Konopie wracają na opolskie pola. Ale nie do palenia, tylko wyplatania

Krzysztof Świderski
Konopie wracają na opolskie pola. Ale nie do palenia, tylko wyplataniaKonopie włókniste są doskonałym płodozmianem
Konopie wracają na opolskie pola. Ale nie do palenia, tylko wyplataniaKonopie włókniste są doskonałym płodozmianem wikipedia
Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego wydał trzy decyzje zezwalające na skup konopi włóknistych w 6 gminach naszego regionu.

Otrzymały je dwie firmy z Mysłowic i Tczewa, które będą miały prawo kontraktować konopie z 123,5 ha upraw w gminach Branice, Byczyna, Lubsza, Cisek, Rudnik i Strzelce Op. - To pierwszy taki przypadek od 20 chyba lat - mówi Wiesław Kryniewski, dyrektor departamentu rolnictwa i rozwoju wsi urzędu marszałkowskiego.

- Przypuszczam, że ponowne zainteresowanie zapomnianą praktycznie na Opolszczyźnie rośliną wynika przede wszystkim z tego, że od 2015 roku do jej uprawy będzie przysługiwała dopłata unijna 200 euro do hektara. Po zsumowaniu z dopłatą podstawową, czyli tzw. jednolitą dopłatą obszarową w wysokości 107 euro, daje to całkiem atrakcyjną kwotę.

Jak informuje Wiesław Kryniewski, Unia Europejska od pewnego czasu wspiera uprawę konopi włóknistych czy lnu. - Chodzi głównie o płodozmian - wyjaśnia dyrektor. - Poszukiwane są rośliny niezbożowe, które można uprawiać. Poza tym konopie włókniste uważane są ostatnio za doskonały, naturalny surowiec do produkcji np. izolacji w budownictwie.

Zezwolenie na skup konopi włóknistych nie jest równoznaczne z zezwoleniem na ich uprawę.

Rolnicy, którzy się na to zdecydują, muszą spełniać ściśle określone kryteria. Uprawa prowadzona może być wyłącznie na określonej powierzchni i w wyznaczonych rejonach. Hodowcy muszą także uzyskać zezwolenie od właściwego wójta lub burmistrza, a jednym z warunków jego wydania jest umowa kontraktacyjna zawarta przez hodowcę z podmiotem uprawnionym do skupu.

- Takie podmioty znów mamy na naszym terenie - mówi dyrektor Wiesław Kryniewski. - Ciekawe tylko, ilu znalazły one kontrahentów. Termin zasiewu konopi włóknistych już minął, więc teraz wystąpimy do wójtów i burmistrzów tych gmin o informację, czy i ilu hodowców tej rośliny zarejestrowali.

 

 

Fakty:

Konopie znane są człowiekowi od wieków. Klimat występujący w Polsce predestynuje nasz kraj jako idealne, poza pasmami górskimi, miejsce do ich uprawy. Wykorzystywane były niemal w każdej dziedzinie życia, niestety także do wytwarzania substancji halucynogennych. Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii uprawa konopi włóknistych może być prowadzona wyłącznie za zezwoleniem, na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych oraz nasiennictwa. Uprawa konopi indyjskich jest zabroniona.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska