Koronawirus. Radni powiatu opolskiego dali ponad 1,2 mln zł na walkę z pandemią. Pieniądze dla szpitali, służb mundurowych i sanitarnych

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Na nadzwyczajnej sesji radni powiatu opolskiego znaleźli pieniądze na walkę z koronawirusem.
Na nadzwyczajnej sesji radni powiatu opolskiego znaleźli pieniądze na walkę z koronawirusem. Powiat opolski
Na nadzwyczajnej sesji powiatu opolskiego radni przekazali z budżetu 1,2 mln zł na walkę z koronawirusem. Sesja odbyła się we wtorek, 24 marca wieczorem, tak by zdążyć jeszcze przed wejściem w życie nowych, zaostrzonych przepisów sanitarnych.

Sesja odbyła się w sali gimnastycznej w Tułowicach, tak by możliwe było zachowanie zalecanych odległości pomiędzy osobami. Każdy radny siedział w swojej ławce, w odpowiedniej odległości od sąsiada.

Dzięki temu przeznaczyliśmy z budżetu ponad 1,2 mln zł na zakup środków ochronnych i aparatury medycznej do walki z koronawirusem - mówi Henryk Lakwa, starosta opolski.

Pula na walkę z koronawirusem zostanie rozdysponowana na dwa sposoby

650 tys. zł przeznaczone zostanie na zakup aparatury medycznej. Za 295 tys. zł będzie kupiony dla Szpitala Wojewódzkiego w Opolu aparat USG do monitorowania stanu pacjentów z COVID-19 oraz – za 144 tys. zł - 8 sztuk urządzeń do tlenowej wentylacji wysokoprzepływowej również dla pacjentów z COVID-19.

Reszta zostanie zadysponowana na sprzęt medyczny według zgłaszanego nam zapotrzebowania - dodaje starosta Lakwa.

Kolejne 600 tys. zł to pula na wydatki bieżące związane z walką z koronawirusem, czyli między innymi na najpotrzebniejsze środki ochronne - od maseczek, przez przyłbice, gogle, rękawiczki, po płyny dezynfekcyjne czy kombinezony dla placówek medycznych i służb mundurowych oraz sanitarnych.

Część tych artykułów powiat kupił już wcześniej. To między innymi: 100 tys. sztuk rękawiczek, 250 sztuk gogli ochronnych, 60 litrów płynu dezynfekcyjnego – dla szpitala w Ozimku, pogotowia, policji, sanepidu. Policja otrzymała też kilkanaście kombinezonów.

W ramach cięć w budżecie na walkę z koronawirusem powiat zrezygnował między innymi organizowania lub współorganizowania takich wydarzeń jak: Magnolia Powiatu Opolskiego czy dożynki, obcięte zostały też wydatki na promocję, wstrzymano dotacje dla stowarzyszeń i spółek wodnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska