Sprawdź, gdzie w Polsce mieszczą się światowej sławy miejsca! Odwiedziłeś je wszystkie?

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
To unikatowe oraz jedyne w swoim rodzaju miejsce dołączono do listy UNESCO w 2017 roku i w jednym zapisie uwzględniono zarówno Zabytkową Kopalnię Srebra, jak też Sztolnię Czarnego Pstrąga. Zwiedzanie pierwszej z nich odbywa się w podziemnych korytarzach, położonych czterdzieści metrów pod powierzchnią ziemi, a miejsce to jest jedyną w Polsce podziemną trasą turystyczną, umożliwiającą przemieszczanie się po terenie dawnej kopalni srebra, której początki sięgają osiemnastego wieku. Ciekawostką jest też to, że uruchomiono tam pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową. Z kolei Sztolnia Czarnego Pstrąga stanowi jedyną w Polsce wciąż działającą sztolnię odwadniającą i jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami. W tarnogórskim obiekcie UNESCO turyści mogą zobaczyć wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe o różnej wysokości oraz potężne komory powstałe na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Poza tym, miejsce to jest bogate w walory przyrodnicze, jak chociażby jedyny w Europie lej krasowy, znajdujący się w dawnej kopalni. Jedną z największych atrakcji jest przepływ łodziami na trasie o długości dwustu siedemdziesięciu metrów.
To unikatowe oraz jedyne w swoim rodzaju miejsce dołączono do listy UNESCO w 2017 roku i w jednym zapisie uwzględniono zarówno Zabytkową Kopalnię Srebra, jak też Sztolnię Czarnego Pstrąga. Zwiedzanie pierwszej z nich odbywa się w podziemnych korytarzach, położonych czterdzieści metrów pod powierzchnią ziemi, a miejsce to jest jedyną w Polsce podziemną trasą turystyczną, umożliwiającą przemieszczanie się po terenie dawnej kopalni srebra, której początki sięgają osiemnastego wieku. Ciekawostką jest też to, że uruchomiono tam pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową. Z kolei Sztolnia Czarnego Pstrąga stanowi jedyną w Polsce wciąż działającą sztolnię odwadniającą i jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami. W tarnogórskim obiekcie UNESCO turyści mogą zobaczyć wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe o różnej wysokości oraz potężne komory powstałe na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Poza tym, miejsce to jest bogate w walory przyrodnicze, jak chociażby jedyny w Europie lej krasowy, znajdujący się w dawnej kopalni. Jedną z największych atrakcji jest przepływ łodziami na trasie o długości dwustu siedemdziesięciu metrów. Arkadiusz Gola
Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach to jedyny śląski obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zarazem jeden z siedemnastu zabytków w Polsce. Jej zwiedzanie odbywa się w podziemnych korytarzach, położonych czterdzieści metrów pod powierzchnią ziemi, a miejsce to jest jedyną w Polsce podziemną trasą turystyczną, umożliwiającą przemieszczanie się po terenie dawnej kopalni srebra. Wraz z kopalnią, we wpisie na listę UNESCO uwzględniono też Sztolnię Czarnego Pstrąga, która z kolei stanowi jedyną w Polsce wciąż działającą sztolnię odwadniającą i jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami. Zarówno kopalnia, jak też sztolnia zostały uznane za ewenement w skali świata, będący pozostałością po dawnej kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk. Poza tarnogórskimi zabytkami, na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO widnieje jeszcze szesnaście innych ciekawych obiektów, znajdujących się na terenie Polski. Najwięcej jest ich w województwie małopolskim. Sprawdź, gdzie w naszym kraju mieszczą się światowej sławy miejsca, które warto odwiedzić!

Światowej sławy obiekty w Tarnowskich Górach

Wśród siedemnastu polskich zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO można znaleźć również obiekt, mieszczący się w województwie śląskim. To unikatowe i jedyne w swoim rodzaju miejsce znajduje się w Tarnowskich Górach, a do wspomnianej wyżej listy dołączono go w 2017 roku jako „Kopalnię ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach”. Oznacza to, że w jednym zapisie uwzględniono zarówno Zabytkową Kopalnię Srebra, jak też Sztolnię Czarnego Pstrąga.

Zwiedzanie pierwszej z nich odbywa się w podziemnych korytarzach, położonych czterdzieści metrów pod powierzchnią ziemi, a miejsce to jest jedyną w Polsce podziemną trasą turystyczną, umożliwiającą przemieszczanie się po terenie dawnej kopalni srebra, której początki sięgają osiemnastego wieku. Ciekawostką jest też to, że uruchomiono tam pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową. Z kolei Sztolnia Czarnego Pstrąga stanowi jedyną w Polsce wciąż działającą sztolnię odwadniającą i jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami. W tarnogórskim obiekcie UNESCO turyści mogą zobaczyć wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe o różnej wysokości oraz potężne komory powstałe na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Poza tym, miejsce to jest bogate w walory przyrodnicze, jak chociażby jedyny w Europie lej krasowy, znajdujący się w dawnej kopalni. Jedną z największych atrakcji jest przepływ łodziami na trasie o długości dwustu siedemdziesięciu metrów.

Wpis na listę UNESCO to ogromne wyróżnienie dla obiektów turystycznych

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO obejmuje unikatowe i wyróżniające się w skali globu obiekty o wyjątkowych walorach kulturowych oraz przyrodniczych. Zaczęła obowiązywać w 1975 roku, chociaż ustanowiono ją już trzy lata wcześniej – w listopadzie 1972 roku, na mocy Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego, która została przyjęta przez wyspecjalizowaną organizację ONZ do spraw Edukacji, Nauki i Kultury. Obecnie dokument uznają sto dziewięćdziesiąt cztery państwa – w tym Polska, która ratyfikowało go 6 maja 1976 roku. Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO figuruje aktualnie ponad tysiąc zabytków z całego globu, a siedemnaście z nich znajduje się w Polsce. Najwięcej z tego grona obiektów światowej sławy mieści się na terenie województwa małopolskiego, gdzie znajdziemy wspaniałe pod względem architektonicznym oraz historycznym budowle – również o charakterze sakralnym, a także unikatowe trasy podziemne i miejsce pamięci, poświęcone ofiarom holocaustu.

W załączonej galerii prezentujemy siedemnaście polskich obiektów, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, do których należą też Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Sprawdź, gdzie w naszym kraju mieszczą się światowej sławy miejsca!

Obiekty UNESCO w Śląskiem i innych regionach Polski. Zobacz, gdzie one są!

Nie przeocz

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska