Światowej sławy obiekty w Tarnowskich Górach
Wśród siedemnastu polskich zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO można znaleźć również obiekt, mieszczący się w województwie śląskim. To unikatowe i jedyne w swoim rodzaju miejsce znajduje się w Tarnowskich Górach, a do wspomnianej wyżej listy dołączono go w 2017 roku jako „Kopalnię ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach”. Oznacza to, że w jednym zapisie uwzględniono zarówno Zabytkową Kopalnię Srebra, jak też Sztolnię Czarnego Pstrąga.
Zwiedzanie pierwszej z nich odbywa się w podziemnych korytarzach, położonych czterdzieści metrów pod powierzchnią ziemi, a miejsce to jest jedyną w Polsce podziemną trasą turystyczną, umożliwiającą przemieszczanie się po terenie dawnej kopalni srebra, której początki sięgają osiemnastego wieku. Ciekawostką jest też to, że uruchomiono tam pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową. Z kolei Sztolnia Czarnego Pstrąga stanowi jedyną w Polsce wciąż działającą sztolnię odwadniającą i jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami. W tarnogórskim obiekcie UNESCO turyści mogą zobaczyć wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe o różnej wysokości oraz potężne komory powstałe na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Poza tym, miejsce to jest bogate w walory przyrodnicze, jak chociażby jedyny w Europie lej krasowy, znajdujący się w dawnej kopalni. Jedną z największych atrakcji jest przepływ łodziami na trasie o długości dwustu siedemdziesięciu metrów.
Wpis na listę UNESCO to ogromne wyróżnienie dla obiektów turystycznych
Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO obejmuje unikatowe i wyróżniające się w skali globu obiekty o wyjątkowych walorach kulturowych oraz przyrodniczych. Zaczęła obowiązywać w 1975 roku, chociaż ustanowiono ją już trzy lata wcześniej – w listopadzie 1972 roku, na mocy Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego, która została przyjęta przez wyspecjalizowaną organizację ONZ do spraw Edukacji, Nauki i Kultury. Obecnie dokument uznają sto dziewięćdziesiąt cztery państwa – w tym Polska, która ratyfikowało go 6 maja 1976 roku. Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO figuruje aktualnie ponad tysiąc zabytków z całego globu, a siedemnaście z nich znajduje się w Polsce. Najwięcej z tego grona obiektów światowej sławy mieści się na terenie województwa małopolskiego, gdzie znajdziemy wspaniałe pod względem architektonicznym oraz historycznym budowle – również o charakterze sakralnym, a także unikatowe trasy podziemne i miejsce pamięci, poświęcone ofiarom holocaustu.
W załączonej galerii prezentujemy siedemnaście polskich obiektów, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, do których należą też Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Sprawdź, gdzie w naszym kraju mieszczą się światowej sławy miejsca!
Obiekty UNESCO w Śląskiem i innych regionach Polski. Zobacz, gdzie one są!
Nie przeocz
- Pusty zbiornik na górze Żar w Międzybrodziu Bialskim. Co się dzieje? ZDJĘCIA, FILM
- Co robi porzucony kuter rybacki w głębi lasu na Śląsku? Zobaczcie ZDJĘCIA
- Przerażające odkrycie w pow. mikołowskim. Znaleziono poranione i wychudzone psy
- Rozbark w Bytomiu, czyli ciekawa architektura w cieniu ruiny. Zobacz FILM i ZDJĘCIA
Zobacz także
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?