Koronawirus. Tak żołnierze z Opola walczą z pandemią. Pilnują granic, budują izolatoria, wożą chorych, organizują zaopatrzenie

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Żołnierze z Opola na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem.
Żołnierze z Opola na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. 10. Opolska Brygada Logistyczna
Transporty środków medycznych, ochrona południowej granicy oraz wsparcie Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego, to tylko niektóre zadania żołnierzy z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej w walce z pandemią koronawirusa.

Każdego dnia kierowcy z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej dostarczają szpitalom i instytucjom środki ochrony osobistej i te odkażające, niezbędne do walki z epidemią koronawirusa.

Na natomiast ostatnio, wspólnie z Wojskami Obrony Terytorialnej rozstawili w czterech szpitalach kontenery mieszkalne, przeznaczone na izolatoria dla osób podejrzanych o zarażenie się SARS-CoV-2.

Zbudowali je w:

  • Nysie,
  • Kędzierzynie–Koźlu
  • Opolu przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym i Szpitalu Wojewódzkim

Każdy z kontenerów mieszkalnych został wyposażony w oświetlenie, ogrzewanie i klimatyzację, tak aby osoby oczekujące na wyniki testów miały zapewnione minimum komfortu- informuje kapitan Piotr Płuciennik z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej.

Medycyna

Opolscy logistycy udostępnili też dwa zespoły medyczne w składzie: ratownik medyczny i kierowca–ratownik oraz dwie sanitarki z Grupy Zabezpieczenia Medycznego 10. Opolskiej Brygady Logistycznej, które zostały włączone do sił Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego.

Głównym zadaniem zespołów jest transport chorych pacjentów pomiędzy szpitalami oraz z domów pacjentów do szpitali i z powrotem.

Żołnierze przewożą również pacjentów zarażonych lub podejrzanych o zarażenie się koronawirusem COVID-19 do szpitala jednoimiennego w Kędzierzynie-Koźlu - dodaje kapitan Płuciennik.

Logistycy wzięli też udział w ewakuacji Domu Pomocy Społecznej w Jakubowicach oraz Zakładu Opiekuńczo–Leczniczego z Ozimka, w których były ogniska koronawirusa.

Kwarantanna

Każdego dnia grupa żołnierzy z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej wraz z policjantami kontrolują osoby poddane kwarantannie domowej. Żołnierze najpierw stawiają się na komendach w Kędzierzynie-Koźlu, Strzelcach Opolskich, Namysłowie, Krapkowicach, Prudniku i Głubczycach, a następnie wraz z policjantami ruszają do wyznaczonych miejsc kwarantanny.

Taka wizyta jest również okazją do upewnienia się jaki jest stan zdrowia osób objętych kwarantanną oraz czy nie potrzeba udzielić tym osobom jakiejś dodatkowej pomocy.

Granice

Żołnierze z Opola wraz z policjantami i funkcjonariuszami KAS wspierają Straż Graniczną w ochronie granicy.

Każdej doby blisko stu żołnierzy pełni wartę na 18 posterunkach na polsko–czeskiej granicy oraz patroluje wyznaczone odcinki dróg - mówi Piotr Płuciennik.

Posterunki zostały rozmieszczone na drogach województwa opolskiego przecinających granicę państwową. W najbardziej newralgicznych punktach żołnierze przygotowali rozbudowę inżynieryjną w oparciu o system Hesco Bastion.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska