Koronawirus. Niemcy wpisały całą Polskę do "stref ryzyka". Co to dla nas oznacza?

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Goerlitz - widok na starówkę.
Goerlitz - widok na starówkę. Marcin Oliva Soto / Polskapresse
Cała Polska znalazła się na niemieckiej liście "stref ryzyka" od soboty, 24 października. Przy podróży do Niemiec należy liczyć się z obowiązkiem wykonania testu na obecność koronawirusa oraz przebywania w kwarantannie.

Od 17 października na liście "stref ryzyka" znajdowały się województwa: kujawsko-pomorskie, małopolskie, podlaskie, pomorskie, świętokrzyskie.

Koronawirus w Niemczech. Cała Polska obszarem ryzyka od 24 października

W sobotę, 24 października, niemiecki rząd zaliczył do obszaru podwyższonego ryzyka całą Polskę, Szwajcarię i niemal całą Austrię.

Przy podróży do Niemiec należy liczyć się z obowiązkiem wykonania testu na obecność koronawirusa oraz przebywania w kwarantannie - informuje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ważne informacje polskiego MSZ

  • Ustal do jakiego kraju związkowego w Niemczech jedziesz. W Niemczech jest 16 krajów związkowych (landów) i to władze krajów związkowych ustalają szczegółowe przepisy dotyczące kwarantanny.
  • Zapoznaj się z przepisami obowiązującymi w docelowym landzie: Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Brema, Dolna Saksonia, Hamburg, Hesja, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat, Saara, Saksonia, Saksonia-Anhalt, Szlezwik-Holsztyn, Turyngia. Tutaj znajdziesz ogólne informacje
  • Sprawdź czy należysz do grupy osób, której nie dotyczy obowiązek wykonania testu i kwarantanny. Do takich grup należą z reguły osoby przewożące towary i ludzi oraz pracownicy przygraniczni. Jeżeli pracujesz w Niemczech, to ustal ze swoim pracodawcą czy będziesz podlegał obowiązkowi wykonania testu i kwarantanny po przyjeździe. W przypadku wątpliwości, skontaktuj się z urzędem ds. zdrowia (niem. Gesundheitsamt).
  • Jeżeli nie należysz do grupy tych osób, to musisz wykonać test na obecność koronawirusa 48 godz. przed wjazdem do Niemiec lub wykonać taki test bezpośrednio po wjeździe do Niemiec. Listę punktów przeprowadzających testy w Niemczech znajdziesz na stronie internetowej kraju związkowego lub uzyskasz we właściwym urzędzie ds. zdrowia. Centra testowe zostały utworzone m.in. na lotniskach i przy głównych dworcach kolejowych/autobusowych. W wielu przypadkach test może być wykonany przez lekarza rodzinnego. Miejsce i data wykonania testu po wjeździe mogą być również wskazane przez urząd ds. zdrowia. Wynik testu wykonanego przed wjazdem do Niemiec musi być w języku angielskim lub niemieckim. Testy wykonywane w Niemczech są bezpłatne. Zachowaj wynik przez co najmniej 14 dni.
  • Udaj się do miejsca, w którym planujesz spędzić kwarantannę. Podczas podróży unikaj zbędnego kontaktu z innymi osobami.
  • Zgłoś swój przyjazd we właściwym urzędzie ds. zdrowia. Takiego zgłoszenia możesz dokonać telefonicznie lub mailowo. Niektóre urzędy ds. zdrowia przygotowały do tego specjalne formularze. Na zwolnienie z kwarantanny musisz czekać co najmniej do uzyskania negatywnego wyniku testu, a w niektórych krajach związkowych istnieje obowiązek powtórzenia testu po 5 dniach. Jeżeli masz negatywny wynik testu wykonanego przed wjazdem do Niemiec, to poinformuj o tym w swoim zgłoszeniu urząd ds. zdrowia.
  • Pamiętaj, że to urząd ds. zdrowia decyduje o zwolnieniu z kwarantanny. Nawet wtedy, gdy otrzymasz negatywny wynik testu, urząd ds. zdrowia może zlecić dłuższą kwarantannę.

Za niepodporządkowanie się tym zasadom grozi kara do 25 tys. euro.

Te zasady nie dotyczą podróży tranzytowych: przejazdu drogą lądową, przesiadki na niemieckim lotnisku lub lądowania na niemieckim lotnisku i dalszego transportu drogą lądową.

Podczas podróży tranzytowej nie ma obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu lub wykonania testu na obecność koronawirusa.

Podczas podróży tranzytowej przez Niemcy należy unikać kontaktu z innymi osobami.

Koronawirus w Niemczech. Zasady epidemiologiczne

We wszystkich krajach związkowych obowiązują nakazy zakrywania ust i nosa w komunikacji zbiorowej, podczas robienia zakupów oraz w wybranych budynkach użyteczności publicznej. W niektórych przypadkach należy dodatkowo zdezynfekować ręce. Informacje są umieszczone przy wejściach do budynków.

W większości krajów związkowych przyłbice nie są uznawane za skuteczne zakrycie ust i nosa. Brak zakrycia ust i nosa może wiązać się z nałożeniem mandatu.

Ponadto, istnieją ograniczenia nałożone na hotele oraz inne miejsca noclegowe, które nie zezwalają na przyjmowanie gości z obszarów podwyższonego ryzyka podróżujących w celach turystycznych.

Na obszarach, gdzie następuje duży wzrost zachorowań, wprowadzane są dodatkowe ograniczenia (np. zamknięcie restauracji, barów i sklepów w godzinach nocnych, obowiązek noszenia maseczek w pieszych strefach śródmiejskich).

Kierowcy podczas prowadzenia pojazdu nie mogą mieć nałożonej maseczki. Twarz kierowcy musi być rozpoznawalna.

"To jest plandemia!", "nie ma chorób bezobjawowych", "koronawirusy znamy od lat 60.", "do szpitali jeżdżą puste karetki, a mówią, że nie ma miejsca", "maseczki nie chronią", "lekarze mają płacone za każdego zmarłego na COVID" - tych i wiele innych opinii można przeczytać od "internetowych specjalistów". Nie skończyli studiów medycznych, nie są lekarzami, naukowcami, analitykami medycznymi, ale we własnym przekonaniu o pandemii koronawirusa wiedzą najwięcej. Prawie jedna piąta Polaków uważa, że pandemia to kłamstwo. Sprawdzamy, czy w tezach tzw. antycovidowców jest chociaż ziarnko prawdy. Zobacz, co o popularnych tezach antycovidowców mówią eksperci---->

Nie ma pandemii koronawirusa, a lekarze biorą kasę za wpisyw...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska