Koronawirus przyspiesza rozwój Wielkiego Brata. Rząd szykuje nowe rozwiązania związane z kwarantanną

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
123RF
Aplikacja telefoniczna, która pozwala sprytnie typować osoby do kwarantanny. Poczta hybrydowa, która pozwoli zeskanować list i wysłać do adresata w formie mailu. To propozycje Ministerstwa Cyfryzacji, które mogą ograniczyć rozwój epidemii koronawirusa.

W piątek (3 kwietnia) Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało kody cyfrowe nowej aplikacji proteGO, aby pokazać, że w sposób transparentny pracuje nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi i chce do nich przekonać jak największą część społeczeństwa.

Aplikacja jeszcze nie jest gotowa. Według założeń będzie dostępna bezpłatnie dla wszystkich posiadaczy telefonów komórkowych.

Po jej zainstalowaniu i włączeniu Bluetooth nasz telefon będzie zbierał dane o wszystkich przebywających w pobliżu nas innych użytkownikach tej aplikacji.

Jeśli ktoś z nich dowie się, że zdiagnozowano u niego koronawirusa, może tę informację wprowadzić do aplikacji i wtedy automatycznie wszystkie osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni były w jego pobliżu, zostaną na telefon zawiadomione, że są w grupie ryzyka i też powinny trafić do kwarantanny. Nie dostaniemy jednak informacji pozwalających na zidentyfikowanie osoby chorej.

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że aplikacja będzie dobrowolna, a dane dotyczące np. lokalizacji użytkownika telefonu nie będą gromadzone i przetwarzane.

System proteGO ma sens dopiero wtedy, gdy uczestniczyć w nim będzie duża liczba użytkowników i wszyscy solidarnie skorzystają.

Sprytna kwarantanna

Nad podobnym rozwiązaniem pracuje grupa czeskich firm technologicznych, których wspólna inicjatywa nazywa się COVID19CZ.

W połowie marca opublikowała ona dane z analizy wykorzystania kart płatniczych obywateli Czech, który najpierw przebywali we Włoszech, a potem mimo kwarantanny, korzystali z terminali płatniczych w Czechach. Z danych wynikało, że 46 procent osób, które powinny być w kwarantannie, robiło zakupy.

Obecnie te same firmy pracują nad projektem zwanym w Czechach „sprytną kwarantanną”, ale robią to tylko za zgodą użytkowników telefonów, którzy są skierowani do kwarantanny. Celem systemu jest cyfrowe wytypowanie grupy ludzi, z którymi mieli kontakt chorzy na Covid 19 lub ludzie skierowani do kwarantanny.

Co z naszą prywatnością?

Oba systemy ProteGO i sprytna kwarantanna zakładają dobrowolne korzystanie i gwarancję anonimowości dla użytkowników. Użytkownicy telefonów mogą się bowiem obawiać naruszenia swojego prawa do prywatności.

Dziennik Gazeta Prawna w niedzielę 5 kwietnia opublikował informację, że w kolejnej nowelizacji ustawy o tzw. tarczy antykryzysowej pojawią się zapisy nakazujące operatorom telefonii komórkowej przekazywanie rządowi danych o lokalizacji telefonów komórkowych osób zakażonych Covid-19 oraz osób skierowanych do kwarantanny.

Od 1 kwietnia osoby skierowane do kwarantanny mają obowiązek instalowania na swoim telefonie aplikacji, za pośrednictwem której wysyłają aktualne zdjęcie potwierdzające, że przebywają w domu. Policja dysponuje więc bazą danych o numerach telefonów 130 tysięcy ludzi, skierowanych do całej Polsce do kwarantanny.

Według DGP nowe przepisy mają zakładać też przekazywanie zanonimizowanych danych o wszystkich urządzeniach końcowych (telefonach) w celach analitycznych. Ma się to odbywać bez zgody i wiedzy ich użytkowników. Informacja do tej pory nie została zdementowana przez władze.

Ministerstwo Cyfryzacji odniosło się natomiast do innych prasowych informacji, że przygotowywane zmiany prawa będą umożliwiać otwieranie korespondencji pocztowej. Z oficjalnego komunikatu Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że przygotowywane są rozwiązania prawne wprowadzające tzw. Usługę hybrydową czyli otwieranie i skanowanie korespondencji pisanej i wysyłanie jej do adresata drogą mailowa. Ma się to jednak odbywać wyłącznie za zgodą adresata.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska