Koronawirus w Opolskiem. Co z realizacją projektów unijnych z programu regionalnego?

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
W urzędzie marszałkowskim przyjęto rozwiązania, które mają pozwolić na zminimalizowanie wpływu pandemii koronawirusa na sytuację beneficjentów i realizowanych przez nich projektów, współfinansowanych z programu regionalnego.

Decyzje w sprawie beneficjentów i projektów realizowanych z dofinansowaniem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego zarząd województwa podjął w poniedziałek, 16 marca.

Co się zmienia?

  • Zarząd rekomenduje, aby w przypadku projektów, przy realizacji których występują lub mogą wystąpić opóźnienia, beneficjenci rozważyli m.in. zmianę harmonogramu czy też formy zaplanowanych działań.
  • Możliwe będzie wydłużenie terminu realizacji projektu, należy także przeanalizować projekt pod kątem możliwości przeznaczenia środków na inne cele projektowe.
  • Jeśli beneficjenci zamierzają wprowadzić zmiany, należy złożyć formularz zmian wraz z zaktualizowanym wnioskiem o dofinansowanie. Każdy konkretny przypadek będzie przez nas szczegółowo przeanalizowany.
  • W przypadku wydatków już poniesionych na działania, które nie mogą być zrealizowane, możliwe będzie uznanie ich za kwalifikowalne, również po szczegółowej analizie każdego przypadku indywidualnie.

Zagrożona może być także prawidłowa realizacja zamówień publicznych, w ramach projektów o wartościach powyżej 50 000 zł - czytamy w komunikacie urzędu marszałkowskiego.

W związku z tym beneficjenci powinni rozważyć ewentualną możliwość zmiany umowy, zgodnie z przepisami prawa zamówień publicznych. Wynika z nich, że to na beneficjencie spoczywa odpowiedzialność za prawidłowość udzielania zamówień publicznych, a tym samym za prawidłowość wprowadzania zmian w umowach.

- Rekomendujemy śledzenie opinii i interpretacji prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, dotyczących zamówień publicznych w tej szczególnej sytuacji epidemiologicznej - czytamy dalej.

Dla beneficjentów programów unijnych realizowanych przez UMWO i podległe mu jednostki uruchomiono infolinie:

  • Instytucja Zarządzająca RPO WO 2014-2020 – 77 44 04 720-722
  • Wojewódzki Urząd Pracy – 77 44 16 754
  • Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki – 77 40 33 660
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska