Koronawirus. Od 12 marca zamknięte przedszkola, szkoły, placówki oświatowe. Co z nauką domową i opieką? Jakie są zasady postępowania?

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Pixabay
W tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Zawieszenie zajęć - jak podaje MEN - dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem:

  • poradni psychologiczno-pedagogicznych;
  • specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych;
  • młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;
  • przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej;
  • szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;
  • szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.

W przypadku specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, poradni psychologiczno-pedagogicznych o udziale w zajęciach dziecka decyduje rodzic. To nie obowiązek lecz prawo.

Rodzic, którego dziecko do 8. roku życia nie bierze udziału w zajęciach ma prawo do zasiłku opiekuńczego.

Dyrektorom MEN zalecił zawieszenie zajęć na 2 tygodnie, ale zorganizowanie 12 i 13 marca działań opiekuńczych dla młodszych dzieci, uczniowie szkół ponadpodstawowych mają nie przychodzić do szkół już od 12 marca.

W tym czasie nauczyciele pozostają w gotowości do pracy, natomiast pracownicy administracji i obsługi normalnie świadczą pracę.

W szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, w placówkach kształcenia ustawicznego oraz w centrach kształcenia zawodowego zawieszenie zajęć dotyczy również zajęć realizowanych w ramach praktycznej nauki zawodu.

Uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami nie uczęszczają do szkoły. Realizują jednak przygotowanie zawodowe u pracodawcy na dotychczasowych zasadach.

Od 16 marca br. będą zawieszone zajęcia realizowane w ramach turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników.

Na wniosek rodzica ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z Twojej szkoły, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, dyrektorzy placówek mają obowiązek zorganizowania mu opieki.

W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty nauczycielom pozostającym w gotowości do pracy przysługuje wynagrodzenie ustalone na podstawie Kodeksu Pracy (art. 81 § 1).

Rodzicom MEN zaleca zachęcanie dziecko do samodzielnej nauki w czasie, gdy nie będzie lekcji w szkole (można w tym celu skorzystać z platformy epodręczniki.pl)

Rodzicom dzieci do lat 8 przysługuje zasiłek opiekuńczy do 14 dni równy 80 proc. średniego wynagrodzenia.

MEN apeluje też o zachowanie zasad zasad higieny i czystości pomieszczeń w domu.

Uczniom - nie chodzącym do szkoły - ministerstwo radzi unikać dużych skupisk ludzi (np. komunikacji publicznej, centrów handlowych).

Nauczycieli MEN prosi o przekazywanie uczniom drogą elektroniczną materiałów do samodzielnej pracy w domu, szczególnie przygotowującym się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska