Koronawirus Opole i Opolskie - godzina po godzinie [11-14 marca]

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Epidemia koronawirusa w województwie opolskim - raport od 11 do 14 marca 2020 roku.

Sobota, 14 marca

21:59

Pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem w powiecie krapkowickim. Pozytywny test wyszedł 65-letniej mieszkance Krapkowic - informuje starosta krapkowicki Maciej Sonik. Wiadomo, że kobieta w ostatnim czasie wróciła z zagranicy. Służby sanitarne odtwarzają ostatnie dni jej pobytu w kraju i będą kierować osoby, które miały z kontakt z kobietą na kwarantannę. 65-latka jest w stanie stabilnym, zostanie objęta opieką na oddziale zakaźnym.

19:28

Trzecia osoba zmarła w Polsce z powodu zakażenia koronawirusem. To 66-letni mężczyzna, który w stanie poważnym przebywał w szpitalu w Lublinie (woj. lubelskie) i miał choroby współistniejące.

17:37

Trzej pacjenci zakażeni koronawirusem przebywają w opolskim szpitalu zakaźnym - podał Urząd Wojewódzki. Dziewięć kolejnych osób czeka w szpitalu na wynik badania. W kwarantannie domowej są 294 osoby, a pod nadzorem epidemiologicznym 542 osoby.

14:58

Opole opustoszało... Pustki w galeriach handlowych, zamknięte restauracje i puby.

14:22

DEMENTUJEMY fake newsy, które krążą po internecie i w opolskich miastach.

13:40

9 kolejnych przypadków koronawirusa w Polsce. W sumie są 93 osoby zakażone koronawirusem, 2 osoby zmarły na chorobę COVID-19.

13:31

Dziecko z podejrzeniem koronawirusa trafiło do szpitalaw Kędzierzynie-Koźlu. Lekarze czekają na wyniki badań.

13:15

Biskup Andrzej Czaja udzielił dyspensy ogólnej wiernym z diecezji opolskiej. Msze święte będzie można śledzić w niedzielę w portalu nto.pl

11:01

Biura podróży odwołują wyjazdy. W związku z ogłoszonym stanem zagrożenia epidemicznego, podróżni wracający do kraju będą musieli przejść 14-dniową kwarantannę. Można ją odbywać w domu.

Biura podróży deklarują, że ich klienci nie zostaną na lodzie.

9:34

Trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Jeden z pacjentów jest na oddziale zakaźnym w Opolu. Z naszych informacji wynika, że to 64-letni mężczyzna z powiatu strzeleckiego, który tydzień temu przyjechał z Austrii. Jego stan jest dobry.

8:51

13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych - podało Ministerstwo Zdrowia. W sumie odnotowano 81 osób zakażonych koronawirusem. Dwie z nich zmarły.

7:52

Nowe zastosowanie leku produkowanego przez polską firmę Adamed.

6:00

Kierowca tira jechał z Francji do Polski. Z autostrady A4 trafił na oddział zakaźny.

Mężczyzna na wysokości Góry św. Anny zatrzymał samochód na MOP-ie, nie miał już sił, żeby odjechać. W związku z tym wezwał karetkę.

Piątek, 13 marca

21:10

Nie żyje pacjent z Wrocławia zarażony koronawirusem. To druga ofiara wirusa w Polsce. Zmarły mężczyzna miał 73 lata. Do szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu trafił tydzień temu. Od początku był w ciężkim stanie, miał dodatkowo zapalenie płuc. Od niedzieli nie oddychał samodzielnie, a jego stan pogarszał się z dnia na dzień. Zaraził się od bliskiego z USA, który przyjechał na krótko do Wrocławia. Wcześniej ten krewny był we Włoszech i to stamtąd przywiózł wirusa. W szpitalu jest wciąż także krewna 73-letniego mężczyzny - jest w stanie poważnym, ale stabilnym. Dwie inne osoby z ich otoczenia także są chore - leczą się jednak w domu i czują się dobrze. Są objęte kwarantanną. Amerykanin, który zaraził 73-latka jest już w USA - przebywa w tamtejszym szpitalu. Objawy choroby wystąpiły u niego dopiero po powrocie za ocean.

20:00

Rząd wprowadza stan zagrożenia epidemicznego w Polsce

18:40

Dwie osoby z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, 18 osób hospitalizowanych - to najnowsze dane przekazane przez opolski sanepid. 245 osób jest objętych kwarantanną, a 510 osób objęto nadzorem epidemiologicznym.

18:17

Badanie próbek na koronawirusa od piątku w Opolu. W sanepidzie zaczyna pracę specjalny aparat. W pierwszej kolejności badane będą próbki pacjentów oddziału zakaźnego, następnie odizolowanych pacjentów szpitalnych oddziałów ratunkowych. Wymazy mają być też pobierane u osób w kwarantannie domowej.

17:45

Kolejny fake news. Tym razem w Głuchołazach.

16:27

Dlaczego szpital w Kędzierzynie-Koźlu został przekształcony na zakaźny?

Wojewoda wyjaśnia, że decyzję podjął minister zdrowia.

15.15

WORD wstrzymuje egzaminy i szkolenia na prawo jazdy

15.00

W urzędzie miasta Opola obowiązują specjalne środki ostrożności mające pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania koronawirusa. Ludzie są wpuszczani pojedynczo. Wewnątrz są specjalne ograniczenia. Przed sklepami i aptekami kolejki. Lokale ograniczają bądź zawieszają działalność.

13:49

Polsko-czeska granica zostanie zamknięta w nocy z soboty na niedzielę!

Czeski rząd ogłosił, że w niedzielę o północy całkowicie zamyka granicę swojego państwa. Tymczasem z polskiej granicy płyną informacje, że wracający do kraju omijają wyznaczone punkty kontroli sanitarnej.

13:25

Kolejne trzy przypadki zakażenia koronawirusem

to osoby z woj. śląskiego (Zawiercie), z woj. podkarpackiego (Nisko) i woj. wielkopolskiego (Poznań).

13:20

Odra Opole nie zagra z Radomiakiem Radom.

13:10

Opolskie więzienia i areszty śledcze przygotowują się na epidemię.

Odradzane są też odwiedziny u osadzonych.. We wszystkich aresztach śledczych i zakładach karnych dokonywany jest profilaktyczny pomiar temperatury ciała wszystkim osobom wchodzącym na ich teren, w tym odwiedzającym osadzonych.

13:00

Rossmann wprowadził zasadę, że klienci mogą kupić maksymalnie trzy sztuki tego samego produktu w ramach jednych zakupów. Chodzi głownie o żele, mydła antybakteryjne, papier toaletowy czy ręczniki kuchenne. Zasada została wprowadzona z uwagi na aktualną sytuację w kraju i dotyczy wszystkich drogerii w Polsce.

11:35

Opolski okręg Polskiego Związku Wędkarskiego informuje o kolejnych zawodach odwoływanych w związku z coraz trudniejszą sytuacją epidemiologiczną w kraju.

11:20

Łukasz Szumowski, minister zdrowia w wywiadzie dla Onetu o uczestnictwie w niedzielnych mszach: "Zostańcie w domach. Ludzie dostali dostali dyspensę od biskupów, że nieobecność na niedzielnej mszy świętej nie jest grzechem".

10:50

I kolejna aktualizacja ze strony Ministerstwa Zdrowia. Już 61 przypadków zakażenia koronawirusem. Pozytywne wyniki testów dotyczą dwóch osób z woj. zachodniopomorskiego (Szczecin), jednej osoby z w woj. mazowieckiego (Warszawa).

9:00

Ministerstwo Zdrowia aktualizuje liczbę zakażonych: 58 osób w Polsce, w tym jedna nie żyje. Potwierdzone wyniki dotyczą: dwóch osób z woj. podkarpackiego (Leżajsk), jednej osoby z w woj. lubelskiego (Lublin), jednej osoby z woj. dolnośląskiego (Wrocław), i 3 osób z woj. łódzkiego (Łódź).

8:30

Opolska katedra odwołuje zaplanowane na 14 marca bierzmowanie osób dorosłych. W przyszłości zostanie podana nowa data udzielania tego sakramentu.

6:00

Opolski sanepid apeluje do rodziców.

Zostawcie dzieci w domach! Wiele osób traktuje ten czas jako dodatkowe ferie i spędza czas na placach zabaw i w galeriach.

Czwartek, 12 marca

21.35. Do końca marca rozprawy zawieszają opolskie sądy. Wyjątkiem będą sprawy pilne, np. posiedzenia aresztowe.

21.00. Od piątku utrudnienia dla klientów urzędu miasta Opola. Masz do załatwienia urzędową sprawę? Może być z tym problem. Sprawdź szczegóły.

20.07. Opolskie szpitale przygotowują się na większą liczbę pacjentów z koronawirusem. W czwartek wstrzymały planowe przyjęcia, a liczba łóżek dla pacjentów wzrośnie z 40 do 400.

18.33. Dwie osoby z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, 12 osób hospitalizowanych - to najnowsze dane przekazane przez Opolski Urząd Wojewódzki. 60 osób w całym regionie poddanych zostało kwarantannie, a 343 są pod nadzorem sanepidu.

17.55. Trwa ewakuacja jednego ze szpitali w regionie. Część pacjentów wypisano do domów, pozostali będą przewiezieni do innych lecznic w regionie.

16.55. Tysiące mieszkańców Opolszczyzny pracują za granicą (m.in. w Niemczech) i na weekendy wracają do swoich rodzinnych domów. Opolski sanepid rekomenduje maksymalne ograniczenie kontaktów z takimi osobami.

16.21. Opole opustoszało. Zobaczcie zdjęcia...

16.10. Do 51 wzrosła liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce. Dwa nowe przypadku zanotowaniu w Poznaniu.

15.30. Szpital w Strzelcach Opolskich działa w okrojonym składzie po tym, jak u jednego z lekarzy wykryto koronawirusa.

13.55 Do 49 wzrosła liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce.

PILNE 13.45 Drugi przypadek zakażenia koronawirusem w Strzelcach Opolskich. Mężczyzna, u którego wykryto koronawirusa był w grupie 10 osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zakażeniem patogenem z Chin. Więcej informacji: Koronawirus w Strzelcach Opolskich. Jest drugi potwierdzony przypadek zakażenia!

13.30 W każdym województwie będzie przynajmniej jeden szpital jednoimienny zakaźny.

12.14** Pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce. Zmarła pacjentka w Poznaniu.**

12.00 W Opolu od 16 do 25 marca autobusy MZK kursować będą zgodnie z rozkładem jazdy z dnia wolnego od zajęć szkolnych (kolumna wakacje - dni robocze).

Godz. 11.55 Z powodu zagrożenia stwarzanego przez koronawirus, w kraju obowiązują specjalne środki ostrożności. Wśród nich jest zakaz imprez masowych. O ile stosują się do niego instytucje kultury, o tyle część klubów muzycznych nie zawiesiła działalności.

Godz. 11.50 Co z nauką domową i opieką? Jakie są zasady postępowania? Uczniom - nie chodzącym do szkoły - ministerstwo radzi unikać dużych skupisk ludzi (np. komunikacji publicznej, centrów handlowych).
Szczegóły: Koronawirus. Od 12 marca zamknięte przedszkola, szkoły, placówki oświatowe.

11.45 Rząd rekomenduje pracodawcom, by w miarę możliwości umożliwili swoim ludziom pracę zdalną.

11.30 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opolu zwraca się
z apelem do rodziców/opiekunów o zwrócenie bacznej uwagi czy ich dzieci realizują zalecenia czasowego odosobnienia w domu i unikania skupisk ludzkich. Apeluję również o czasowe zamknięcie wszystkich bawialni/sal/placów zabaw oraz innych punktów, które sprzyjają gromadzeniu się dzieci i młodzieży.

Godz. 11.03 Opolskie urzędy proszą klientów o kontaktowanie się zdalnie. Osobiste wizyty są uzasadnione tylko w sprawach pilnych, których nie można zrealizować w inny sposób. Sprawdź listę: Koronawirus Opole i woj. opolskie. Urzędnicy proszą o kontakt zdalny

11.00 77 osób zostało objętych nadzorem sanepidu, 25 osób trafiło do kwarantanny. To osoby, które miały najbliższy kontakt z lekarzem zarażonym koronawirusem - najbliższa rodzina, pacjenci, a także inni lekarze. Policja w Strzelcach Opolskich będzie kontrolować, czy ludzie przebywają w izolacji. Szczegóły: Koronawirus w Strzelcach Opolskich. Policja będzie pilnować, czy ludzie przestrzegają kwarantanny

10.10 W związku z ograniczeniem przyjmowania petentów przez starostwo w Krapkowicach ZUS zdecydował o zamknięciu tamtejszego punktu informacyjnego.

10.00 Prezes Sądu Rejonowego w Nysie odwołała w czwartek wszystkie rozprawy i posiedzenia w najbliższym czasie. Szczegóły: Sąd Rejonowy w Nysie odwołał rozprawy i posiedzenia

9.30. Już 47 osób zakażonych koronawirusem. To pacjenci z woj. podkarpackiego i wielkopolskiego.

8.40. szpitalny Oddział Ratunkowy w Brzegu został odkażony i ponownie przyjmuje pacjentów. O problemie informowaliśmy tutaj.

8.30. Wiceminister Janusz Kowalski nie jest chory. Wynik testów na koronawirusa jest ujemny.

7.30. Pilne. Już 44 przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

6.45. Na godz. 8.50 została zwołana konferencja prasowa wojewody opolskiego. Tematem będzie aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. opolskim.

Środa, 11 marca

22.57. Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych, uczestniczył w konferencji, na której jeden z uczestników okazał się być zakażony koronawirusem. - GIS została poinformowana, czekamy na kolejne kroki. Jestem jednak przekonany, że skończy się tym, iż będziemy objęci 14-dniową kwarantanną i praca zdalną - mówi.

22.45. Szpitalny Oddział Ratunkowy w Brzeskim Centrum Medycznym został zamknięty do czwartku rano. Powód? Pojawienie się pacjentki z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

Godz. 20.30 W trzech miejscach na Opolszczyźnie podróżni wracający z Czech do Polski busami i autobusami są poddawani kontroli sanitarnej. Szczegóły: Ruszyły kontrole na czeskiej granicy

19.45. Koronawirus w Opolu. Zachorował lekarz ze Strzelec Opolskich, który przebywał za granicą. Jest na oddziale zakaźnym Szpitala Wojewódzkiego. Sanepid informuje, że mógł mieć kontakt bezpośredni z 26 osobami. WIĘCEJ INFORMACJI.

PILNE. 18.30 Ministerstwo Zdrowia potwierdza cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Jeden z potwierdzonych przypadków dotyczy mężczyzny z woj. opolskiego. Wkrótce więcej informacji na ten temat.

Pozostałe przypadki dotyczą: kobiety z woj. wielkopolskiego (Poznań), a także dwóch kobiet z woj. warmińsko – mazurskiego (Ostróda). Stan wszystkich jest dobry. W sumie to już 31 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce.

18.20 Opolanie ruszyli na zakupy, by zrobić zapasy w związku z rozprzestrzeniającym się w Polsce koronawirusem. Tak wyglądały półki w środę w jednej z opolskich Biedronek.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/i8QgNaKW4G— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 11, 2020

17.10. Urząd Miasta Opola apeluje do mieszkańców Opola o ograniczenie wizyt do spraw szczególnie pilnych. Urzędnicy proszą o kontakt drogą mailową bądź telefoniczną. Wszystkie niezbędne numery znajdują się na stronie urzędu miasta.

17.00. Kolejne instytucje w Opolu informują o odwołanych zajęciach sportowych i imprezach.

16.31. Mniejszość niemiecka z powodu koronawirusa odwołuje konkursy i zajęcia.

16.15. Rodzina z dzieckiem wróciła z Włoch. Zdezynfekowano szkołę w Kędzierzynie-Koźlu.

16.00. Odwołane zajęcia w placówkach oświatowych i imprezy kulturalno-sportowe. Zbieramy dla Was informacje z największych miast regionu. Sprawdźcie ważne wiadomości z Opola, Kluczborka, Nysy, Namysłowa, Olesna, Kędzierzyna-Koźla, Strzelec Opolskich.

14.50. Do 27 osób wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem w kraju - podało Ministerstwo Zdrowia.

14.20. Wójt gminy Lubrza zamyka urząd z obawy przed koronawirusem. Sprawy mają być załatwiane telefonicznie lub elektronicznie.

14.03. Bp Andrzej Czaja apeluje o modlitwę za dotkniętych koronawirusem.

13.18. Zamknięte kina, teatry, filharmonia, odwołane koncerty. Opolskie instytucje kulturalne wprowadzają w życie decyzję ministra kultury.Sprawdź szczegóły.

12.00. Zamknięte szkoły, przedszkola i żłobki. Jakie są zasady zasiłków opiekuńczych dla rodziców?

10.45. Rząd zdecydował o zamknięciu szkół, przedszkoli, żłobków, uczelni i instytucji kulturalnych (kina, teatry, filharmonie, opery) od 12 do 25 marca włącznie.

10.30. Władze Namysłowa są oburzone prowokacją i zapowiadają wyciągnięcie konsekwencji. Dwóch "przebierańców" paradowało w strojach przeciwwirusowych po ulicach miasta, sugerując, że ma to związek z koronawirusem. Tutaj szczegóły.

9.44. W Opolu zamknięte będą szkoły, przedszkola i żłobki? Prezydent Arkadiusz Wiśniewski to zaleca. Jak długo mogą być zawieszone zajęcia? Sprawdź szczegóły. W Opolu nie ma oficjalnie potwierdzonych przypadków koronawirusa. Miasto podkreśla, że te działania związane są z profilaktyką i zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa.

9.42. Podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem? Zadzwoń na infolinię 800 190 590 albo skontaktuj się z sanepidem w Twoim powiecie. Sprawdź numery telefonów.

8.30. Potwierdzono kolejne trzy przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. To młody mężczyzna z woj. mazowieckiego (Warszawa) i dwie kobiety w sile wieku: z woj. podkarpackiego (Łańcut) woj. lubelskiego (Lublin). W sumie zakażonych jest już 25 osób.

7.00. Ludzie robią zapasy leków w aptekach. Tymczasem Marek Tomków, prezes Opolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, mówi wprost: nie ma teraz leków działających przeciwko temu koronawirusowi.

W Pile rozmawiano o przyszłości szpitali

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie