Koronawirus w Opolskiem. Jak działa Poczta Polska? Placówki czynne są krócej. Listonosze dostarczają przesyłki, ale nie wszystkim

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Poczta Polska wstrzymała przyjęcia przesyłek do niektórych krajów, a informacje o tym można znaleźć na stronie www.poczta-polska.pl
Poczta Polska wstrzymała przyjęcia przesyłek do niektórych krajów, a informacje o tym można znaleźć na stronie www.poczta-polska.pl archiwum.naszemiasto.pl
Placówki czynne są krócej, zmieniono zasady potwierdzenia przyjęcia korespondencji, listonosze nie dostarczają przesyłek do osób objętych kwarantanną. Sprawdź, jak działa Poczta Polska.

W trosce o bezpieczeństwo pracowników i klientów wprowadziliśmy zmiany w organizacji pracy placówek pocztowych: w dni robocze godziny pracy uległy skróceniu do 6 godzin dziennie - mówi Elżbieta Lipińska, dyrektor Poczty Polskiej w województwie opolskim. Przy czym w wybrane dni tygodnia placówki są czynne w godzinach 14 – 20 lub zamiennie 3 godziny w sobotę.

Cztery działające w galeriach handlowych w Opolu i Kędzierzynie-Koźlu są nieczynne. Najdłużej otwartą placówką w regionie, od 8 do 18, jest Urząd Pocztowy w Opolu przy ul. Krakowskiej 46.

Dyrektor podkreśla, że w trosce o bezpieczeństwo klientów i pracowników wprowadzono strefy ochronne w bezpośredniej obsłudze klienta. Osoby wchodzące do placówki proszone są o zachowanie 1,5 metra odległości podczas oczekiwania na obsługę. Ograniczono też liczbę osób, która może przebywać w placówce, przy każdym czynnym okienku może przebywać tylko 1 osoba.

PP zaleca klientom obrót bezgotówkowy i korzystanie z terminali płatniczych.
Pracownicy obsługujący bezpośrednio klientów, w pierwszej kolejności listonosze, pracownicy służb okienkowych i zaplecza mający kontakt z ładunkami pocztowymi otrzymali środki ochrony osobistej: płyny do dezynfekcji rąk, blatów i sprzętu, rękawiczki.

- Czekamy na maseczki, choć - według aktualnych zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego - nie ma potrzeby, żeby nosiły je osoby zdrowe.

Doręczanie korespondencji, paczek i kwot przekazów - jak zapewnia dyrektor Lipińska - odbywa się bez zakłóceń. Wyjątek stanowi doręczenie przesyłek i kwot przesyłek do osób objętych kwarantanną i odbywa się według ustalonych na ten okres procedur.

- W związku z pojawiającymi się przypadkami dotyczącymi odmowy potwierdzenia odbioru przesyłki prze adresatów wynikającymi z zagrożenia koronawirusem wprowadziliśmy od 18 marca uproszczone procedury - wyjaśnia Elżbieta Lipińska.

Obowiązują one w zakresie doręczania/ wydania przesyłek listowych rejestrowanych i paczek, w sytuacji kiedy adresat wyraża chęć odbioru jednak odmawia złożenia podpisu przy użyciu rysika lub odręcznie na karcie doręczeń.

- Wówczas nasz pracownik weryfikuje, czy dana osoba jest uprawniona do odbioru przesyłki, sprawdzając z bezpiecznej odległości dokument potwierdzający tożsamość, po czym wpisuje oznaczenie rodzaju dokumentu i cyfry weryfikowanego dokumentu. Jest to niezbędne w przypadku złożenia ewentualnej reklamacji - argumentuje dyrektor PP w województwie opolskim.

Listonosz odnotowuje, że odbiorca odmawia podpisu na tablecie z powodów epidemiologicznych, a potwierdzeniem może być nawet podpis własnym długopisem nawet na własnej kartce klienta, wręczonej listonoszowi.

Czytaj także

- Nie dostarczamy przesyłek pod adresy, w których osoby są objęte kwarantanną. Czekają one do czasu zakończenie izolacji. Świadczenia pieniężne są wypłacane w tym przypadku w specjalny, bezpieczny sposób - kontynuuje Elżbieta Lipińska.

Poczta Polska bez zakłóceń dostarcza prenumerowaną prasę

- Podobnie jak listy i przesyłki listonosze donoszą je nadal pod wskazane adresy. Najczęściej wybieranym tytułem jest Nowa Trybuna Opolska - podaje Elżbieta Lipińska. - Zagrożenie epidemiologiczne wiąże się z koniecznością spędzania czasu w domu, który można wykorzystać także na lekturę gazet i czasopism. Zachęcamy więc naszych klientów do prenumeraty prasy, która daje pewność otrzymania jej codziennie na czas do domu lub detalicznego zakupu u naszych pracowników, listonoszy także.

Dostarczanie przesyłek zagranicznych realizowane w ograniczonym zakresie
- Jesteśmy w ciągłym kontakcie z zagranicznymi operatorami pocztowymi. Biuro Współpracy i Handlu Międzynarodowego stara się wprowadzić dla klientów Poczty Polskiej możliwie najwięcej kierunków nadawania przesyłek zagranicznych. Ograniczenia wprowadziliśmy od 16 marca w dostarczaniu przesyłek zagranicznych w związku z zawieszeniem transportu lotniczego - podaje Elżbieta Lipińska.

Poczta Polska wstrzymała przyjęcia przesyłek do niektórych krajów, a informacje o tym można znaleźć na stronie www.poczta-polska.pl

- Do pewnych miejsc nie dostarczamy ich w ogóle, do innych nie można nadać przesyłek priorytetowych lub określonych rodzajów - precyzuje dyrektor.

I wyjaśnia, że w czasie narodowej kwarantanny pracownicy Poczty Polskiej mają więcej pracy niż w zwykłym okresie. - Indywidualnych klientów jest rzeczywiście mniej, ale wiele instytucji i firm kontaktuje się obecnie także za pomocą tradycyjnej poczty, a wydaje się, że część nadrabia zaległości korespondencyjne. Obsługujemy np. klientów, którzy dostarczają do różnych miejsc środki ochronne, rozwożą je pod wskazane adresy - podaje Elżbieta Lipińska

Jak pracownicy poczty reagują na tę sytuację?
- Część skorzystało z możliwości opieki nad dzieckiem do 8 roku życia, część - szczególnie starszych z przewlekłymi chorobami - jest na zwolnieniach lekarskich, część na urlopach. Pozostali pracują, za co im dziękuję, bo wiem, że nie jest to łatwy czas - podkreśla dyrektor.

- Rozmawiamy o tym codziennie online z naczelnikami, ale też pracownikami. Wszyscy mamy świadomość, że dochody przynosi nam świadczenie usług. Staramy się zabezpieczać w pracy najbardziej, jak to możliwe, ale nie możemy zamknąć placówek na głucho. W tej niezwykłej i absolutnie wyjątkowej sytuacji pracują z dużym wysiłkiem. Jest ciężko zarówno przez zagrożenie epidemiczne, jak i konieczność wykonywania obowiązków nieraz w okrojonym składzie - przyznaje Elżbieta Lipińska.

Flesz: Rząd wprowadził nowe obostrzenia z powodu koronawirusa

Wideo

Materiał oryginalny:

Komentarze 26

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
22 marca, 23:23, Opolanka Dambonianka:

No a ja długo stałam w sobotę 21 marca przed pocztą w pasażu na Dambonia , bo dostałam jakieś awizo z sądu i na koniec dowiedziałam się, że pani nie może wydać mi listu poleconego ( z sądu), bo to jest awizo z poczty głównej. Ktoś wie o co chodzi?

chodzi o to ze w polsce nadal jest komunizm w normalnym kraju listonosz przynosi przesyłke z sadu i rzuca pod drzwi

O
Opolanka Dambonianka

No a ja długo stałam w sobotę 21 marca przed pocztą w pasażu na Dambonia , bo dostałam jakieś awizo z sądu i na koniec dowiedziałam się, że pani nie może wydać mi listu poleconego ( z sądu), bo to jest awizo z poczty głównej. Ktoś wie o co chodzi?

G
Gość
22 marca, 13:50, opolanin:

Pytanie do Pani dyrektor....Czy beda przyjmowane przesylaki wielkanocne do Niemiec i na Kraj...?

Przesyłki do Niemiec są przyjmowane, a co będzie za chwilę tego nikt nie wie, proszę spojrzeć na Włochów A także Niemcy

G
Gość
22 marca, 16:00, nowy:

większość z nas dalej chodzi do pracy i jak dla mnie poczta otwarta w godzinach od 8-14 to jakaś pomyłka,a tak jest np.w Ozimku.Większość kończy pracę o godzinie 14-15 i jak mamy załatwić coś w tych godzinach co teraz mają otwarte.może lepiej jak by poczta była otwarta np.w godzinach 10-16.Jakieś mam dziwne wrażenie że jak się w końcu ten wirus skończy to niektórzy ludzie mogą być zawiedzeni że znów muszą pracować po 8 godzin.

Nikt na poczcie nie pracuje 6 godzin, a normalnie 8 ! A nawet dłużej.

G
Gość
22 marca, 16:54, Gość:

Za to inpost nadrabia i dostarcza paczki do paczkomatow nawet w weekendy... [wulgaryzm] na tą śmieszna pocztę.

Zamow sobie zderzak do auta, zobaczymy jak ci inpost doreczy.

G
Gość

Wstyd pluc dzis jadem na tych co pracuja, listonosz nie moze zgodnie z haslem zostac w domu, lazi od drzwi do drzwi, nie widzialam zeby jakos byli zabezpieczni.Zanosi emeryture bo dziadki wola gotowke niz konto w banku, listy, paczki bo ludzie wiecej zamawiaja online. Kazdego dnia dotykaja setki przesylek, banknoty, klamki, tablet z jednym przeciez dlugopisem. Kazdego dnia naraza siebie I swoja rodzine. To samo panie do obslugi. Do tego kierowcy tirow zebys mial co jesc, pielegniarki, lekarze, oni wszyscy nie moga zostac w domu. A chcieliby.

p
przemo_opole

Ok, to niech się poczta zamknie i nie doręcza nic. Ja to zrozumiem.

A sądy i urzędy niech przestaną wysyłać.

Bo jak na razie, to ten według ciebie zasrany polecony może mieć dla konkretnej osoby wymiar znacznie poważniejszy niż wiosenna grypa zwana koronawirusem.

e
edil
22 marca, 13:52, Gość:

Powaga sytuacji jest taka że ograniczając godziny więcej ludzi schodzi się na raz, a druga sprawa że nie jestem na kwarantanie a dostaje same awiza niezaleznie jaki to i skąd list.

bo do k...y nędzy nie będę ryzykował życia aby Ci wręczyć w tych czasach do łapy jakiś zasrany polecony

l
lolo

A do kurierki UPS wchodzisz do srodka biura skandal!

G
Gość
22 marca, 13:19, Jarek:

NALEZA SIE IM WIELKIE PODZIEKOWANIA ZE PRACUJA ZE PODEJMUJA CODZIENNA WALKE Z OSOBAMI KTORE NIE ROZUMIEJA POWAGI SYTACJI

22 marca, 18:19, Gość:

Te,redachtor po jakiemu ty piszesz?

Skonczyles wieczorową szkołę podstawową?

Jakie "Opolskiem" ? Skąd to bierzesz?

Jakieś koryperycje z polskego by się zdały....

To ty się doucz.

W województwie opolskim lub w Opolskiem. Pierwsze - małą literą, drugie - wielką.

Nie musisz dziękować. Porada językowa gratis.

G
Gosc

Czemu nie zamkną poczty chociaż na miesiąc. Żeby się trochę uspokoiło. I tak urzędu są pozamykane . Ale przecież oni nie mogą stracić kasy .

G
Gość
22 marca, 13:19, Jarek:

NALEZA SIE IM WIELKIE PODZIEKOWANIA ZE PRACUJA ZE PODEJMUJA CODZIENNA WALKE Z OSOBAMI KTORE NIE ROZUMIEJA POWAGI SYTACJI

Te,redachtor po jakiemu ty piszesz?

Skonczyles wieczorową szkołę podstawową?

Jakie "Opolskiem" ? Skąd to bierzesz?

Jakieś koryperycje z polskego by się zdały....

G
Gość
22 marca, 13:19, Jarek:

NALEZA SIE IM WIELKIE PODZIEKOWANIA ZE PRACUJA ZE PODEJMUJA CODZIENNA WALKE Z OSOBAMI KTORE NIE ROZUMIEJA POWAGI SYTACJI

22 marca, 13:52, Gość:

Ogarnij się chłopie !!!

O jakiej walce Ty pie....isz?

Z jakimi osobami?

22 marca, 17:28, Lola:

Z osobami, które powinny siedzieć w domu. Z osobami, które są na kwarantannie i nie informują listonosza o tym. Urzędy Miasta, Urzędy Skarbowe, Sądy zamknęły się dla petentów i każą wszystko załatwiać listownie. To i tak szczęście, że jeszcze Poczta pracuje, bo nie wiadomo co będzie za chwilę.

Dziękuję w imieniu swoim i kolegów oraz służb okienkowych za wyrozumiałość Dziękuję i Życzę aby te szaleństwo szybko się skończyło dla Nas Wszystkich. A dla butnych i roszczeniowcow niech to będzie lekcja pokory. Listonosz

G
Gość
22 marca, 16:54, Gość:

Za to inpost nadrabia i dostarcza paczki do paczkomatow nawet w weekendy... [wulgaryzm] na tą śmieszna pocztę.

No nie do końca tak jest ze inpost doręcza w weekendy ja czekam na swoją paczkę z roślinami i jakoś w sobotę i niedzielę paczka nie dotarła. Ale rozumiem powagę sytuacji na Poczcie w inpoście w sklepie autobusie i każdym innym zawodzie pracują Ludzie i zdrowie ludzi (i dobrostan zwierząt) jest najważniejszy Więc po co takie komentarze że ktoś kogoś....

L
Lola
22 marca, 13:19, Jarek:

NALEZA SIE IM WIELKIE PODZIEKOWANIA ZE PRACUJA ZE PODEJMUJA CODZIENNA WALKE Z OSOBAMI KTORE NIE ROZUMIEJA POWAGI SYTACJI

22 marca, 13:52, Gość:

Ogarnij się chłopie !!!

O jakiej walce Ty pie....isz?

Z jakimi osobami?

Z osobami, które powinny siedzieć w domu. Z osobami, które są na kwarantannie i nie informują listonosza o tym. Urzędy Miasta, Urzędy Skarbowe, Sądy zamknęły się dla petentów i każą wszystko załatwiać listownie. To i tak szczęście, że jeszcze Poczta pracuje, bo nie wiadomo co będzie za chwilę.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3