Konwencja wyborcza mniejszości niemieckiej w Opolu

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Zaktualizowano 
- Mniejszość niemiecka nie ma centrali partyjnej w Warszawie - mówił poseł Ryszard Galla. - Nasza centrala jest w domu każdego z was.
- Mniejszość niemiecka nie ma centrali partyjnej w Warszawie - mówił poseł Ryszard Galla. - Nasza centrala jest w domu każdego z was. Archiwum prywatne
Komitet Wyborczy Wyborców Mniejszość Niemiecka wystawi trzech kandydatów do Senatu i pełną 24-osobową listę do Sejmu. Program wyborczy na konwencji przedstawili Rafał Bartek, przewodniczący zarządu TSKN oraz Ryszard Galla, poseł mniejszości na Sejm RP.

Lider TSKN przypomniał, że 25 lat temu – w 1990 roku – KWW Mniejszość Niemiecka pierwszy raz wziął udział w wyborach parlamentarnych (w uzupełniających wyborach do Senatu Henryk Kroll zdobył 84 tys. głosów w pierwszej turze i 124 tys. w drugiej).

- Te głosy były dowodem, że Niemcy tutaj są i chcą wziąć aktywną współodpowiedzialność za losy regionu. Taka postawa aktywnych gospodarzy i odpowiedzialnych obywateli przyświeca nam przez całe 25 lat. Nasi kandydaci stanowią prawdziwą alternatywę dla często skłóconych partii politycznych – przekonywał Rafał Bartek w "Kubaturze". - Nie zmieniamy poglądów co cztery lata na wybory. Słabość, nieskuteczność i bezideowość PO z jednej strony, a nieobliczalność PiS z drugiej powodują, że jedyną autentyczną regionalną alternatywę stanowią kandydaci mniejszości niemieckiej. Oburzająca walka głównych partii niszczy kraj. Musimy spróbować ochronić region przed skutkami tej destrukcji.

Ryszard Galla przypomniał najważniejsze elementy programu opolskich Niemców: dostatni region i zadowoleni mieszkańcy; silna i nowoczesna gospodarka kołem zamachowym regionu, w którym żyli dziadowie i mają żyć wnuki; silna rodzina, która jest ostoją Heimatu i dobra robota jako credo na co dzień.

- Nie reprezentujemy centrali partyjnej w Warszawie - przekonywał. - Nasza centrala jest w domu każdego z was.

Kandydatami mniejszości do Senatu są: Róża Malik (okręg 52), Józef Swaczyna (okręg 53) i Hubert Kołodziej (okręg 51).

Na czele 24-osobowej listy do Sejmu znaleźli się: Ryszard Galla, Roman Kolek, Norbert Rasch, Zuzanna Donath-Kasiura, Rajmund Frischko i Sebastian Gerstenberg.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 44

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sandra Cierniak
W dniu 24.09.2015 o 09:35, Eurofighter napisał:

Nic barzyj gupszego ci namysl nieprzislo? Piszesz cos i chces niewiym, ale siebie cos wmowic, bo mie tako Ofiara Losu niebydzie tam cos fansollic. Wszystkie Nieruchomosci som wyloncznie mojy i te dwa Gospodarstwa Rolne tak samo. Te na Slonsku odziedziczol (po mojymu geerbt) po Rodzicach, a te w Niymcach mom po dalszyj Familie. Twojy Kommentry to takiy Typisch Polnisch. Ty mie chces powiedziec co jest mojy, a co ni. Tak chocby jo czegos niewiedziol i musiol sie ciebie pytac i na "niszowym Forum", Lachkrampf!

Odezwał się typisch volskdeutsch siedź w tych niemcach najlepiej.

E
Eurofighter
W dniu 23.09.2015 o 19:55, Gość napisał:

Skoro masz tyle domów, i tyle majątku to po co siedzisz na niszowym forum NTO.byle że te domy nie są twoje a twojej rodziny a ty tu przyjeżdzasz do rodziny bo tańsze życie, jak wielu twoim podobnym z wiosek z tablicą niemiecką.

Nic barzyj gupszego ci namysl nieprzislo? Piszesz cos i chces niewiym, ale siebie cos wmowic, bo mie tako Ofiara Losu niebydzie tam cos fansollic. 

Wszystkie Nieruchomosci som wyloncznie mojy i te dwa Gospodarstwa Rolne tak samo. Te na Slonsku odziedziczol (po mojymu geerbt) po Rodzicach, a te w Niymcach mom po dalszyj Familie. 

Twojy Kommentry to takiy Typisch Polnisch. Ty mie chces powiedziec co jest mojy, a co ni. Tak chocby jo czegos niewiedziol i musiol sie ciebie pytac i na "niszowym Forum", Lachkrampf!

G
Gość
W dniu 23.09.2015 o 11:47, Eurofighter napisał:

S.C., moja odpowiedz do twojygo Wpisu "po co zyc na dwa Domy..." nie na dwa Domy, nawet wiyncyj jak dwa. Mie jest wszyndzie dobrze na swoim. Co ciebie do tego jak kto zyje, wiella mo Domow usw.?!Moj caly Majontek na Slonsku o ktorym jest Godka nie jest i nigdy niebydzie na Sprzedej! Mom dos Kapital'u chocby nawet juz nic nierobiol to moga bardzo dobrze zyc. Nawet chocbych niebol w takiyj Sytuacji w jakyj zech tero jest, to i tak bych tego niesprzedol. Ciebie, wom Poloki jest to moze ciyzko zrozumiec bo na tym kaj siedzita wase Pokolynia nazot nieskrziwiyli Palcym yno zasiedli na nieswoim, prowadziyli Zycie Koczownicze. Czynsto wyrabowali, poniscyli i zasiedli na nastympnym, a tera by chcieli jeszcze nieswojy sprzedac. Nastympny Grzych wolajoncy o Pomsta do Nieba!

 

Skoro masz tyle domów, i tyle majątku to po co siedzisz na niszowym forum NTO.

byle że te domy nie są twoje a twojej rodziny a ty tu przyjeżdzasz do rodziny bo tańsze życie, jak wielu twoim podobnym z wiosek z tablicą niemiecką.

E
Eurofighter

S.C., moja odpowiedz do twojygo Wpisu "po co zyc na dwa Domy..." nie na dwa Domy, nawet wiyncyj jak dwa.

 

Mie jest wszyndzie dobrze na swoim. Co ciebie do tego jak kto zyje, wiella mo Domow usw.?!

Moj caly Majontek na Slonsku o ktorym jest Godka nie jest i nigdy niebydzie na Sprzedej! Mom dos Kapital'u chocby nawet juz nic nierobiol to moga bardzo dobrze zyc. Nawet chocbych niebol w takiyj Sytuacji w jakyj zech tero jest, to i tak bych tego niesprzedol. Ciebie, wom Poloki jest to moze ciyzko zrozumiec bo na tym kaj siedzita wase Pokolynia nazot nieskrziwiyli Palcym yno zasiedli na nieswoim, prowadziyli Zycie Koczownicze. Czynsto wyrabowali, poniscyli i zasiedli na nastympnym, a tera by chcieli jeszcze nieswojy sprzedac. Nastympny Grzych wolajoncy o Pomsta do Nieba!

 

S
S.C.

Widzę wiele błedów i głupot w tym co napisałeś

 

W dniu 22.09.2015 o 17:16, Eurofighter napisał:

To zrozum w koncu, ze ci Niymcy z Opolskiygo i nieyno niemuszom wyjyzdzac do Niymiec na stale bo zyjom tam od zawsze!

 

Do 1945 tak było były te tereny częścią III Rzeszy ale teraz są to tereny państwa Polskiego

 

 

Tym tys zawsze boly to niymieckiy Teryny, a zodnego nieobchodzi to ze Panstwo polskiy zarzondzo tym Obszarym. Jedno nos obchodzi, zeby Polska niezniszczola tego do reszty, a i zodyn niymo zamiaru oddowac swojygo Majontku Polsce!

 

Powinno cię to obchodzić, byle że dążysz do rewizji granic jak w 39' wtedy Niemcom też było mało przestrzeni życiowej.

Tereny te nie były zawsze niemieckie, śląsk przechodził z rąk do rąk, rządzili tu Austriacy,Czesi,Polacy,Niemcy ale nie gadaj głupot że tu były niemieckie tereny bo to nieprawda . nie chce mi się przytaczać różnych map itd. ale wpisz sobie w google země koruny české i zobaczysz że śląskie ziemie były częścią państwa czeskiego.teraz wpisz państwo bolesława chrobrego i zobaczysz że jeszcze wcześniej śląsk do polski należał tak jak teraz.

W dniu 22.09.2015 o 17:16, Eurofighter napisał:

Jo ci moga na moim Przikladzie powiedziec tyla, ze z pominiynciym tego co mom w Niymcach, mom tys na Slonsku swoj Majontek do ktorego Panstwo polskiy musialo mi oddac ta Czynsc, ktoro po 1945 bezprawnie zajyli, a i dostol zech tys do tego Odszkodowaniy. No to sie dobrze zastanow po co mo ktos cos zostawiac na Rzecz Panstwa polskiygo?!

 

I po co tak żyć na dwa domy.nie lepiej domu w polsce sprzedać jak taka Polska be wg ciebie. nie musisz tu przyjeżdzać jak ci w Niemczech tak dobrze to sobie tam żyj.

 

Polska i Ludzie w Polsce muszom zaakceptowac to wszystko miyndzy innymi te niymieckiy Tablice inforacyjne bo siedzita w EU, a EU-Recht jest dla wszystkich czy sie to Polokom podobo czy nie! Nauka prawdziwyj Histori to wy zesta bardzo zaniedbali, ze niewiyta jaky to boly Teryny Schlesien, West i Ost-Preußen (Masuren), Pommern.

 

Musi ale tylko dlatego że mamy słabą władze PO która wchodzi w tyłek Niemcom jak Opiekunka z Promedica24. nie chce ci nic mówić ale to co piszesz brzmi jak nawoływanie do rewizji granic.

wpisz sobie Słowianie zachodni na google. i zobaczysz że kupę niemieckich ziem teraz należało do słowian.j

 

E
Eurofighter
W dniu 22.09.2015 o 16:34, S.C. napisał:

Czytałeś wyraźnie napisałam organizacja Volksdeutschy czyli Niemców poza terytorium Niemiec. nie rozumię czemu ci Niemcy z Opolskiego nie wyjadą z Opolskiego do Niemiec. dziś każdy ma drogę wolną nawet bez obywatelstwa,granic nie ma, po co utrzymywać durne mniejszości i tablice które wkurzają innych. Miliony Syryjczyków pcha się do Niemiec a jakoś ci z Mniejszości nie chcą tam jechać na stałe. stare domy się poburzy i będzie fajnie.

To zrozum w koncu, ze ci Niymcy z Opolskiygo i nieyno niemuszom wyjyzdzac do Niymiec na stale bo zyjom tam od zawsze! Tym tys zawsze boly to niymieckiy Teryny, a zodnego nieobchodzi to ze Panstwo polskiy zarzondzo tym Obszarym. Jedno nos obchodzi, zeby Polska niezniszczola tego do reszty, a i zodyn niymo zamiaru oddowac swojygo Majontku Polsce!

Jo ci moga na moim Przikladzie powiedziec tyla, ze z pominiynciym tego co mom w Niymcach, mom tys na Slonsku swoj Majontek do ktorego Panstwo polskiy musialo mi oddac ta Czynsc, ktoro po 1945 bezprawnie zajyli, a i dostol zech tys do tego Odszkodowaniy. No to sie dobrze zastanow po co mo ktos cos zostawiac na Rzecz Panstwa polskiygo?!

Polska i Ludzie w Polsce muszom zaakceptowac to wszystko miyndzy innymi te niymieckiy Tablice inforacyjne bo siedzita w EU, a EU-Recht jest dla wszystkich czy sie to Polokom podobo czy nie! Nauka prawdziwyj Histori to wy zesta bardzo zaniedbali, ze niewiyta jaky to boly Teryny Schlesien, West i Ost-Preußen (Masuren), Pommern.

G
Gość
W dniu 19.09.2015 o 09:01, NIE LUBIE ŚLAZAKOW napisał:

.To jest wlasnie jeden z wielu przykladow ograniczenia umyslowego i ignorancji przedstawicieli oslawionej MN oraz jej zwolennikow. Nic dodac nic ujac.

 

Wiadomo od dawna, ze wszyscy sa ograniczeni umyslowo oprocz naplywowych chadziaji i ich potomkow.

S
S.C.
W dniu 22.09.2015 o 16:23, Eurofighter napisał:

Volksdeutsche to nie jest zodno Organizacja! Volksdeutsche to som wszyscy Niymcy poza Territorium Niymec. Wpis sie na Google, Deutsche weltweit - Deutsche Minderheiten in aller Welt to sie czegos dowiys.

 

Czytałeś wyraźnie napisałam organizacja Volksdeutschy czyli Niemców poza terytorium Niemiec. nie rozumię czemu ci Niemcy z Opolskiego nie wyjadą z Opolskiego do Niemiec. dziś każdy ma drogę wolną nawet bez obywatelstwa,granic nie ma, po co utrzymywać durne mniejszości i tablice które wkurzają innych. Miliony Syryjczyków pcha się do Niemiec a jakoś ci z Mniejszości nie chcą tam jechać na stałe. stare domy się poburzy i będzie fajnie.

 

E
Eurofighter
W dniu 22.09.2015 o 00:19, S.C. napisał:

Czemu nikt z tą dziadowską organizacją nie zrobi porządku. jak jeszcze młodzi z MNiejszości nie odwalają różnych głupot. tak te Stare Dziady to szkoda gadać, chciałam coś napisać ale niema słów na tą organizację volksdeutschy.

 

Volksdeutsche to nie jest zodno Organizacja! Volksdeutsche to som wszyscy Niymcy poza Territorium Niymec. Wpis sie na Google, Deutsche weltweit - Deutsche Minderheiten in aller Welt to sie czegos dowiys.

S
S.C.

Czemu nikt z tą dziadowską organizacją nie zrobi porządku. jak jeszcze młodzi z MNiejszości nie odwalają różnych głupot. tak te Stare Dziady to szkoda gadać, chciałam coś napisać ale niema słów na tą organizację volksdeutschy.

E
Eurofighter
W dniu 19.09.2015 o 09:01, NIE LUBIE ŚLAZAKOW napisał:

.To jest wlasnie jeden z wielu przykladow ograniczenia umyslowego i ignorancji przedstawicieli oslawionej MN oraz jej zwolennikow. Nic dodac nic ujac.

Ty sie dodej konsek wiyncyj Wiedze na Tymat tutejszych Ludzi i calego Regionu jak chces (tu...) dobrze zyc!

N
NIE LUBIE ŚLAZAKOW
W dniu 20.09.2015 o 14:55, Gość napisał:

Ty niedouczony baranie na stanowisku dyrechtora. Ograniczony umyslowo to jestes ty wszechpolski bucu. Wez sie za nauke i ksiazki a potem pisz. Lepiej zajmij sie ukrainskimi korzeniami twoich przodkow a nie sprawami Schlesien.Wnosze, ze poczules sie spelniony po tym wpisie?
G
Gość
W dniu 19.09.2015 o 09:01, NIE LUBIE ŚLAZAKOW napisał:

.To jest wlasnie jeden z wielu przykladow ograniczenia umyslowego i ignorancji przedstawicieli oslawionej MN oraz jej zwolennikow. Nic dodac nic ujac.

 

Ty niedouczony baranie na stanowisku dyrechtora. Ograniczony umyslowo to jestes ty wszechpolski bucu. Wez sie za nauke i ksiazki a potem pisz. Lepiej zajmij sie ukrainskimi korzeniami twoich przodkow a nie sprawami Geschichte Schlesien.

G
Gość
W dniu 19.09.2015 o 09:01, NIE LUBIE ŚLAZAKOW napisał:

.To jest wlasnie jeden z wielu przykladow ograniczenia umyslowego i ignorancji przedstawicieli oslawionej MN oraz jej zwolennikow. Nic dodac nic ujaoraz jej zwolennikow. Nic dodac nic ujac.

Treny tocza sie po policzkach czytajac taki wpis..

N
NIE LUBIE ŚLAZAKOW
W dniu 18.09.2015 o 20:54, Gość napisał:

Slaski jezyk jest starszy od sztucznie powstalego jezyka polskiego, wiec jak moze byc jego gwara. Ty pierd.o.olo w 1335 roku, roku oddania Slaska czeskiemu krolowi nie bylo zadnej polskosci ani na Slasku ani gdzie indziej. Polskosc na Slask w1922 roku i 1945

.

To jest wlasnie jeden z wielu przykladow ograniczenia umyslowego i ignorancji przedstawicieli oslawionej MN oraz jej zwolennikow. Nic dodac nic ujac.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3