Koronawirus Opolskie. Wielka akcja testowania nauczycieli. Jakie wyniki w regionie?

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Od dziś (18.01) uczniowie klas 1-3 wrócili do nauki w systemie stacjonarnym. Testowanie nauczycieli i pracowników szkół miało zapewnić bezpieczeństwo. W całym kraju wymazy pobrano od ponad 136 tys. osób. Pozytywny wynik testu na koronawirusa miało 2591 osób, czyli 2 proc. wszystkich przebadanych.
Od dziś (18.01) uczniowie klas 1-3 wrócili do nauki w systemie stacjonarnym. Testowanie nauczycieli i pracowników szkół miało zapewnić bezpieczeństwo. W całym kraju wymazy pobrano od ponad 136 tys. osób. Pozytywny wynik testu na koronawirusa miało 2591 osób, czyli 2 proc. wszystkich przebadanych. iStock.com/Halfpoint
Badania były bezpłatne i dobrowolne. Sanepid poinformował, że na Opolszczyźnie do pobrania wymazów zgłosiło się ponad 3 tys. osób. Dodatnie wyniki miało 4 proc. badanych.

Akcja trwała od 11 do 17 stycznia i kierowana była do nauczycieli oraz pracowników administracyjnych szkół. Chodziło o to, by przygotować się na powrót do nauki w systemie stacjonarnym uczniów klas 1-3.

Badania były dobrowolne i bezpłatne, a mogli się na nie zgłosić nie tylko nauczyciele, lecz również m.in. dyrektorzy, obsługa administracyjna, personel sprzątający, a także osoby wykonujące bieżące prace naprawcze na terenie szkół.

W województwie opolskim chęć udziału w badaniach na obecność koronawirusa zadeklarowało w sumie 4736 osób, spośród których 3382 osoby zgłosiły się do pobrania wymazów (71 proc.). Dodatnie wyniki stwierdzono u 4 proc. badanych.

Nasz region pod względem popularności akcji znalazł się na szarym końcu krajowego zestawienia. W województwie opolskim i podlaskim zainteresowanie badaniami było najmniejsze i wyniosło odpowiednio 71 proc. oraz 72 proc. Najchętniej badaniu poddawali się nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni w województwach:

  • warmińsko-mazurskim i pomorskim (87 proc.),
  • podkarpackim (85 proc.)
  • zachodniopomorskim (83 proc.)
  • lubelskim, lubuskim i łódzkim (81 proc.)

Średni wynik dodatnich próbek to 2 procent. To oznacza, że chorujących bezobjawowo na terenie Opolszczyzny może być więcej niż średnio w kraju.

Zapotrzebowanie na testy zbierano za pośrednictwem kuratoriów oświaty i Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Natomiast Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na samo badanie.

Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który wyraził chęć wzięcia udziału w akcji testowania, otrzymał skierowanie. Badania można było wykonać w 600 punktach wymazowych na terenie całego kraju. Akcję wspierało też 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska