Decyzję w tej sprawie podjął kilka dni temu tzw. „Corona-Kabinett”, czyli niemiecki federalny sztab kryzysowy. Obostrzenie ma pomóc w powstrzymaniu rozprzestrzeniania koronawirusa i dotyczy zarówno obywateli Niemiec, jak i innych państw Unii Europejskiej oraz krajów strefy Schengen, którzy wracają po pobycie za granicą do swojego miejsca zamieszkania.
"Od 10 kwietnia wjeżdżając do Niemiec, należy co do zasady liczyć się z obowiązkiem odbycia 14-dniowej kwarantanny" - czytamy w komunikacie Ambasady Niemiec w Polsce.
Ambasada przypomina, że "wjazd do Niemiec z Polski możliwy jest tylko z uzasadnionych powodów". To oznacza, że jeśli jedziemy do bliskich na Wielkanoc albo chcemy odebrać kogoś bliskiego z lotniska, nie pokonamy granicy.
Nowe obostrzenie jest obecnie bezterminowe; obowiązuje do odwołania.
Koronawirus. Dwutygodniowa kwatantanna w Niemczech. Dla kogo wyjątki?
Obowiązek dwutygodniowej kwarantanny nie dotyczy jednak wszystkich. Przewidziano następujące wyjątki, które dotyczą:
- osób dojeżdżających do pracy, które codziennie przekraczają granicę w drodze do pracy lub na okres do 5 dni (należy mieć zaświadczenie od pracodawcy)
- montażystów, podwykonawców lub serwisantów, którzy przyjeżdżają do pracy codziennie lub na okres maksymalnie do 5 dni, do zleceń, które są obowiązkowe i nie mogą zostać odroczone (wymagane zaświadczenie)
- osób, które mają zaplanowane zabiegi bądź operacje na terenie Niemiec, których nie można przełożyć na inny termin (wymagane zaświadczenie np. ze szpitala)
- osób zatrudnionych w transporcie międzynarodowym osób i rzeczy
- pracowników firm przewozowych (lotniczych, drogowych, morskich, kolejowych), którzy z racji wykonywanej pracy zmuszeni byli do pobytu poza granicami Niemiec
- pracowników sezonowych w przypadku wyjazdu do pracy na 3 tygodnie, jeżeli na miejscu pracy i zakwaterowania w Niemczech zostanie zagwarantowana przynajmniej 14-dniowa izolacja od innych pracowników danego zakładu lub gospodarstwa rolnego oraz stworzone odpowiednie warunki higieniczne (zapewnione środki dezynfekcji, minimum dwumetrowe odstępy w pracy oraz maksymalnie 50-procentowe obłożenie w pokojach wieloosobowych)
- osób, które opuściły Niemcy na okres do 48 godzin także są zwolnione z kwarantanny (np. w celu odwiedzin partnera życiowego lub rodziny w Polsce)
- osób niezbędnych dla funkcjonowania służby zdrowia i opieki nad starszymi, porządku publicznego lub funkcjonariuszy korpusu dyplomatycznego, administracji publicznej a także organów organizacji międzynarodowych i Unii Europejskiej
Należy przy tym pamiętać, że wyjątki te dotyczą tylko osób, które nie zdradzają objawów zakażenia koronawirusem.
Co ważne, nowe obostrzenia nie obowiązują też osób podróżujących do swojego domu tranzytem przez teren Niemiec. Mają być przepuszczane pod obowiązkiem poruszania się jak najszybszą bądź najkrótszą trasą.
Koronawirus. Ambasada Niemiec: Warto zwrócić się do pracodawcy albo urzędu
Należy zaznaczać, że rozporządzenie było w ostatnich dniach wdrażane przez poszczególne kraje związkowe i możliwe - choć mało prawdopodobne - jest, że w pewnych szczegółach możliwe są różnice pomiędzy nimi.
"Z powodu możliwości wprowadzenia w każdej chwili zmian w obowiązujących regulacjach w Niemczech usilnie doradza się jednak, by przed planowanym wyjazdem uzyskać informacje od pracodawcy w Niemczech, ew. od właściwych niemieckich urzędów, odnośnie do warunków wjazdu i pobytu" - wskazuje Ambasada Niemiec w Polsce.
Przypomina też, że po powrocie do Polski obowiązują polskie regulacje (obecnie dwutygodniowa kwarantanna).