Koronawirus. Opolski sanepid apeluje do rodziców: zatrzymajcie dzieci w domach!

Magdalena Żołądź
Magdalena Żołądź
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opolu reaguje na zgłoszenia, że dzieci nie przestrzegają zalecenia czasowego odosobnienia w domu i unikania skupisk ludzkich.

Od 12 marca - z racji zagrożenia koronawirusem - wszystkie szkoły, przedszkola i żłobki zostały zamknięte na dwa tygodnie, zaś rodzice otrzymali informację, by ich dzieci przebywały w tym czasie w domach.

Tymczasem wielu nastolatków potraktowało zwolnienie z zajęć lekcyjnych jak wakacje i wyszło na opolskie ulice i do galerii handlowych.

Co gorsza, także niektórzy rodzice nie rozumieją powagi sytuacji. Można ich spotkać ze swoimi dziećmi na placach czy w salach zabaw.

Sytuacja jest szeroko komentowana i krytykowana w mediach społecznościowych na grupach poświęconych opolskim rodzicom.

Liczne zgłoszenia na ten temat otrzymał także opolski sanepid. Zdecydował się więc wystosować apel.

- Mając na uwadze sygnały o gromadzeniu się dzieci i młodzieży w centrach handlowych, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opolu zwraca się z apelem do rodziców/opiekunów o zwrócenie bacznej uwagi, czy ich dzieci realizują zalecenia czasowego odosobnienia w domu i unikania skupisk ludzkich - czytamy. - Apeluję również o czasowe zamknięcie wszystkich bawialni/sal/placów zabaw oraz innych punktów, które sprzyjają gromadzeniu się dzieci i młodzieży.

W akcję, która ma na celu uświadomić innym, jak wielkie zagrożenie niesie nieprzestrzeganie tych zasad, zaangażowali się licznie nie tylko epidemiolodzy, ale także osoby publiczne, m.in. blogerzy.

- Dzisiejsi galeryjni spacerowicze i wyluzowani rodzice, to są te same osoby, które za dwa tygodnie będą płakać. Bo babcia z dziadkiem zachorowali, bo dziecko zostało zamknięte na oddziale zakaźnym i nie wolno go odwiedzać, bo ciocia po odwiedzinach dziwnie na zdrowiu podupadła i chyba trafi do szpitala - pisze Agata Grzesik z Opola, autorka popularnego bloga Pani Miniaturowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska