Konwencja PO w Gdańsku. Grzegorz Schetyna zapowiedział m.in. likwidację IPN i CBA [ZDJĘCIA, WIDEO]

Tomasz Rozwadowski
Konwencja PO w Gdańsku
Konwencja PO w Gdańsku Karolina Misztal
W Gdańsku odbyła się konwencja Platformy Obywatelskiej, na której zebrało się około 2 tysięcy delegatów. Podczas przemówienia przewodniczący partii zapowiedział m.in. likwidację IPN i CBA. Mówił także o wpisaniu obecnego "kompromisu aborcyjnego" do Konstytucji RP. Na spotkaniu pojawił się także Lech Wałęsa. W Amber Expo przyjęty został przez zebranych dokument programowy Polska Obywatelska 2.0, który ma pomóc PO w odzyskaniu władzy po kolejnych wyborach parlamentarnych.

Konwencja rozpoczęła się wejściem na salę przewodniczącego PO Grzegorza Schetyny w towarzystwie prezydenta Lecha Wałęsy. Ten gest był ważny, ponieważ podkreślał solidarnościowe korzenie Platformy Obywatelskiej, wśród której założycieli w 2001 r. znalazło się wielu działaczy Solidarności i opozycji demokratycznej sprzed 1989 r., w tym sam Schetyna.

Konwencja PO w Gdańsku
Konwencja PO w Gdańsku Karolina Misztal

Lech Wałęsa w swoim krótkim wystąpieniu podkreślił, że obecnie odsunięcie od władzy rządu Prawa i Sprawiedliwości wydaje się podobnie trudne, jak wydawało się zbudowanie systemu demokratycznego i gospodarki rynkowej w spustoszonej gospodarczo Polsce po 1989 r. Skarcił PO za to, że przed rokiem przegrała wybory na swoje własne życzenie, ale wezwał partię Schetyny do wyciągnięcia wniosków z własnych błędów i walki o powrót pełnej demokracji w naszym kraju.

- Demokracja to walka o pierwszeństwo, tylko w żelaznych ramach prawa - powiedział między innymi. - Zreformujcie prawo tak, by karać za nieuczciwą walkę polityczną. Słowa byłego prezydenta zostały przez salę przyjęte z aplauzem.

(wideo: Szymon Szewczyk)

Podobnie odebrany został Grzegorz Schetyna, który niedawno umocnił swoje przywództwo po odejściu kilku ważnych polityków PO, którzy nie zgadzali się z jego linią programową. Przewodniczący zaczął swoje przemówienie od podkreślenia, że najważniejszymi wartościami Platformy są obywatelskość, praworządność i odwaga, po czym zapowiedział, że po ponownym dojściu do władzy jego partia zlikwiduje instytucje najbardziej zaangażowane w budowę państwa PiS, czyli Instytut Pamięci Narodowej, Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz utrudni powoływanie politycznie motywowanych komisji śledczych Sejmu. Zadeklarował również rozliczenie działalności politycznej Antoniego Macierewicza, wpisanie do konstytucji tzw. kompromisu aborcyjnego oraz przekazanie samorządom całości wpływów z PIT oraz części wpływów z VAT.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska