Koronawirus. Chorym na raka i po przeszczepach system wystawi skierowania na szczepienia przeciw COVID-19

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
25.01.2021 wroclawuniwersytecki szpital kliniczny przy ulicy borowskiejpierwszy dzien szczepien seniorow covid 19 koronawirus zdrowie szczepienie senior strzykawka szczepionka szczepienie gazeta wroclawskapawel relikowski / polskapress
25.01.2021 wroclawuniwersytecki szpital kliniczny przy ulicy borowskiejpierwszy dzien szczepien seniorow covid 19 koronawirus zdrowie szczepienie senior strzykawka szczepionka szczepienie gazeta wroclawskapawel relikowski / polskapress Pawel Relikowski / Polskapress
W środę (10 marca) zaczną się zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 pacjentów chorych na raka, dializowanych, przed i po przeszczepach oraz mechanicznie wentylowanych. Szczepienia ruszą 15 marca.

W tej grupie znalazły się osoby urodzone po 1961 roku z chorobami, które niosą ze sobą ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Skierowania dla nich zostaną wystawione do 10 marca przez Centrum e-Zdrowia(CeZ). To system, po kodach chorób, ustali listę osób, które będą się do szczepienia kwalifikować. Każdy będzie mógł sprawdzić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, czy skierowanie zostało dla niego wystawione. Taką informację uzyska też u lekarza POZ lub lekarza prowadzącego.

W przypadku pacjentów onkologicznych do tej grupy zaliczono chorych, u których rak został zdiagnozowany, ale jeszcze nie podjęto terapii, jak również tych, którzy leczeni byli radioterapią lub chemioterapią po 31 grudnia 2019 r.

"Zaleca się, aby chorzy, którzy zakończyli leczenie systemowe z udziałem chemioterapii zgłaszali się na szczepienie nie wcześniej, niż 4 tygodnie po zakończeniu terapii. Natomiast chorzy, którzy zakończyli cały proces leczenia celowanego lub immunoterapię mogą być zaszczepieni bezpośrednio po zakończeniu terapii, o ile nie wystąpią istotne działania niepożądane. Chorzy, którzy ukończyli radioterapię mogą być zaszczepieni bezpośrednio po zakończeniu leczenia" - mówią wytyczne, zamieszczone na rządowej stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie.

Wytyczne określają też dokładnie sytuację pacjentów w trakcie czynnego leczenia onkologicznego.

Chorzy poddani radioterapii mogą być zaszczepieni w trakcie leczenia pod warunkiem, że wykluczono u nich zmniejszenie liczby komórek szpiku kostnego (mielosupresja).

Pacjenci poddawani chemioterapii powinni być zaszczepieni między 3 a 7 dniem od podania cyklu leczenia, podobnie jak ci, którzy są w trakcie leczenia systemowego z udziałem chemioterapii i immunoterapii.

Z kolei chorzy poddani leczeniu celowanemu lub immunoterapii mogą być zaszczepieni w trakcie prowadzonej terapii niezależnie od fazy cyklu leczenia.

Pacjenci onkologiczni hospitalizowani lub w trakcie chemioterapii powinni być zaszczepieni w ośrodku, w którym się leczą. Pozostali chorzy powinni się zgłaszać do punktów szczepień populacyjnych.

Natomiast w przypadku osób chorych po transplantacji szpiku oraz komórek krwiotwórczych szczepienie powinno odbyć się dopiero po upływie 3 miesięcy od transplantacji. Leczenie immunosupresyjne nie jest przeciwwskazaniem do niego. Pacjent po transplantacji narządu nie potrzebuje żadnego zaświadczenia od lekarza transplantologa o braku przeciwwskazań do szczepienia.

Szczepionki Pfizer, Moderna oraz AstraZeneca są bezpieczne dla biorców narządów - zaznaczono.

Osoby po transplantacji będą szczepione w punktach szczepień. Chorzy wentylowani mechanicznie, którzy nie są w stanie dojechać do punktu, zostaną zaszczepieni w domu przez zespół wyjazdowy. Osoby dializowane otrzymają szczepionkę w stacjach dializ, po kwalifikacji przez lekarza tam pracującego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska