Koronawirus w Europie zabił już milion osób. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega: "Zakażeń wciąż przybywa"

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
AMANUEL SILESHI/AFP/East News
Europa przekroczyła kolejna tragiczną granicę, milion osób, które zmarły z powodu koronawirusa. A zaraza nie odpuszcza.

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w 52 krajach Europy osiągnęła już milion, a Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega: rośnie liczba zakażeń pomimo szeroko zakrojonych wysiłków mających na celu ich powstrzymanie.

- Jesteśmy teraz w krytycznym punkcie pandemii – ostrzega Maria Van Kerkhove, kierownik techniczny WHO ds. Covid-19.

Koronawirus zabił już ponad 2,9 miliona ludzi i zainfekował prawie 136 milionów na całym świecie. Ale pomimo ponurych wieści w Europie - regionie, który najbardziej ucierpiał na świecie - Wielka Brytania po raz pierwszy od miesięcy złagodziła obostrzenia, pozwalając ludziom cieszyć się smakiem wolności przy kuflu piwa i w salonach fryzjerskich. Zmiany pokazują, że kraje, które dużo szczepią pozostawiają w tyle inne - przeważnie biedniejsze - narody.

W RPA prezydent wezwał do rozpoczęcia produkcji szczepionek w Afryce, bo ten kontynent pozostaje w tyle, boryka się z małymi dostawami, brakiem finansowania i problemami logistycznymi. - Afryka musi wykorzystać własne zdolności i określić możliwości współpracy – mówił Cyril Ramaphosa.

Zasugerował on, że Indie lub Brazylia mogą pomóc po rozwinięciu własnego przemysłu leków generycznych. Ale oba giganty same walczą ze skutkami pandemii, Indie wyprzedziły Brazylię jako kraj z drugą największą liczbą zakażeń po zanotowaniu 168 tys. nowych przypadków dziennie.

W tym czasie muzułmanie przygotowują się do drugiego w czasie pandemii Ramadanu. W związku z tym eksperci ostrzegają, że tłumy bez maseczek na wiecach politycznych i uroczystościach religijnych przyniosą kolejną falę zakażeń w Indiach. W mieście Haridwar w Himalajach hinduscy pielgrzymi byli bez maseczek i ściśnięci jeden przy drugim nad brzegiem Gangesu, aby dokonać rytualnego zanurzenia się w tej rzece.

Kilka indyjskich stanów zaostrzyło środki ostrożności dotyczące koronawirusa, a Maharasztra - najbogatszy stan i obecne epicentrum epidemii - nałożył blokadę weekendową i godzinę policyjną. Sąsiedni Bangladesz ogłosił, że praktycznie się zamyka, zamarł zarówno transport międzynarodowy, jak i krajowy, zamknięto też biura, próbując powstrzymać własną rosnącą epidemię.

W całym świecie muzułmańskim wierni przygotowują się do rozpoczęcia drugiego ramadanu w pandemii. W Egipcie,
najbardziej zaludnionym narodzie świata arabskiego, środki sanitarne są mniej surowe niż rok temu, gdy meczety były zamknięte i obowiązywała godzina policyjna.

Nastrój w Kairze jest radosny, miasto przygotowywało się do modlitw, a ulice zdobiły jasne światła. Jednak wielu z tych, którzy robili zakupy w ostatniej chwili, nie miało masek. W międzyczasie saudyjskie władze oświadczyły, że tylko osoby zaszczepione przeciwko Covid-19 będą mogły odbyć całoroczną pielgrzymkę od początku Ramadanu.

W Wielkiej Brytanii, z ogromną liczba śmiertelnych ofiar zarazy, pojawiły się iskierki nadziei, puby i restauracje mogły obsługiwać ludzi na zewnątrz. - Wspaniale znów was wszystkich zobaczyć – mówiła AFP Louise Porter, gospodyni The Crown Inn w Askrigg w północnej Anglii. Zielone światło ponownie otworzyli również angielscy fryzjerzy, kryte siłownie i baseny.

Było to możliwe, bo Wielka Brytania prowadzi skuteczną kampanię szczepień połączoną z blokadami, które od stycznia zmniejszyły liczbę zgonów o 95 procent i liczbę zakażeń o 90 procent.

Włochy były również jednym z krajów, które najbardziej ucierpiały w Europie, a w Rzymie doszło do demonstracji przeciwko blokadom. We Francji, która jest dziś krajem europejskim z największą liczbą zakażeń, szczepienia wzbudziły optymizm wśród zmęczonych blokadami mieszkańców. Każda osoba w wieku powyżej 55 lat kwalifikuje się teraz do szczepienia przeciwko Covid.

Czego nie wolno robić przed szczepieniem na COVID!

Czego nie robić przed szczepieniem na koronawirusa? Nie rób ...

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus w Europie zabił już milion osób. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega: "Zakażeń wciąż przybywa" - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska