Konwencja Nowoczesnej. Petru: Nie chcemy państwa leniwego jak Tusk i pazernego jak PSL [ZDJĘCIA]

Krzysztof Marczyk, AIPZaktualizowano 
Konwencja Nowoczesnej Fot. Piotr Smoliński
W sobotę w Warszawie odbyła się konwencja programowa Nowoczesnej. Ryszard Petru przedstawił 7 najważniejszych punktów programu wyborczego ugrupowania i zapowiedział walkę z systemem. - Najważniejsze to głosować za czymś, a nie przeciwko czemuś. Proponujemy zmianę o nazwie Nowoczesna - mówił Petru.

Po krótkim przywitaniu Ryszard Petru rozpoczął konwencję od zaprezentowania 41 jedynek Nowoczesnej. O każdej osobie usłyszeliśmy kilka zdań. Co ciekawe, bardzo często przy tych sylwetkach przewijało się słowo "społecznik". Imponować mogła oprawa medialna wydarzenia, ale wystąpienia poszczególnych osób już nie. Brakowało luzu a przemówienia co chwilę były przerywane brawami, które wcale nie wyglądały na spontaniczne.

Źródło: TVN24/x-news

Petru przedstawił siedem najważniejszych punktów Nowoczesnej. Najpierw była edukacja, na którą pomysły zaprezentowała Katarzyna Lubnauer z Łodzi, inicjatorka akcji: świecka szkoła. Akcja ta znalazła się zresztą w programie Nowoczesnej. - Polska szkoła jest niedofinansowana. Ponad 1,2 mld rocznie przeznaczanych jest na lekcje religii. Jesteśmy przeciwni finansowaniu katechezy ze środków publicznych w szkołach. Wiedza i umiejętności praktyczne, a nie religia i katecheza są zadaniami szkoły - mówiła. Lubnauer opisała też polską szkołę jako teoretyczną, a ta według Nowoczesnej powinna być praktyczna. - Należymy do państw, których uczniowie nie lubią swojej szkoły. Narzekają też pracodawcy, którzy otrzymują pracowników nieprzygotowanych do wykonywania zawodu. Skuteczna edukacja to praktyczna edukacja - przekonywała. Dodała, że musimy zmieniać polską edukację, bo "nikt tego za nas nie zrobi" - tymi słowami kończyły się też kolejne wystąpienia.

Drugim punktem było zdrowie. W tym temacie ekspertem Nowoczesnej jest Kamila Gasiuk-Pihowicz. - Pięć lat, o tyle żyje krócej polski mężczyzna od mężczyzny w Unii Europejskiej. Kradnie je nieefektywny system - rozpoczęła wystąpienie. Tłumaczyła, że rozwiązaniem naszych problemów będzie: precyzyjnie określony koszyk świadczeń gwarantowanych, dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne, poszerzenie uprawnień lekarzy pierwszego kontaktu, pełna cyfryzacja systemu opieki zdrowotnej. Zapowiedziała też podwyżki dla pielęgniarek i zatrzymanie lekarzy w Polsce. - System opieki zdrowotnej jest źle zarządzany. Obiecujemy rzetelną pracę, która postawi w środku systemu pacjenta. Nikt inny tego za nas nie zrobi - podsumowała.

Trzeci punkt to przedsiębiorczość. Mikrofon przy tym temacie przejął Michał Stasiński, który zaczął nietypowo. Wskazał, że świetnie zorganizowane ekonomicznie są grupy przestępcze. - Polska mafia najlepiej zarabia na ustawie o VAT. Nasze prawo pozwala przestępcom zarabiać na paliwach. Jednocześnie to samo prawo i jedna decyzja urzędnika mogą sprawić, że uczciwy przedsiębiorca zbankrutuje - wyjaśniał. - Wolność gospodarcza to nie abstrakcja. Chcemy swobodnie handlować, wybrać zawód i go wykonywać, założyć firmę, a większość pieniędzy trzymać w portfelu i odkładać na emeryturę. Czy to tak dużo? - pytał podczas wystąpienia. -25 lat temu odzyskaliśmy wolność, ale przez te ostatnie 25 lat wolność ekonomiczna była nam sukcesywnie zabierana. Czas ją odzyskać, bo nikt tego za nas nie zrobi.

Z przedsiębiorczością mocno łączy się prawo, które zdaniem Nowoczesnej obecnie utrudnia życie właścicielom małych i średnich firm. Trzeba je naprawić, o czym przekonywała sędzia Barbara Dolniak. - Najważniejsze problemy polskiego systemu prawnego to nadmiar przepisów, ich zawiłość i niezrozumiałość. System legislacyjny ma służyć obywatelom. Dobre prawo jest gwarantem stabilności państwa i staje się motorem napędowym dla gospodarki - mówiła. Rozwiązaniem Nowoczesnej jest wprowadzanie klarownych przepisów i usprawnienie pracy sądów, które miałyby się skupić tylko na orzecznictwie. - Dobre prawo to proste prawo - tłumaczyła.

Kolejny punkt to sprawne państwo, za które ma odpowiadać Adam Szłapka, sekretarz generalny Nowoczesnej. Opowiadał jak pracował w państwowych instytucjach i widział z bliska polską politykę. Nie podoba mu się sposób w jaki posłowie traktują Polskę. Zwrócił uwagę, że w Sejmie niektórzy są już ponad 30 lat, a to tyle co jego pokolenie. - Możemy mieć bardziej sprawne państwo za te same pieniądze - przekonywał. Rozwiązaniem ma być dwukadencyjność posłów, ograniczenie biurokracji i państwo neutralne światopoglądowo.
Miasta według Nowoczesnej mają być obywatelskie, co objaśniała Joanna Scheuring-Wielgus. Teraz miasta dostają co prawda dotacje, ale źle nimi dysponują. W dodatku samorządy otrzymują coraz więcej zadań od państwa, ale nie mają dodatkowych pieniędzy. - Nowoczesne miasto będzie tolerancyjne, otwarte, bezpieczne, ludzie z zewnątrz będą czuli się akceptowani w naszych miastach. Możemy podnieść standardy funkcjonowania miast. Nikt za nas tego nie zrobi - przekonywała.

Po tym wystąpieniu Ryszard Petru przypomniał słowa Winstona Churchila, który podczas planowania budżetu na wojnę, zapytał się o pieniądze na kulturę. Usłyszał, że przecież jest wojna. Odparł, więc o co walczymy? Lider Nowoczesnej zasygnalizował, że kultura jest dla nich priorytetową sprawą.

Ostatnim punktem programu Nowoczesnej jest spójna gospodarka, której plan przedstawił Mirosław Nowak. - Jak mam mówić o gospodarce w państwie, gdzie produkowanych jest setki ustaw, które niczego nie zmieniają? Od mieszania herbata nie robi się słodka. Posłowie zdają się tego jednak nie wiedzieć, a w tym chaosie legislacyjnym, zdają się mówić, co by tu jeszcze spieprzyć panowie - mówił. - Program jest prosty i uczciwy, może dlatego nie mam problemów, żeby go wytłumaczyć - nawiązał do słów premier Kopacz, która nie potrafiła objaśnić zmian podatkowych, proponowanych przez PO. - Chcemy prostego i zrozumiałego prawa, ale dla zwykłych, normalnych ludzi. Wróćmy do zasady, co nie jest zakazane jest dozwolone. Wprowadźmy 16 proc. podatek PIT, CIT i VAT. To da się zrobić - podsumował.

Na koniec wystąpił Ryszard Petru, który nawiązał do słów ze swojego spotu wyborczego: żeby w Polsce chciało się żyć, a nie tylko ją kochać. - Nie wierzymy w bajki, że Polska jest w ruinie. Ale nie wierzymy też w bajki, że wszystko jest świetnie - zaczął przemówienie.

- Przez lata żyliśmy w matriksie. Albo PO, albo PiS. Dziś jest wybór. Nie musimy głosować na stare, leniwe partie. Albo platformiana bylejakość, albo pisowska zemsta. To żaden wybór. Nie chcemy państwa PiS. Nie odpowiada nam wizja państwa zamkniętego, walczącego z Europą. Jarosław Kaczyński nie będzie nam mówił jak żyć. Nie będzie nam mówił jaką religię mamy wyznawać. I niestety jest tak, że wczoraj chyba udzielał prezydentowi rad przez 2,5 godziny. Nie byłem, nie widziałem, ale słyszałem.

- Nie chcemy państwa tak leniwego jak Donald Tusk. Tak niezdecydowanego jak Ewa Kopacz. Ale przede wszystkim nie tak pazernego jak PSL. Ostatnie 8 lat przespali, teraz się budzą ze snu i proponują nam nowe, świetne rozwiązania. Nie dajmy się zwieść. Musimy stoczyć walkę z systemem. Wygramy dzięki determinacji. Ja taką determinację mam. Najważniejsze to głosować za czymś a nie przeciwko komuś. Proponujemy zmianę. Nazywa się Nowoczesna!

Na zakończenie konwencji do Ryszarda Petru na scenie dołączyły też jedynki ugrupowania. Lider Nowoczesnej dostał bukiet słoneczników, a zgromadzeni skandowali: Nowoczesna!

22 października, na 3 dni przed wyborami parlamentarnymi, Nowoczesna zorganizuje jeszcze jedno spotkanie, na Torwarze, czyli tam, gdzie poinformowała o utworzeniu ugrupowania.

Wideo

Materiał oryginalny: Konwencja Nowoczesnej. Petru: Nie chcemy państwa leniwego jak Tusk i pazernego jak PSL [ZDJĘCIA] - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kłębuszek

Oczywiście się zgadzam. Dziać się musi żeby ludzie widzieli, że politycy o nich dbają ale w dobrej stronie. Popieram najlepszych. Mój kandydat to Bogucki Grzegorz z Warszawy.

t
towarzysz

Świetne postulaty. Idealna partia. Oby tak dalej. W sejmie odpowiedni człowiek Grzegorz Bogucki kandydat z Warszawy nr 7 na liście.

t
tym bardziej

Petru będzie pompowany przez funkcjonariuszy służb zatrudnionych w redakcjach gazet.
Podobny schemat Polacy przerabiali już niejednokrotnie.
Petru, to kolejny agent grupy trzymającej władzę.

d
darmowe,

to ja głosuje na "Nowoczesność".
No i ciepła woda w kranie.
Od czasu do czasu.

n
nie chceeeeeemyyyy

Powiedzieliście czego nie chcecie, wypadałoby jeszcze powiedzieć co chcecie, bo jak na razie mam przed oczyma krajobraz pt. "nie będzie niczego". Ja od siebie dorzucę jeszcze, że nie chcę swetrów, bo gryzą.

g
gentleman

mr. Petru is not so credible, taking into consideration his past profesional experience, he is just political hybrid of finance & banking institution. Hopefully his presence would be like palikot, short and infertile. And these point about religion, pure stupidity, fyi 24 countries in eu financing religion/ethic... these system rather requires change than cancelation.

$$$

To było wielkie oszustwo.

R
Ravmax

Proponuje wziąść przy następnych zakupach paragon i przeanalizować ile towarów Pani kupiła ze stawką VAT 23% a ile ze stawką 8%, ja ostatnio zrobiłem taką analizę i okazało się że mniej więcej pół na pół. Część rzeczy stanieje część podrożeje, ale bilans wyjdzie na zero, a skończą się przekręty na Vacie i domiary ze strony Urzędu Skarbowego

314

Węgrzy za to samo płacą 27% z wyjątkiem chleba i podstawowych leków. A przecież u Orbana to raj i model do naśladowania - tak jat to chce przewodnia siła narodu (dla starszych - chodzi o PiS a nie PZPR). Co Pani na to?

l
lol

Wzięli sobie marionetkę Tuska, Petru i działają w interesie instytucji finansowych. Wszystkie jedynki z .N są pacynka dużych przedsiębiorców. Czyli partia korupcji stworzona przez biznes finansowy

K
Kaya

I których owe obrazkowe przekazywanie - w ferii oświetlenia halogenów, w kolorowo błękitnej aranżacji, w czasowo i falowo wyreżyserowanych pohukiwaniach i poklaskach niczym młodej parze na weselnych fajerwerkach, czy i nawet w sferze jednostkowej czci guru z hinduistycznych i angloamerykańskich sekt religijnych - jest akurat wprost w tej najbardziej infantylnej formie. Jak również wraz z pełną deprecjacją zasobu inteligencji Polaków!

I naturalnie, tutaj wychodzę z założenia, że organ prasowy „Times” jest ukierunkowany na grupę takich czytelników, dla których abonament TVN & GW jest zwyczajową ujmą i stratą pieniędzy. I właśnie dla tych wszystkich, a przy tym intelektualnie wprawnych, jest już dogmatem, a nie propagandą i abstrakcją, następujące stanowisko:

•Organizacja - „Polish Petru & Big Money Corporation” - jest założona na kolanie po fakcie nie zaistnienia reelekcji Mr Komorowskiego. Organizacja ma za zadanie rozdrobnienie głosów wyborczych, i dokładnie na wzór dawnego Ruch Palikota. I w swym założeniu, odebranie wyborców z puli PiS i Kukiz15

•Organizacja - „Nowoczesny Petru i unowocześniony Balcerowicz” - jest tak zdolną i potrzebną krajowi, jak dotychczasowe osiągnięcia jej założycieli. Gdzie jeden konsultantem osobistym Mr Tusk, ale nieformalnym. Jednemu i drugiemu znany jest doskonale zabór cash OFE do ZUS

•Organizację - „Polish Petru & Big Money Corporation” - nie należałoby wpuszczać do Sejmu. Organizacja nie stanowi nic dla kraju ani społeczeństwa. Jednak jest potrzebną leciwej PO jako przyszły koalicjant. I w tymż celu, aby agonia PO była dla niej bardziej znośną i wydłużoną w czasie

•Niemalże już cała Polska, z wyjątkiem części opolskiego i pomorskiego, mówi Kaczyńskim, i myśli jak Kaczyński. Organizacja - „Nowoczesny Petru i unowocześniony Balcerowicz” - mówi językiem starej i skompromitowanej Unii Wolności. W swym programie ma dokładnie tyleż samo, co dotychczas PO wraz z Mr Tuskiem w minionych 8-miu latach. W jakiejś części organizacja wzoruje się na aktualnym programie PiS

Moim credo jest: wybieram dla Polski zawsze to wszystko, co jest czytelnym, co jest klarownym, co jest uczciwym, co jest moralnym i wartościowym. Jednak nigdy nie wybieram tego, co jest dla niej szaleństwem, albo, kolejną inercją i na kolejne 4 lata.

W obecnym czasie tym właściwym dla Polski - jej szerokiego ogółu, a nie tylko poszczególnych jednostek z partyj i grup interesu - jest wyłącznie dynamiczny i realny program PiS! I naturalnie, stanowisko ww. własne, nie odbiera innym drogi do ich osobistego postanowienia, wyborczego!

G
Gość

od polityki ,nie wart zlamanego szelaga , a co dopiero 16 % ! Chyba po tej jego chwalbe lykne sobie 40% . Widac ze ciezko pracuje na te 10 euro.

G
Gość

z tym panem cynamonem , to kolega po fachu pana Balcerowicza , glownego architekta tego calego interesu, ktory w przedziwny sposob zniknal z horyzontu , a teraz wypchnal z lamusa pana rumuna , bankiera i chce pewnie dziela dokonczyc . Oni naprawia nas a nie siebie . Dlaczego nie chca panstwa aferalnego , zlodziejskiego , slabego , zaleznego,uleglego , zacofanego gospodarczo, skorumpowanego, kompradorskiego itp. tylko leniwego i pazernego .A no dlatego , abys byl pracowity i harowal jak wol , nie byl pazerny na wynagrodzenie tylko im pewnie wszystko oddal. Chca panstwa neutralnego swiatopgladowo , oczywiscie o pogladach marksistowskich bo to modelik pana Marksa, a takie panstwo przecie juz mielismy . Czas budowac nastepne , a pozniej to samo z nim zrobic. Malo bankierom widac kasy z ktorej nas gola , jeszcze im wladzy trzeba. Dziekuje postoje. Nic nie rzecze o opadatkowaniu bankow i lichwiarzy , tych od chwilowek , ktorych powinni w pierwszej kolejnosci zlikwidowac.Ladnie to tak ? Zrobie sobie z ciebie panie rabarbar kompocik z tym cynamonem , dodam gozdzika i trochu cukra uwielbiam.

M
MatkaPolka

I będziesz płacił za chleb, mleko, sery, ziemniaki, jabłka, paprykę, pieluchy, bilety, śmieci, ścieki, setkę innych towarów i usług oraz rabarbar 16% vat. Za obniżkę pitu o 2 (słownie: dwa) %. Pogratulować bezmyślności. Zdecydowana większość towarów i usług, potrzebnych w codziennym życiu (leki, sprzęt medyczne, jedzenie, weterynarz, książki, woda) są na stawkach 5 i 8%. No chyba, że ktoś zarabia w drugim i więcej progu, to mu się opłaci. Może. A na takiej podwyżce, jak proponuje Petru, stracimy wszyscy, mało zarabiający Kowalscy. Precz z propagandą!

r
rabarbar

Trzymam kciuki za Nowoczesną! Niech w Sejmie w końcu zasiadają eksperci! Kukiz i Korwin chcą rozwalić system, ale co zaproponują w zamian??? Dużo się udało, a co sie nie udalo, wystarczy naprawić, ale trzeba chcieć... Powodzenia!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3