- Czy kontrolę podatkową prowadzicie tylko na terenie firmy?
- Czynności kontrolne mogą być prowadzone w siedzibie kontrolowanego, w miejscu, gdzie przechowywuje on dokumenty, i w miejscach związanych z prowadzoną przez podatnika działalnością. Jeżeli księgi są prowadzone lub przechowywane poza siedzibą podatnika, należy zapewnić dostęp do ksiąg podatkowych w siedzibie lub w miejscu ich prowadzenia bądź przechowywania, jeżeli udostępnienie ich w siedzibie może utrudnić kontrolę. Zasady te stosuje się również wtedy, gdy podatnik prowadzi działalność w mieszkaniu. Kontrola podatkowa prowadzona jest również w siedzibie Urzędu Skarbowego, gdy podatnik nie może zapewnić kontrolującym odpowiednich warunków. Z możliwości tej korzystają podatnicy, którzy świadczą usługi poza swoją siedzibą i podatnicy mający siedzibę w mieszkaniu prywatnym.
- Czy muszę być obecny w czasie kontroli?
- Podatnik nie musi być obecny w toku prowadzonej kontroli, gdyż może udzielić pełnomocnictwa na podstawie przepisów art. 136 ordynacji podatkowej. Takie pełnomocnictwo powinno być złożone na piśmie lub zgłoszone ustnie do protokołu.
Podatnik przed wszczęciem kontroli ma również możliwość na podstawie przepisów art. 281a ordynacji podatkowej wyznaczyć osobę fizyczną, która będzie upoważniona do reprezentowania go w czasie kontroli. O powyższym fakcie należy zawiadomić (pisemnie) naczelnika Urzędu Skarbowego.
Również w momencie wszczęcia kontroli podatkowej podatnik jest obowiązany wskazać osobę, która będzie go reprezentowała w toku kontroli w czasie jego nieobecności, jeżeli nie wskazał tej osoby wcześniej, w trybie art. 281a ordynacji podatkowej.
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?