Korona i jazz. Wideoklip i premiera w Filharmonii Częstochowskiej. W roli głównej Korneliusz Wiatr [wideo, zdjęcia]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
„KORONA-19 - szkic na orkiestrę, chór i taśmę" - sesja nagraniowa w studiu i koncerty w Filharmonii Częstochowskiej.
„KORONA-19 - szkic na orkiestrę, chór i taśmę" - sesja nagraniowa w studiu i koncerty w Filharmonii Częstochowskiej. fot. Agnieszka Małasiewicz/ Filharmonia Częstochowska
Najpierw powstała kilkunastominutowa kompozycja, potem ją nagrano razem z teledyskiem, a prawykonanie zorganizowano w filharmonii. A wszystko to w ramach podziękowania medykom i służbom, które stoją na pierwsze linii w walce z koronawirusem.

„KORONA-19 – szkic na orkiestrę, chór i taśmę" - tak nazywa się kompozycja, napisana przez Korneliusza Wiatra z Olesna. Utwór powstał w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Korneliusz Wiatr znany jest przede wszystkim ze szkoły muzycznej w Oleśnie, gdzie założył młodzieżowy big band Wind Band i gdzie organizuje festiwal Jazzobranie. Aktualnie jest także p.o. dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Oleśnie.

Oprócz tego dr Korneliusz Wiatr jest także wykładowcą w instytucie muzyki na wydziale sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie. Właśnie dlatego prawykonanie „KORONY-19" zorganizowano 12 marca w Filharmonii Częstochowskiej.

Na scenie wystąpili soliści na czele z kompozytorem i pianistą Korneliuszem Wiatrem, orkiestrą symfoniczną oraz chórem uniwersyteckim. Wykonana została rozbudowana wersja koncertowa utworu z dodatkowymi solówkami i improwizacjami.

Wcześniej utwór zarejestrowano w studiu nagraniowym razem z wideoklipem.

Co ciekawe, pierwsze cztery dźwięki utworu, grane przez trębacza Piotra Schmidta, to SARS, czyli nazwa koronawirusa (dokładnie SARS-CoV-2).

„KORONA-19 - szkic na orkiestrę, chór i taśmę" - sesja nagraniowa w studiu i koncerty w Filharmonii Częstochowskiej.
„KORONA-19 - szkic na orkiestrę, chór i taśmę" - sesja nagraniowa w studiu i koncerty w Filharmonii Częstochowskiej. fot. Korneliusz Wiatr

- Ten motyw stanowi wyjściowy materiał melodyczny dla całego utworu. Te cztery dźwięki przewijają się przez cały utwór - mówi Korneliusz Wiatr.

„KORONA-19 - szkic na orkiestrę, chór i taśmę" to kompozycja awangardowa z elementami free jazzu. Utwór ma prawie 15 minut. Wiodącymi motywami w kompozycji są po kolei: improwizowana partia trąbki, gitary elektrycznej, gitary basowej, perkusji oraz partie chóralne.

W nagraniu utworu wzięli udział:

  • Piotr Schmidt (trąbka), Roman Odoj (gitara), Korneliusz Wiatr (fortepian), Arkadiusz Suchara (bas), Michał Maliński (perkusja).
  • I skrzypce: Daria Pacuda, Julia Iskrzycka, Mateusz Kolasiński
  • II skrzypce: Andżelika Chorzempa, Zosia Hutnik, Miłosz Kosmal
  • Altówki: Martyna Susek, Olimpia Wiśniewska
  • Wiolonczela: Marta Kotaszewska
  • Kontrabas: Filip Celiński
  • Chór kameralny Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie pod kierownictwem dra hab. Przemysława Jeziorowskiego w składzie: Klaudia Szczepanik, Patrycja Piątek, Anna Chybalska, Karolina Mrugalska, Martyna Modlińska-Młynarska, Katarzyna Słowińska, Łukasz Grzomba, Daniel Misiak, Przemysław Jeziorowski, Mateusz Lisiński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie