Kontrowersje wokół ścieżki rowerowej w Brzegu

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Tak miałaby wyglądać zmodernizowana ulica ze ścieżką dla rowerzystów.
Tak miałaby wyglądać zmodernizowana ulica ze ścieżką dla rowerzystów. Archiwum gminy
Do końca roku będą trwały konsultacje w sprawie przebudowy ulicy Wolności.

Plan przebudowy ulicy przygotowały poprzednie władze samorządowe. Zakłada on usunięcie około 50 drzew i właśnie ta propozycja wzbudziła największe kontrowersje wśród części mieszkańców.

Dlatego obecne władze, które przymierzają się do realizacji projektu, zdecydowały się na przeprowadzenie konsultacji społecznych w tej sprawie wśród mieszkańców. Na stronie internetowej miasta umieszczono wizualizację oraz załączniki m.in. dotyczące organizacji ruchu po modernizacji. Do końca roku zainteresowani mają czas na złożenie uwag do tego projektu w biurze podawczym brzeskiego magistratu lub e-mailem na adres e-mail: [email protected].

Samorządowcy deklarują, że przekażą je autorom dokumentacji projektowej i rozważą możliwość wprowadzenia do projektu sugestii zgodnych z przepisami. - Spotykamy się z mieszkańcami poszczególnych wspólnot, udostępniliśmy dokumentację, czekamy na wnioski m.in. od organizacji skupiających rowerzystów, bo nie da się pogodzić utworzenia ścieżki rowerowej i zachowania drzew. Na to jest za mało miejsca, bo ogranicza nas m.in. mur czerwonych koszar - mówi Tomasz Witkowski, wiceburmistrz Brzegu. - Mamy nadzieję wypracować jakieś akceptowalne rozwiązanie, choć bierzemy też pod uwagę możliwość zaniechania tej realizacji.

Wiceburmistrz dodaje, że planowane do wycinki drzewa (głównie akacje i jesiony) to nie są jakieś cenne „okazy”, a ostatnie wichury pokazały, że ich gałęzie dość łatwo się łamią. Na „osłodę” samorządowcy zaproponowali też podświetlenie alei dębowej, znajdującej się przy ul. Wolności.

Brzescy samorządowcy przy wsparciu unijnych pieniędzy chcą zrealizować projekty, dzięki którym zostaną odnowione miejskie parki.

- Jesteśmy po spotkaniu na temat podziału pieniędzy dla naszego subregionu i analizujemy, na co możemy wystarać się o dotacje - mówi wiceburmistrz Brzegu Tomasz Witkowski. Ważne są efekty, które autorzy projektów muszą uzyskać, a np. pieniądze na rewitalizację nie mogą być już przeznaczane wyłącznie na prace budowlane polegające na przykład na ociepleniu budynków. Efekty tych projektów mają służyć mieszkańcom. Dlatego władze Brzegu zastanawiają się m.in. na rewitalizacją parków miejskich z założeniem, że mogliby z nich aktywnie korzystać mieszkańcy a szczególnie seniorzy. - Przygotowujemy analizę, które obszary w naszej gminie mogą zostać objęte takimi projektami - dodaje wiceburmistrz Witkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska