Koronawirus. Podróż po Europie od 1 lipca z paszportem covidowym. Jak zdobyć unijny certyfikat?

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Koronawirus. Podróż po Europie od 1 lipca z paszportem covidowym. Jak zdobyć unijny certyfikat?
Koronawirus. Podróż po Europie od 1 lipca z paszportem covidowym. Jak zdobyć unijny certyfikat? Dariusz Bloch
Osoby niezaszczepione, które planują wakacje za granicę, będą musiały w wielu przypadkach wykonać wcześniej test. Zaszczepieni będą natomiast pytani o unijny certyfikat. Wymogi te wchodzą w życie od 1 lipca i dotyczą podróżowania po krajach europejskich.

W związku pandemią koronawirusa kraje na całym świecie wprowadziły i wciąż utrzymują obostrzenia epidemiczne. Są one bardziej lub mniej restrykcyjne, w zależności od miejsca, do którego planowany jest wyjazd. Żeby ułatwić obywatelom Unii Europejskiej podróżowanie, kraje wspólnoty opracowały wspólny dokument tzw. certyfikat covidowy (lub paszport covidowy).

Jest on wydawany osobom, które w przeszłości przeszły infekcję koronawirusem (potwierdzoną testem PCR-RT) lub są w pełni zaszczepione. Taki certyfikat może pobrać przez internet (wymagany jest Profil Zaufany), zapisać w smartfonie w aplikacji mObywatel lub poprosić o papierową wersję w punkcie szczepień lub u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Paszport covidowy. Kontrole na drogach wyrywkowe

Osoby, które polecą na wakacje samolotem, będą pytane o certyfikat w porcie lotniczym tuż po wylądowaniu. Natomiast w przypadku podróży autokarem lub samochodem osobowym po Europie kontrole są bardzo wyrywkowe.

- Nie spotkałem się w Niemczech z kontrolą ani na granicy, ani na autostradzie - mówi Tomasz, który regularnie jeździ za granicę do pracy.

Turyści są jednak pytani o certyfikaty covidowe (a wcześniej o zaświadczenia ws. zaszczepienia) ilekroć chcą wejść, by zwiedzić atrakcję. Takie zasady obowiązują np. w muzeach i wewnątrz zabytków w Berlinie czy Londynie.

Nie masz szczepienia? Musisz przejść test

Wakacyjny wyjazd w przypadku osób niezaszczepionych jest obarczony dodatkowa uciążliwością. Takie osoby podróżujące m.in. do Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Grecji, czy też Bułgarii muszą na 48 godzin przed wyjazdem wykonać test.

Ta obostrzenie jest szczególnie uciążliwe dla rodzin z dziećmi, bo nawet jeśli rodzice są zaszczepieni, to negatywny wynik testu i tak będzie wymagany od dzieci (z tego obowiązku zwolnieni są tylko najmłodsi podróżni - granicę wieku każde państwo ustaliło odrębnie).

Poniżej szczegółowe informacje dot. podróży po Europie z Unijnym Certyfikatem COVID, na bazie informacji rządowych:

Z Unijnym Certyfikatem COVID (UCC) łatwiej będzie Ci podróżować po krajach Unii Europejskiej. Jeśli spełniasz warunki, pobierzesz kod QR UCC na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta.

Unijny Certyfikat COVID (UCC) to elektroniczne zaświadczenie, które ułatwi Ci bezpieczne i swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii.

Poza tym osoba, która może udowodnić, że jest zaszczepiona, nie jest wliczana do limitu osób uczestniczących w imprezach, wydarzeniach sportowych i kulturalnych, weselach.

Na UCC składa się kod QR i unikalny identyfikator, które możesz pokazać, przekraczając granice. Zawiera informacje, które ułatwiają służbom granicznym i sanitarnym określenie, czy potencjalnie stwarzasz zagrożenie epidemiczne. Dzięki temu nie będziesz podlegać kwarantannie czy przechodzić dodatkowych testów.

Kod QR dostępny jest na Internetowym Koncie Pacjenta, w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel.

Możesz go też otrzymać go w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu. Jeśli jesteś ozdrowieńcem lub wynik Twojego testu na obecność koronawirusa jest negatywny, to możesz też poprosić o wydruk certyfikatu lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej (pracownika medycznego, który ma dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl lub innej aplikacji gabinetowej, która ma dostęp do systemu e-zdrowie P1).

Unijny Certyfikat COVID (UCC) to nie jest dokument podróży, nie zastąpi paszportu czy dowodu osobistego. Posiadanie go nie może być warunkiem wstępnym do wejścia na pokład samolotu, do pociągu, autokaru, czy na prom.

Unijny Certyfikat COVID (UCC) dostaje osoba, która:

  1. otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (kraje same decydują czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki; w Polsce wymagane będzie pełne szczepienie, a certyfikat będzie ważny od 14 do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki) lub
  2. otrzymała negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 48 godz.) lub
  3. wyzdrowiała po COVID-19 (UCC będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).

Unijny Certyfikat COVID znajdziesz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, w aplikacjach mojeIKP oraz mObywatel.

  • Zaloguj się na Twoje Internetowe Konto Pacjenta
  • wybierz kafelek „Certyfikaty” na dole strony
  • wybierz rodzaj certyfikatu i kliknij na „Pobierz kod QR”
  • zapisz pdf na swoim urządzeniu lub wydrukuj, możesz też zeskanować kod.

Unijny Certyfikat COVID (UCC) jest ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, a także w Islandii, w Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinie.

Uwaga, wszystkie kraje unijne wprowadzą to rozwiązanie dopiero 1 lipca (z sześciotygodniowym okresem przejściowym).

Każdorazowo przed podróżą sprawdź obowiązujące regulacje w kraju, do którego się udajesz. Niektóre kraje będą wymagały pełnego zaszczepienia, inne uznają, że wystarczy, że podano Ci pierwszą z dawek szczepionki dwudawkowej.

Pytania i odpowiedzi:

Czy niezaszczepieni będą mogli podróżować do innego kraju UE?
Tak. UCC dostaną także ozdrowieńcy i osoby, które wykonały w odpowiednim czasie test na obecność koronawirusa i otrzymały wynik negatywny. Ponadto wszystkie dotychczasowe rozwiązania dotyczące przemieszczania się zostaną utrzymane. Jednak, podróżując bez UCC, musisz liczyć się np. z koniecznością poddania się kwarantannie.

Czy rodzaj podanej szczepionki ma znaczenie?
Państwa unijne zobowiązały się akceptować zaświadczenia o szczepieniu każdą szczepionką, która uzyskała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Unii.
Certyfikat będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta już od pierwszej dawki zaszczepienia. Nie oznacza to jednak, że każde państwo członkowskie będzie honorowało taki certyfikat. Jest to indywidualna decyzja państwa UE. Dlatego musisz sprawdzić to przed podróżą.

Jak długo będzie ważny certyfikat?
W przypadku szczepionki – na razie przez rok, chyba że badania potwierdzą, że odporność trwa dłużej.
W przypadku testu PCR lub antygenowego w Polsce to 48 h.
W przypadku ozdrowieńców od 11 do 180 dnia od pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Jak będzie sprawdzana ważność certyfikatu?
Certyfikat w czasie kontroli będzie skanowany za pomocą specjalnej aplikacji – Unijny Certyfikat COVID. Aplikacja dostępna jest do pobrania na Google Play i App Store. i umożliwia odczytanie danych z QR kodu, który znajduje się na certyfikacie.

Aplikacja pokazuje też podstawowe dane o właścicielu kodu QR, w tym imiona, nazwisko oraz dzień i miesiąc urodzin, aby można było sprawdzić, czy kod należy do osoby, która go okazuje. Osoba, która przedstawia kod QR do skanowania, wyraża równocześnie zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w tym kodzie.

Czy dzieci będą otrzymywały Unijny Certyfikat COVID?
Certyfikaty mogą być wydawane w imieniu osób, które są uprawnione do ich samodzielnego odbioru – także więc rodzicom w imieniu ich dzieci oraz opiekunom osób niesamodzielnych.

Certyfikat dostanie:

  • dziecko, które miało negatywny wynik testu
  • dziecko od 12 do 17 roku życia jeśli się zaszczepiło
  • dziecko, które wyzdrowiało po COVID-19.

Czy Unijny Certyfikat COVID zastąpi zaświadczenie o szczepieniu?
Zaświadczenie o szczepieniu w języku polskim i angielskim nadal będzie dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta. Może się przydać np. osobom podróżującym poza kraje UE.

Wszystkie najważniejsze informacje o Unijnym Certyfikacie COVID możesz znaleźć w języku polskim i angielskim na stronie www.gov.pl/certyfikaty

Okazje

Warto mieć je na plaży

Materiały promocyjne partnera

Zobacz zabawki ogrodowe dla dzieci

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska