia od władzy, co się stało. Tak więc wzór do naśladowania jak nic. Bierzmy kredyty pod zastaw klejnotów koronnych, spiskujmy przeciwko państwu polskiemu, a może kiedyś i pod nasz dom podjedzie jakiś podwód militarny. Za to po latach jacyś "politolodzy" i "patrioci" wystawią nam pomniki ;-) Czy to prawda, że wśród radnych Opola jest jakiś polski profesor i inny znawca historii ale niepolskiej - może coś powiedzą, czy takim ludziom stawia się pomniki np. w USA?

G
Gość

Kiedyś,onegdaj Łopole było miastem piosenki,teraz będzie miastem pomników.Bo na każdym skwerze ,na każdym zbiegu ulic będzie stał ...pomnik.:)

G
Gość

W końcu będą mieli gdzie i komu meldować wykonanie zadania.

"baba na byku " to wytwór innej władzy , tej wrogiej.

K
Kostia

I bardzo dobrze.

G
Gosciu

Widzę że Pan Arkadiusz ma super priorytety. Inne ważne sprawy ida w odstawke. Co z cieplem w Czarnowasach Panie Arkadiiszu?? Może byłoby dobrze tym sie powaznie zainteresować a nie robic sobie tylko focie. Niech wladza zacznie dbac o swoich obywateli -wyborcow.

G
Gość

Tym razem faktycznie wygrał najlepszy projekt (przynajmniej z tych czterech). II miejsce wygląda jak Ned Stark, brakuje jeszcze tylko zawołania "Winter is coming", a III to jakiś przebrany w idealnie dobraną sukienkę skrzat...

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska