Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pszczew pszczołami i miodami stoi

oprac. (decha)
Skansen pszczelarski  założył Tadeusz Bryszkowski, który przez lata gromadził stare ule, kuszki, narzędzia pracy bartnika i pszczelarza.
Skansen pszczelarski założył Tadeusz Bryszkowski, który przez lata gromadził stare ule, kuszki, narzędzia pracy bartnika i pszczelarza. For. Dariusz Brożek
W sobotę i niedzielę gmina zaprasza na pełen atrakcji Jarmark Magdaleński!

Polodowcowe jeziora i charakterystyczny pagórkowaty teren sprawiają, że okolice Pszewa zaliczane są do najpiękniejszych w naszym regionie.

W okolicy Pszczewa jest 17 sporych jezior. W większości bardzo czystych, a więc nadających się do kąpieli, nurkowania i żeglowania. Niektóre, jak Szarcz czy Lubikowskie mają łagodne brzegi wypłycenia, co oznacza, że nawet daleko woda jest tylko pod kolana. To raj dla wędkarzy, tym bardziej że miejsca do wędkowania są nieźle zagospodarowane, w ich pobliżu znajdują się śródleśne parkingi. I ta cisza... A jeśli do tego dodać stanice wędkarskie, kwatery prywatne, nawet pola namiotowe... Są też tacy, którzy twierdzą, że wody pszczewskich jezior kryją wiele tajemnic historycznych. Leżące na dnie stare łodzie...

Jezioro Lubikowskie

To największy zbiornik wodny w okolicy Pszczewa (314 ha). Są tu doskonałe warunki do uprawiania większości sportów wodnych (za wyjątkiem motorowodniactwa). Fachowcy twierdzą, że jest tu najlepsze miejsce dla miłośników windfsurfingu. Kto chce nauczyć się żeglowania, na miejscu może zapisać się na taki kurs. A ponieważ jezioro jest głębokie (do 35 m), entuzjaści nurkowania mogą czuć się jak w niebie. Warto dodać, że w wodach lubikowskich nie brakuje szczupaków, linów, leszczy i płoci.

Wzdłuż południowego brzegu jeziora (od strony Stołunia) jest wiele pól kempingowych i wyznaczonych miejsc do biwakownia.

Inne jeziora

Jezioro Miejskie (Kochle) jest w samym Pszczewie, zajmuje 69 ha. Wzdłuż brzegu ciągnie się promenada dla spacerowiczów. Do największych zaliczają się jeziora: Chłop (233 ha) i połączone z nim Wędromierz, Szarcz Duży (179 ha), Stołuń (23 ha) i Białe w Stołuniu. Jezioro Czarne to niegdyś była zatoka jez. Lubikowskiego. Na północnych krańcach jest rezerwat przyrody Dąbrowy.

COŚ DLA KAŻDEGO

Dla rowerzystów
Do najciekawszych zakątków prowadzą oznakowane trasy piesze i szlaki rowerowe. Szlak czarny (55 km) prowadzi z Pszczewa w kierunku Borowego Młyna, gdzie jest nawet kort tenisowy, i dalej do rezerwatu florystycznego nad Jeziorem Gołyskim. Stąd już tylko krok do Jeziora Przydrożnego (uwaga: ostatni odcinek prowadzi po drodze publicznej). Dla zwiedzenia Pszczewskiego Parku Krajobrazowego wyznaczono trzy trasy rowerowe. Szlak czerwony (55 km) wiedzie z Pszczewa do Policka, dalej drogą leśną do Żółwina i Kuligowa. Stąd drogą leśną do Kalska i Rokitna, dalej między jeziorami: Czarne, Białe, Stołuńskie do Stołunia, a następnie przez Szarcz do Pszczewa. Szlak niebieski (60 km) - z Pszczewa prowadzi drogą leśną obok jez. Cegielnianego i Proboszczowskiego, do Silnej. Następnie drogą leśną do Łowynia i szosą do Lewic i Krzyżkówka. Stąd można się dostać do wsi Kamionna i przez Głażewo, Dormowo, Świechocin wrócić do Pszczewa.

Dla pieszych

Gospodarze parku proponują cztery trasy szlakami:

  • czerwony (15,7 km): Kamionka - Mnichy - Lewice
  • niebieski (44,4 km): hotel Gorzycko - jez. Brzeskie - jez. Białe - Pszczew - Trzciel - Lutol Mokry
  • żółty (28 km): Kamionna - Mnichy - Łowyń - Dormowo - Królewska Góra - Nowe Gorzycko - jez. Brzeskie -Wierzbno
  • zielony (14,4 km): Lubikowo - jez. Czarne - Stołuń - Kuligowo - Żółwin - Bobowicko
  • czarny (12,5 km): hotel Gorzycko - Królewska Góra - Gorzyń


    Dla wodniaków

    Szlaki kajakowe obejmują trochę więcej niż jeziora pszczewskie.

  • Zbąszyń - Międzyrzecz: szlak ten prowadzi Obrą w większości przez teren parku i jego otuliny. W parku Obra przepływa przez jeziora: Lutolskie, Młyńskie, Wielkie i Rybojadzkie. Uwaga: szlak prowadzi przez rezerwat ornitologiczny Jezioro Wielkie, dlatego na tym odcinku jest dostępny tylko od 15 lipca do końca sierpnia. Organizator spływu jest zobowiązany każdorazowo uzyskać zgodę zarządu parku na przepłynięcie przez rezerwat.

  • Rybojady - jezioro Chłop: trasę wytyczono wyłącznie na terenie parku. Prowadzi ona z Jeziora Rybojadzkiego poprzez jezioro Wędromierz do jeziora Chłop.


    TEGO WEEKENDU

    Najbardziej znaną imprezą jest Jarmark Magdaleński. Dwudniowy festyn związany jest z odpustem ku czci św. Marii Magdaleny, patronki parafii.
    W trakcie jarmarku odbędą się zawody wędkarskie, sportowe, gry zręcznościowe dla dzieci.

    W sobotę o 14.30 na rynku spektakl ,,Kozucha Kłamczucha", o 19.00 kabaret Koń Polski i ludowa zabawa pod chmurką. Natomiast w niedzielę jarmark ruszy w południe. O 18.00 wystąpi Justyna Steczkowska, potem zabawa pod chmurką.



    NA TO WARTO SIĘ WYBRAĆ

  • 28 lipca - Festyn na Rynku i Turniej Skata Indywidualnego w Pszczewie
  • 15 sierpnia - uroczystości maryjne w Rokitnie
  • 18 sierpnia - Letni Weekend Koncertowy na Rynku w Pszczewie
  • 28 sierpnia do 1 września - plener dużej rzeźby w drewnie "Osobliwości i legendy pszczewskich wsi"
  • 1 września - pożegnanie lata na Rynku w Pszczewie



  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska