Konsultanci wojewódzcy mają składać oświadczenia majątkowe

Redakcja
W województwie opolskim jest 75 konsultantów medycznych różnych specjalności.
W województwie opolskim jest 75 konsultantów medycznych różnych specjalności. sxc
Konsultanci medyczni, którzy doradzają wojewodom oraz ministrowi zdrowia, będą musieli składać oświadczenia majątkowe, tak jak politycy.

Obowiązkowo powinni w nim ujawnić, czy np. uczestniczą w badaniach klinicznych lub konferencjach i kongresach naukowych sponsorowanych przez koncerny farmaceutyczne. Czy nie są przedstawicielami firm produkujących lub sprzedających leki bądź należą do organów firm doradczych w zakresie ich refundacji.

Będą również zobowiązani do podania informacji o wszystkich korzyściach powyżej 380 zł, które nie są bezpośrednio związane z pełnieniem funkcji konsultanta.

Ustawę w tej sprawie podpisał już prezydent Bronisław Komorowski.

- Ja z natury nie jestem przeciwnikiem domagania się prawdy, ale czy pisanie tak szczegółowych oświadczeń, w których brakuje tylko numeru kołnierzyka koszuli lekarza, przyniesie jakąś korzyść, da ministrowi zdrowia powód do zmian? - pyta retorycznie dr Jerzy Jakubiszyn, konsultant wojewódzki w dziedzinie otorynolaryngologii, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Opolu. - Co najwyżej będzie miał on kłopot ze znalezieniem konsultantów krajowych, bo mu wszyscy profesorowie uciekną.

- Nie wiem, czy któryś z konsultantów wojewódzkich także nie zrezygnuje - przewiduje dr Jakubiszyn.

Na Opolszczyźnie jest 75 konsultantów medycznych różnych specjalności. Wojewodzie doradzają konsultanci m.in. w dziedzinie kardiologii, nefrologii, kardiochirurgii, urologii, psychiatrii, jak też w dziedzinach tak szczegółowych jak: angiologia ( leczenie chorób naczyń), chirurgia klatki piersiowej czy medycyna nuklearna. Są konsultanci pielęgniarstwa, farmacji, fizjoterapii czy psychologii klinicznej.

- Pensja konsultanta wojewódzkiego wynosi od 1900 do 2200 zł - mówi Agata Poskart z biura prasowego wojewody opolskiego. - Jej wysokość zależy od tego, ile placówek leczniczych takiej osobie podlega, a także jakie dziedziny nadzoruje, proste czy szczegółowe. Wyższe wynagrodzenie ma konsultant chorób wewnętrznych niż alergologii.
Wprowadzenie oświadczeń, według Ministerstwa Zdrowia, ma zapobiec konfliktowi interesów, korumpowaniu lekarzy przez firmy farmaceutyczne.

- Temat jest drażliwy, ale coś musiało być przyczyną, że Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na taki krok - komentuje dr Roman Kolek, wicemarszałek województwa. - Ja też jestem lekarzem, samorządowcem i musiałem oświadczenie majątkowe złożyć. To nie był problem, nie mam nic do ukrycia. Konsultant wojewódzki jest osobą zaufania publicznego, musi być transparentny.

- Gdyby nie konferencje zagraniczne finansowane przez firmy farmaceutyczne, to nie poznalibyśmy nowoczesnych leków i metod leczenia - mówi anonimowo jeden z konsultantów. - Bylibyśmy mocno opóźnieni, na czym ucierpieliby tylko pacjenci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska