Koronawirus - szczepienia na Opolszczyźnie ruszą w niedzielę, 27 grudnia. Na razie szczepieni będą pracownicy służby zdrowia

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Szczepienia w Polsce startują 27 grudnia w szpitalach węzłowych, m.in. w Białej i Kędzierzynie-Koźlu.
Szczepienia w Polsce startują 27 grudnia w szpitalach węzłowych, m.in. w Białej i Kędzierzynie-Koźlu. Owen Humphreys / AFP / East News
Pierwsze szpitale węzłowe na Opolszczyźnie ruszają ze szczepieniami personelu medycznego w niedzielę, 27 grudnia. Nie wszyscy medycy chcą się jednak zaszczepić.

Powiadomiono nas, że 27 grudnia otrzymamy pierwszą partię szczepionek przeciw Covid-19 – mówi Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie Koźlu. – Od niedzieli możemy zacząć szczepienia pierwszych osób. Koncentrujemy się na naszym personelu.

Ministerstwo Zdrowia ogłaszając Narodowy Program Szczepień zapowiedziało tzw. Etap "zero", poprzedzający powszechne szczepienia.

Na tym etapie miejscami, gdzie dokonywane będą szczepienia będą wyłącznie szpitale węzłowe w województwach. Na Opolszczyźnie na liście placówek węzłowych znalazło się 19 instytucji, w tym prawie wszystkie szpitale prowadzące oddziały covidowe. Jest nawet OCR Korfantów, brakuje natomiast szpitala powiatowego w Głuchołazach. Jego personel pójdzie się szczepić po sąsiedzku, do szpitala MSW.

Pierwszego dnia szczepionka trafi tylko do wybranych szpitali węzłowych. 75 dawek dostanie pierwszego dnia mały szpital w Białej, przekształcony w październiku w całości na covidowy.

– Wystarczy nie tylko dla naszego personelu, dlatego kontaktujemy się z innymi placówkami – mówi dr Sebastian Stankala, dyrektor ds. medycznych ZOZ w Białej.

Prawie połowa medyków się waha

Szczepienia są dobrowolne, każdy chętny musi podpisać specjalne oświadczenie i przekazać je koordynatorowi ds. szczepień w swojej placówce. Oprócz medyków w etapie "zero" mogą z nich skorzystać także pracownicy aptek, sanepidów, OPS-ów czy studenci medycyny.

pora część pracowników służby zdrowia się waha. Na przykład w szpitalu jednoimiennym w Kędzierzynie-Koźlu gotowość do szczepień zadeklarowało ok. 55 procent personelu. W innych placówkach jest podobnie.

Dyrektor szpitala w Nysie zapowiedział pisemnie, że pielęgniarki i ratownicy medyczni nie zaszczepieni nie będą mogli pracować w systemie covidowym na oddziale zakaźnym, na Oddziale Intensywnej Terapii i Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, a więc tam, gdzie jest pewność lub wysokie ryzyko kontaktu z pacjentami dodatnimi. Mogą pracować na innych oddziałach.

- Większość pielęgniarek i ratowników medycznych podjęła decyzję, że się zaszczepi – mówi dyrektor ZOZ w Nysie Norbert Krajczy. – Chętni cały czas się zgłaszają, bo ministerstwo wydłużyło ostatnio termin zapisów do 28 grudnia.

- Cieszymy się, że ponad połowa naszych pracowników jest zdecydowana przystąpić do szczepienia. To dużo – komentuje dyrektor Jarosław Kończyło. – Część zapewne skorzysta ze szczepień w miejscu zamieszkania. Ja sam też zgłosiłem się na szczepienie. Nie widzimy innego wyjścia z epidemii, jak powszechne szczepienia społeczeństwa. My musimy dać przykład.

- Pójdę się szczepić jako pierwszy – zapowiada dr Sebastian Stankala z Białej. – Wierzę, że szczepionki działają. Lepiej się zaszczepić, niż liczyć na łagodny przebieg choroby. Ten niełagodny przebieg mogę codziennie obserwować u nas w szpitalu.

FAQ - szczepienie przeciw koronawirusowi

Jak powstawała szczepionka przeciw koronawirusowi, czy każdy może ją przyjąć, gdzie się zgłosić, aby się zaszczepić? Odpowiadamy na pytania związanie ze szczepieniami.

Jak wygląda szczepienie przeciw koronawirusowi?

Pierwszym etapem jest kwalifikacja do szczepienia, o której decyduje lekarz. Szczepionka podawania jest w postaci iniekcji (zastrzyk) w mięsień naramienny.

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. Można zaszczepić się w ciągu całego dnia, niezależnie od posiłków, ale najlepiej gdy jesteśmy wypoczęci.

Czy warto się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepionka to jedna z największych medycznych zdobyczy człowieka. Dzięki szczepionkom udało się wyeliminować lub znacznie ograniczyć wiele chorób np. ospę prawdziwą, błonicę, wirusowe zapalenia wątroby typu B. Podobnie może być w przypadku koronawirusa. Dzięki skutecznej szczepionce jego zdolność do zakażenia kolejnych osób może zostać wyeliminowana, skutecznie go neutralizując.

Aby osiągnąć odporność populacyjną zaszczepić powinno się jak najwięcej osób. Przyjmuje się, że powyżej 80 % zaszczepionych osób w populacji będzie stanowić kokon ochronny dla niezaszczepionych. Ale już 50 % zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej  koronawirusa.

Czy szczepionka na koronawirusa może wywołać skutki uboczne?

Tak jak po podaniu jakiegokolwiek leku, również po szczepieniu przeciw koronawirusowi mogą się pojawić objawy niepożądane. W przypadku pojawienia się niepożądanych objawów, należy skontaktować się z lekarzem poradni, w której było wykonane szczepienie.

Czy szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna?

Szczepionka przeciw koronawirusowi przechodzi badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje. Skrócono do minimum procedury rejestracyjne, ale badania szczepionek zostały wykonane według najwyższych standardów bezpieczeństwa (podobnie jak w przypadku innych szczepionek).

W Polsce dopuszczeniem szczepionek do obrotu zajmuje się Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Decyzja może być także podjęta przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską po przeprowadzeniu procedury scentralizowanej przez Europejską Agencję Leków.

W każdym przypadku pozwolenie na dopuszczenie do obrotu jest wydawane po ocenie stosunku korzyści do ryzyka. Następuje to na podstawie dokumentacji zawierającej dane zebrane w czasie prac nad produktem i badań klinicznych. Ocena ryzyka dotyczy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego.

Własne testy przeprowadzają także firmy farmaceutyczne.

Jakimi szczepionkami przeciw koronawirusowi będą szczepieni Polacy?

Polska ma pięć umów (dane na 7 grudnia 2020) na zakup szczepionek przeciw COVID-19 z producentami: Astra Zeneca (16 mln dawek), Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln dawek), Pfizer / BioNTech (16,74 mln dawek), CureVac (5,65 mln dawek), Moderna (6,69 mln dawek). Zakupy będą finansowane z budżetu państwa. Umowy opiewają na zakup w sumie ponad 62 mln szczepionek, a szacowany koszt to ok. 2,4 mld zł. Zakupy będą finansowane z budżetu państwa.

Czy dostanę dokument, że jestem zaszczepiony?

Informacja o szczepieniu będzie wpisana do systemu elektronicznego. Pacjent dostanie również zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Kiedy będę się mógł zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia przeciw koronawirusowi odbędą się etapami:

Etap 0: pracownicy służby zdrowia, pracownicy Domów Pomocy Społecznej, pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, pracownicy sanepidu. 

Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczyciele;

Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne ;

Etap 3: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Gdzie będzie można się szczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia mają być realizowane:

  • w placówkach POZ i AOS;
  • w innych stacjonarnych placówkach medycznych;
  • w mobilnych zespołach szczepiących;
  • w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Na stronie gov.pl/szczepimysie dostępna będzie mapka z wykazem wszystkich punktów szczepień.

Co trzeba zrobić, żeby się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienie będzie możliwe dzięki e-skierowaniu. Będzie ono generowane automatycznie w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (grupy wiekowe, grupy zawodowe). Pacjenci będą mogli też mieć wystawione skierowanie przez lekarza (dotyczy to osób, które nie posiadają numeru PESEL albo nie mogły się poddać szczepieniu w pierwszym dostępnym terminie). 

Na szczepienie przeciw koronawirusowi będzie można się umówić w centralnym systemie rejestracji - pacjent będzie mógł skorzystać z Infolinii, umówić się elektronicznie przez swoje Internetowe Konto Pacjenta, za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Po rezerwacji wizyty pacjent dostanie SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia (pacjent będzie umówiony na dwa terminy). 

Kolejność szczepień jest określona w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych - personel służby zdrowia, pracownicy i pensjonariusze DPS, osoby 60+.

Czy trzeba płacić za szczepienie przeciw koronawirusowi?

Szczepionka przeciw koronawirusowi jest bezpłatna i dobrowolna.

Czy szczepionka jest obowiązkowa?

Szczepienia przeciw koronawirusowi są dobrowolne. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza. Szczepienia mają być dostępne w każdej gminie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

W końcu szczepienia na sraczke

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie