Konkurs Wiedzy o Mniejszości Niemieckiej przełamuje stereotypy

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Finaliści konkursu wypełnili halę sportową gimnazjum w Komprachcicach. Każdy z nich odpowiedział na 30 pytań. Prace oceniało jury pod przewodnictwem dra Rudolfa Urbana.
Finaliści konkursu wypełnili halę sportową gimnazjum w Komprachcicach. Każdy z nich odpowiedział na 30 pytań. Prace oceniało jury pod przewodnictwem dra Rudolfa Urbana. Krzysztof Świderski
230 uczniów z 24 gimnazjów wystąpiło w VI Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Mniejszości Niemieckiej. 48 najlepszych spotkało się w poniedziałek w finale w Komprachcicach. To rekordowa frekwencja.

Jedną z finalistek była Agnieszka Gołasz z PG w Zdzieszowicach.

- Startuję, bo lubię język niemiecki - mówi. - Rozmawiam po niemiecku (i gwarą śląską) z babcią w domu oraz z kuzynami i kuzynkami z Niemiec. Nie mam problemu z komunikacją. W ramach przygotowań oglądałam programy „Schlesien Journal”, jestem dobrej myśli.

Rafał Kurpiela z Walec uczy się niemieckiego jako języka mniejszości i jako obcego. Nic dziwnego, że potrafi się w tym języku dogadać.

-Z babcią i prababcią rozmawiam po niemiecku od dziecka. Wiem, gdzie jest w Walcach koło DFK, znam liderów mniejszości. To jest nasza przestrzeń kultury, więc chętnie wziąłem udział w konkursie - mówi.

Liczba uczestników i szkół przez nich reprezentowanych była w tym roku rekordowa. Z zaproszenia inicjatora konkursu, posła Ryszarda Galli skorzystały także gimnazja z gmin, gdzie mniejszości niemieckiej praktycznie nie ma.

- Nasi uczniowie startują po raz pierwszy i nie są bez szans - mówi Sylwia Klein-Kiszczyk z PG nr 1 w Głubczycach. - Bo wynik zależy od podejścia, zaangażowania w przygotowanie. Cieszę się, że startujemy, bo taki konkurs pomaga młodym ludziom przełamać stereotypy i lepiej zrozumieć naszą regionalną historię i kulturę.

- Organizujemy konkurs po raz 6. - przypomina Ryszard Galla. - Jego uczestnicy za chwilę wejdą w dorosłe życie. To jest dobry moment, by zdobyć informacje o mniejszości i uświadomić sobie, że jej funkcjonowanie obok większości jest naturalne, i należy do specyfiki naszej śląskiej ziemi.

Powodzenia finalistom życzyły Sabine Haake, konsul Niemiec w Opolu oraz Bożena Kalecińska, pełnomocnik wojewody opolskiego ds. mniejszości. A potem już trzeba było odpowiadać na pytania - o wydarzenia związane z MN w ubiegłym roku, postaci pisarzy czy kompozytorów niemieckich, o działalność organizacji i struktur MN.

Zwyciężczynią została Anna Pryszcz z PG Zębowice (29 pkt), drugim miejscem podzielili się Kamila Tarnawska PG1 Głubczyce i Karol Koprek, PG Zębowice, trzecia była Daria Wojnarowicz, PG1 Głubczyce. Kolejność w klasyfikacji szkół: 1. PG Zębowice, 2. PG1 Głubczyce, 3. PG1 Opole. Nagrodą dla laureatów - oprócz upominków rzeczowych - będzie edukacyjny wyjazd do Wiednia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska