Koronawirus a praca. Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi z zakresu prawa pracy

Maciej Mituła
Maciej Mituła
Szef każe iść na urlop? Boisz się przyjść do pracy? Nie wiesz, czy dostaniesz wypłatę? Kończy ci się umowa? Pracujesz w kadrach lub dziale HR? Jesteś przedsiębiorcą? Epidemia koronawirusa w Polsce rodzi wiele pytań i problemów dla pracowników oraz pracodawców. W związku z tym przygotowaliśmy serwis specjalny, w którym staramy omówić najistotniejsze problemy z zakresu prawa pracy z jakimi borykają się Polacy.

Do końca marca jestem na L4 .kończy mi się to zwolnienie bo już minie 182 dni. Od 1 kwietnia muszę wrócić do pracy a medycyna pracy nie pracuje .Co w takim przypadku czy zostanę pozbawienia wynagrodzenia jak to wygląda. Proszę o odpowiedz.

Jeżeli nie uzyska Pani zaświadczenia lekarskiego, to niestety nie może Pani przystąpić do pracy, a w związku z tym pracodawca nie będzie miał podstaw do wypłaty wynagrodzenia za ten czas. Pracodawca potraktuje ten okres jako usprawiedliwiona nieobecność w pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy, szef nie ma prawa dopuścić pracownika do pracy po L4 dłuższym niż 30 dni, jeśli nie zostanie przedstawione zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia pracy na danym stanowisku. Zgodnie z zapisami specustawy, na czas epidemii badania kontrolne/wstępne będzie mógł wykonać każdy lekarz. Jeśli lekarz wyda tymczasowe zaświadczenie o braku przeciwwskazań, pracownik będzie mógł zostać warunkowo dopuszczony do pracy. Po zniesieniu stanu epidemii pracownik będzie miał 30 dni na wykonanie "normalnych" badań kontrolnych.


Pytanie nr 15

Pracuje w zakładzie gdzie jest zdecydowanie więcej niż 50 osób . Chodzi o to ze ludzie boja się przychodzić do pracy przez Koronawirusa. Boja się o swoje zdrowie i swoich rodzin. My na produkcji jesteśmy narażeni, tym bardziej ze pracuje nas tam naprawdę dużo ze 150 osób.

Przepisy o zakazie zgromadzeń powyżej 50 osób nie dotyczą zakładów pracy. Pracodawca powinien zapewnić bezpieczne warunki zgodnie z przepisami BHP. Jeśli mają Państwo co do tego wątpliwości, można złożyć skargę do Inspekcji Pracy lub Sanepidu.


Pytanie nr 14

W zeszłym roku urodziłam dziecko. Obecnie od lutego wybieram zaległy urlop. Urlop mam do 20 kwietnia. Czy będąc na urlopie, mogę z powodu zamknięcia przedszkola skorzystać z opieki na 3letnie dziecko? Czy wówczas urlop mi się przedłuży? Czy w ogóle przysługuje mi prawo skorzystania z opieki, gdy jestem na urlopie?

Przebywając na urlopie ma Pani możliwość sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Zasiłek opiekuńczy jest świadczeniem, które ma rekompensować utratę wynagrodzenia za czas, w którym zamiast wykonywać pracę, pracownik musi zajmować się dzieckiem do at 8 lub chorym dzieckiem do lat 14.


Pytane nr 13

Czy jeżeli pracodawca wypowiedział umowę o pracę z 3 ms okresem wypowiedzenia z powodu przewidywanego zamknięcia firmy, który kończy się z ostatnim dniem marca czy pracownikowi przysługują jakieś świadczenia z powodu utraty pracy w czasach wdrożonej epidemii w Polsce co wiąże się z problemami że znalezieniem pracy ?

Nie ma specjalnych świadczeń w związku z rozwiązaniem umowy o pracę kilka miesięcy temu. Przysługuje jedynie odprawa w wysokości uzależnionej od stażu pracy oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop.


Pytanie nr 12

Czy pracodawca może wręczyć pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę zawartej do 2021r , jeśli pracownik przebywa na opiece nad dzieckiem w związku z korona wirusem?

Zgodnie z art. 41 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy. Do takich nieobecności zalicza się nie tylko opieka na dziecko, ale również L4 czy urlop. Szef może wręczyć wypowiedzenie dopiero po powrocie do pracy i dopiero od tego czasu rozpoczyna się bieg okresu wypowiedzenia.


Pytanie nr 11

Panicznie boję się chodzić do pracy /przez koronowirusa/, a kierownik nie chce dać mi urlopu. Co mogę zrobić. Mam urlop zaległy.

Jeśli jest to uzasadnione szczególnymi potrzebami pracodawcy i nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy, szef ma prawo nie udzielić urlopu lub przesunąć go na termin późniejszy. Natomiast zaległy urlop pracownik musi wykorzystać do 30 września następnego roku (np: urlop za 2019 należy wykorzystać do 30 września 2020 r.).


Pytanie nr 10

Mam pytanie do Pana!Pracuje w jednej z galerii handlowych w sklepie z obuwiem! Wczoraj kierowniczka napisała nam na grupie ze po mimo zamknięcia sklepu wracamy od poniedziałku do pracy po 8 godzin i będziemy sprzątać przestawiać towar układać itd!Czy przy obecnej sytuacji związanej z epidemią to zgodne z prawem? Bardzo proszę o odpowiedź!

Tak, będzie to zgodne z prawem.


Pytanie nr 9

Dzień dobry, piszę do Państwa z zapytaniem odnośnie zasiłku dla osób poddanym kwarantannie. Jaki zasiłek się takim osobom należy i czy dla wszystkich jest taki sam?

Jeśli kwarantanna jest decyzją administracyjną wydaną przez Sanepid lub zostało wystawione zwolnienie lekarskie, pracownikowi przysługuje 80% wynagrodzenia.


Pytanie nr 8

Pracuje na umowę o pracę na czas nieokreślony. Z powodu pandemii szef zamknął zakład i wysłał mnie ma urlop bezpłatny. Czy w takiej sytuacji mogę liczyć na jakiekolwiek dofinansowanie ? Dodam, że jest to mały zakład cukierniczy, w którym pracuje 5 osób wraz z szefem.

Zgodnie z art. 174 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wysłać pracownika na urlop bezpłatny. To pracownik może złożyć takie wniosek, a szef może lub nie, go zaakceptować.


Pytanie nr 7

Dzień dobry. Jestem nauczycielem. Ze względu na panującą sytuację prowadzę zajęcia lekcyjne z domu. Czy w takiej sytuacji moja żona może skorzystać z zasiłku opiekuńczego nad dziećmi (ze względu na brak lekcji w szkołach)?

Tak, żona może skorzystać z zasiłku opiekuńczego. W czasie wykonywania pracy z domu nie może Pan bezpośrednio sprawować opieki nad dziećmi (do lat 8 lub chorymi do lat 14).


Pytanie nr 6

Dzień dobry, piszę w kwestii pracy zdalnej a ryzyka wypadku przy pracy. Pisemna umową jest sporządzona z określonym miejscem pracy w siedzibie firmy. W razie wypadku jak wygląda sytuacja w tej kwestii. Nikt nikogo nie sprawdza jakie ma warunki do pracy. Czy robiąc sobie herbatę to jestem w pracy? W jaki sposób cokolwiek udokumentować?

Aby wypadek w czasie pracy zdalnej mógł zostać uznany za wypadek przy pracy, czynność ta musi mieć ścisły związek z wykonywaną pracą, np: ładowanie laptopa, pisanie dokumentu etc. W przypadku takiego zdarzenia, pracownik powinien zgłosić ten fakt bezpośredniemu przełożonemu. Konieczne będzie sporządzenie odpowiedniego protokołu oraz wykonanie dokumentacji (np: zdjęcia, szkic itp.).


Pytanie nr 5

Mam umowę zlecenie do końca marca ale z powodu koronawirusa nie pracuje od 8 marca. Czy będzie mi się należeć świadczenie gwarantowane z ZUS dla osób na umowach cywilnoprawnych?

W przypadku umów cywilnoprawnych, świadczenia z ZUS przysługują jedynie, gdy zleceniodawca opłaca składki na ubezpieczenia społeczne (dobrowolne lub obowiązkowe).


Pytanie nr 4

Witam kończy mi się umowa o pracę na okres próbny 31.03.2020, placówka przedszkolna jest zamknięta do 25ego marca. W chwili obecnej jestem z dzieckiem w domu. Czy jeżeli placówka przedszkolna nadal będzie zamknięta, a moja umowa o pracę na okres próbny wygasa? czy automatycznie się przedłuża do czasu otwarcia placówki przedszkolnej?

Prawo nie przewiduje możliwość automatycznego przedłużenia umowy. Wyjątek stanowi ciąża pracownicy, jeśli umowa na okres próbny trwała dłużej niż miesiąc. Wtedy zostaje ona przedłużona do dnia porodu.


Pytanie nr 3

Witam, mój pracodawca zmienił godziny pracy z 8-16 na od 9-15, w związku z czym pracuję 6 godzin zamiast 8. Chce mi jednak brakujące godziny zabrać z urlopu. Czy może tak zrobić?

Pracodawca nie może nikogo wysłać na urlop (za wyjątkiem urlopu zaległego za poprzedni rok). Zgodnie z art. 154.2. § 1 Kodeksu pracy, urlop wypoczynkowy może być udzielany w dobowym wymiarze czasu pracy pracownika w danym dniu. Nie można rozbijać go na pojedyncze godziny.


Pytanie nr 2

Moja żona 5 dni temu urodziła córeczkę, to nasze trzecie dziecko. Starsi synowie mają odpowiednio 2 i 4 lata chodzą do żłobka i przedszkola. Żona jest obolała po porodzie i z trudem zajmuje się noworodkiem. Czy mogą w pracy wziąć opiekę nad dziećmi w związku z zamknięciem placówek spowodowanym pandemią koronawirusa? Moja wątpliwość budzi to, że w formularzu wniosku na opiekę nad dziećmi jest sformułowanie iż "nie ma innych członków rodziny mogących sprawować opiekę nad dzieckiem".

Może Pan wykorzystać "opiekę nad dziećmi". Po porodzie kobieta nie ma możliwości opieki nad starszymi dziećmi. Sytuację taką określa art. 32 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa: "Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi lub rodzicowi sprawowanie opieki"


Pytanie nr 1

Jestem zatrudniona na umowę na czas nieokreślony, czy pracodawca może mnie wysłać na urlop, ponieważ nie ma pacjentów?

Pracodawca może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy jedynie w dwóch przypadkach: gdy pracownik ma zaległy urlop (np: w 2020 r. wykorzystuje dni urlopu za 2019 r.) lub w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Po za wymienionymi okolicznościami, szef nie może skierować pracownika na urlop. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy zgodnie z planem urlopowym ustalonym na początku roku, pracownik miał zaplanowany urlop wypoczynkowy w tym czasie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus a praca. Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi z zakresu prawa pracy - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska