Koronawirus. 31 osób na Opolszczyźnie pod specjalnym nadzorem sanepidu

Iwona Kłopocka
Andrzej Szkocki
Na oddziale zakaźnym Szpitala Wojewódzkiego w Opolu w poniedziałek przebywały trzy osoby z podejrzeniem koronawirusa. Mają objawy wskazujące na możliwość zakażenia. Z danych opolskiego sanepidu wynika, że pod nadzorem służb sanitarnych w całym regionie jest 31 osób. Nie ma u nas osób objętych kwarantanną lub izolacją.

Hospitalizowani na oddziale zakaźnym Szpitala Wojewódzkiego to obywatele Polski. Trafili tam z objawami, których powodem może być zakażenie koronawirusem.

Standardowo w celu potwierdzenia lub wykluczenia takiego zakażenia prowadzi się badania dwuetapowo.

W pierwszym etapie prowadzi się do wykluczenia 15 innych wirusów atakujących układ oddechowy. Te badania wykonuje się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Dopiero po ich wykluczeniu "podejrzane" próbki wysyła się na badania w kierunku koronawirusa - mówi Małgorzata Gudełajtis, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu.

W naszym województwie nie ma osób poddanych kwarantannie lub izolacji z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem.

31 osób jest natomiast pod nadzorem służb sanitarnych.

Koronawirus COVID-19 lub SARS-CoV-2 to patogen, który od grudnia 2019 roku spowodował epidemię na terenie Azji, a jej ogniska rozszerzają się również w innych częściach świata. Czy rzeczywiście jest tak śmiercionośny, jak rozpowiada się w mediach? Czy roznosi się tylko poprzez kichanie i kaszel? Czy ochrona przed nim wymaga specjalnych środków? Wyjaśniamy, jak jest naprawdę, czerpiąc informacje z zasobów danych Światowej Organizacji Zdrowia i publikacji naukowych anonsowanych m.in. na stronie Medical News Today i Healthline.Sprawdź, które z krążących opinii nt. koronawirusa COVID-19 to mity.

COVID-19 – obalamy 10 mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2

- Nadzór ten polega na tym, że pracownik sanepidu jest w kontakcie telefonicznym z tymi osobami. Pyta o ich samopoczucie, objawy i dwa razy w ciągu dnia o temperaturę ciała - mówi Małgorzata Gudełajtis.

Wśród nadzorowanych osób jest dwudziestu Polaków, siedmiu Chińczyków, trzech Włochów i jeden Francuz.

Ci ostatni to studenci, którzy przyjechali na Politechnikę Opolską w ramach wymiany. Aby oddzielić ich od reszty studentów w akademikach, uczelnia zapewniła im lokum w rektorskich pokojach gościnnych.

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Aby uniknąć zakażenia należy przestrzegać higieny rąk, unikać dużych skupisk ludzkich (zachowywać dystans co najmniej 1 metra od innych osób), nie dotykać rękami ust, nosa, oczu.

Noszenie maseczek przez osoby zdrowe nie jest przez WHO zalecane. Maseczki są przeznaczone dla chorych i osób opiekujących się chorymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska