Koronawirus obostrzenia. Od soboty 7 listopada mniej osób w kościołach. Ile osób może być na mszy?

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Biskup zobowiązuje wiernych do zakrywania ust i nosa podczas przebywania w obiektach kultu religijnego
Biskup zobowiązuje wiernych do zakrywania ust i nosa podczas przebywania w obiektach kultu religijnego Krzysztof Ogiolda
Od 7 do 29 listopada w kościele może przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych - informuje na Facebooku diecezja opolska.

Zgodnie z dekretem biskupa opolskiego podtrzymana jest dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy świętej dla:

  • osób w podeszłym wieku
  • innych poważnie zagrożonych z uwagi na tzw. choroby towarzyszące czy stan błogosławiony
  • osób z objawami infekcji
  • przebywających w kwarantannie i samoizolacji
  • osób, które odczuwają wzmożoną obawę przed zakażeniem

Biskup zobowiązuje wiernych do zakrywania ust i nosa podczas przebywania w obiektach kultu religijnego częścią odzieży, maską, maseczką bądź przyłbicą. Dotyczy to również koncelebransów i usługujących.

Z tego obowiązku wyłączeni są jedynie główni celebransi oraz ci, którym zezwalają na to odrębne przepisy państwowe.

Ile osób na mszy?

Proboszczowie mają obowiązek na drzwiach wejściowych umieścić kartkę z informacją, jaka jest powierzchnia kościoła i ile osób może przebywać w środku.

Przykładowo, powierzchnia kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Opolu Nowej Wsi Królewskiej wynosi 1050 m kw. To oznacza, że w mszy św. może uczestniczyć maksimum 70 osób.

- Do katedry będziemy mogli wpuścić jednorazowo 110 wiernych - mówi proboszcz, ks. dr Waldemar Klinger. - W tygodniu na pewno wiernych jest wyraźnie mniej. W niedzielę, tak jak poprzednio, będę prosił nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., aby liczyli wchodzących, aby limit nie był przekroczony.

Ks. Zbigniew Bienkiewicz, proboszcz parafii św. Karola Boromeusza na opolskich "Chabrach" oblicza, że w niedzielnych mszach św. będą mogły uczestniczyć po 52 osoby. - Jeszcze w marcu wypracowaliśmy taki system, że zaznaczamy w ławkach miejsca które można zająć, naklejając delikatne krzyżyki z taśmy i dokładamy kilka krzeseł. Wierni wchodzą aż do zajęcia wszystkich miejsc.

Koronawirus a spowiedź

Sprawowanie sakramentu pokuty nie może się odbywać w zamkniętych konfesjonałach.

W przypadku, gdy w danym kościele nie ma konfesjonałów otwartych, należy przenieść spowiedź do bocznych kaplic czy innych tego typu miejsc w kościołach bądź w bliskiej od nich odległości, odpowiednio przestronnych i często wietrzonych.

Krata, oddzielająca wiernego od spowiednika, ma być pokryta folią ochronną, właściwie dezynfekowaną i codziennie zmienianą. Zarówno penitent, jak i spowiednik mają mieć zasłonięte usta i nos.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska