Konto bankowe dla 13-latka

Anna Ryznar [email protected] 017 86-72-223
Bezpieczniej jest nosić kartę niż pieniądze. To może zachęcać do założenia konta dla dziecka. (fot. sxc)
Bezpieczniej jest nosić kartę niż pieniądze. To może zachęcać do założenia konta dla dziecka. (fot. sxc)
Chcesz nauczyć swoje dziecko, jak gospodarować pieniędzmi? Nic prostszego, załóż małolatowi konto. Większość banków oferuje rachunki dzieciom od 13 roku życia.

Dzięki samodzielności finansowej najmłodsi mogą nauczyć się, jak korzystać z bankomatów i jak robić przelewy.

Zobacz: Jak ewaluowały karty płatnicze i kredytowe?

Rok szkolny to dobry czas by dziecko zaczęło również edukację finansową. Konto dla 13-latka nie różni się zbytnio od ROR-ów. Do jago założenia wystarczy dokument tożsamości rodzica i legitymacja szkolna dziecka.

Zanim dostanie „dorosły” rachunek

Małoletni posiadacz konta będzie mógł dokonywać przelewów przez internet, płacić w sklepach i wybierać pieniądze w bankomacie za pomocą karty.

- Z punktu widzenia rodzica taki młodzieżowy produkt finansowy ma wiele korzyści – uważa Mateusz Ostrowski, analityk Open Finance. - Dziecko może od wczesnych lat uczyć się korzystania z usług finansowych, co na pewno przyda mu się w niedalekiej przyszłości. Gdy zostanie posiadaczem „dorosłego” rachunku, będzie lepiej znało zasady funkcjonowania produktów finansowych, będzie zdawać sobie sprawę, za co, i ile trzeba zapłacić korzystając z karty, czy konta. Dzięki temu może wyrosnąć na świadomego konsumenta usług finansowych.

Bezpiecznie z kartą

Rodzice często czują się bezpieczniej, gdy dziecko ma przy sobie kartę, a nie gotówkę. Poza tym są w stanie lepiej kontrolować wydatki swojej pociechy oglądając wyciągi bankowe i ustalając limity (dzienne lub miesięczne) wypłat, czy przelewów.

Zobacz: Nastroje konsumenckie idą w górę

Kartę trzeba jednak ubezpieczyć. Po zgubieniu, albo kradzieży, odpowiedzialność banku za transakcje przed zastrzeżeniem karty zaczyna się powyżej 150 euro.

- W przypadku dziecięcych finansów będzie to znacząca kwota. Jeśli karta nie ma ubezpieczenia gwarantującego pełną odpowiedzialność banku, to lepiej je dokupić. Najczęściej będzie to koszt kilku złotych miesięcznie – doradza analityk.

Wybierając najlepsze konto

Zanim podejmiemy decyzję o założeniu dziecku konta, trzeba wypytać o warunki, na jakich zakładane będzie konto. Wiele banków wymaga, by opiekun dziecka także miał u nich swój rachunek.

Konta dla osób małoletnich charakteryzują się niskimi opłatami, a także brakiem opłat za prowadzenie rachunku.

- Najdroższe jest Konto Wyjątkowe H2O w Banku Ochrony Środowiska, za które po półrocznej promocji trzeba płacić 5 zł miesięcznie – informuje specjalista. - Konto będzie jednak darmowe, jeśli rodzic jest posiadaczem konta VIP.

Opłaty za prowadzenie konta, to nie jedyne koszty.

Konto z gadżetami

Przy wyborze konta, należy zwrócić uwagę na pewne nietypowe funkcje, proponowane przez niektóre banki.

Zobacz: Kartami płacimy coraz chętniej

- W Toyota Bank młodzieżowe konto nie dość, że ma oprocentowanie sięgające 5 proc. to jeszcze na dodatek dzienną kapitalizację – tłumaczy Mateusz Ostrowski. - Jeśli odsetki nie przekraczają 2 zł 49 gr, to podatek zostanie zaokrąglony do zera. Dodatkową zaletą tego konta jest też to, że w ramach promocji obowiązującej do końca roku bank zwraca na konto 1 proc. wartości transakcji wykonanych kartą.

Warto sprawdzić, czy kartą można płacić za zakupy w sieci. Ta opcja dostępna jest tylko w kilku bankach (BZWBK, Kredyt Bank, mBank, Getin, Millennium, Toyota Bank, MultiBank).

- Ciekawe rozwiązanie znajdziemy też w Banku Pekao, w Eurokoncie Kieszonkowym, gdzie posiadacze rachunku mogą korzystać z Infolini dla Młodzieży – mówi analityk Open Finance. - Tam mogą uzyskać informacje na temat ciekawych imprez w okolicy, poznać repertuar kin i teatrów, a także zdobyć wiadomości o szkołach, czy kursach językowych. Niestety konsultanci nie podpowiadają na klasówkach – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska