Koronawirus. Dwie osoby z Krapkowic były w Mediolanie. Zgłosiły się na oddział zakaźny opolskiego szpitala. Zostały odesłane

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Osoba dorosła i dziecko przebywały w Mediolanie. Po powrocie do Polski zgłosiły się na oddział zakaźny szpitala w Opolu. Nie miały żadnych objawów zakażenia, więc zostały odesłane do domu.

U tych osób nie stwierdzono objawów klinicznych, które wskazywałyby na zarażenie wirusem. W związku z tym zostały odesłane do domu i przebywają pod nadzorem epidemiologicznym krapkowickiej stacji - wyjaśnia Małgorzata Gudełajtis z Wojewódzkiej Stacji Stanitarno-Epidemiologicznej w Opolu.

- Polega on na tym, że dwa razy dziennie pracownik stacji kontaktuje się z tymi osobami wypytując o samopoczucie i temperaturę ciała - dodaje Małgorzata Gudełajtis.

Rzeczniczka opolskiego sanepidu zastrzega, że samo przebywanie w terenie, na którym pojawiły się przypadki zakażenia koronawirusem, nie oznacza, że te osoby także uległy zakażeniu.

- Nie ma przeciwwskazań, żeby takie osoby wychodziły z domu. Choć profilaktycznie powinny ograniczyć przebywanie w dużych skupiskach ludności - dodaje Małgorzata Gudełjtis.

Kwalifikacją do leczenia byłoby wystąpienie charakterystycznych objawów w ciągu 14 dni od przebywania w wymienionych przez głównego inspektora sanitarnego miejscach, czyli Chinach oraz Korei Południowej, Włoszech (regionach Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze i Tajwanie - wylicza Małgorzata Gudełajtis.

Objawy zakażenia koronawirusem obejmują:

  • gorączkę,
  • kaszel,
  • duszności,
  • ból mięśni,
  • zmęczenie.

Badanie RTG klatki piersiowej wykazuje typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w miejscach, w których są odnotowane liczne przypadki koronawirusa i zaobserwowałeś u siebie niepokojące objaw, wtedy bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego (w Opolu mieści się przy ul. Kośnego, przy Szpitalu Wojewódzkim).

Rzecznika WSSE w Opolu informuje, że osoby, które wracają z regionów, w których notowano przypadki zakażenia, powinny obserwować się przez 14 dni, a w przypadku pojawienia się w tym czasie objawów zgłosić na oddziały zakaźne.

Tam - jak zapewnia Małgorzata Gudełajtis - zostaną przebadane pod kątem eliminacji 15 innych wirusów oddechowych.

„Podejrzanie” próbki przesyłane są do dalszego badania do Państwowego Zakładu Higieny do Warszawy. Miejsc, w których będą badane pod kątem koronawirusa, ma być w przyszłości więcej.

Co to jest koronawirus

Zgodnie z danymi WHO z 12 lutego 2020, u 18 procent potwierdzonych przypadków wystąpiła ciężka postać choroby. Wszystkie pochodziły z obszaru Chin.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć przeniesienia zakażenia drogą fekalno-oralną.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 24 lutego 2020 r. odnotowano 79 360 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 2 618 zgonów (3,1 %)

Koronawirus COVID-19 lub SARS-CoV-2 to patogen, który od grudnia 2019 roku spowodował epidemię na terenie Azji, a jej ogniska rozszerzają się również w innych częściach świata. Czy rzeczywiście jest tak śmiercionośny, jak rozpowiada się w mediach? Czy roznosi się tylko poprzez kichanie i kaszel? Czy ochrona przed nim wymaga specjalnych środków? Wyjaśniamy, jak jest naprawdę, czerpiąc informacje z zasobów danych Światowej Organizacji Zdrowia i publikacji naukowych anonsowanych m.in. na stronie Medical News Today i Healthline.Sprawdź, które z krążących opinii nt. koronawirusa COVID-19 to mity.

COVID-19 – obalamy 10 mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2

Według stanu na 24 lutego 2020 roku zgłoszono 2618 zgonów z Chin (2 592), Hongkongu (2), Iranu (8), Korei Południowej (7), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (3), Włoch (2), Tajwanu (1), Filipin (1), Japonii (1) i Francji (1).

Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.
Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze odwołały obchody Nowego Roku Księżycowego oraz zamknięcie kin i parków rozrywki. Ponadto został zawieszony transport publiczny, lotnisko Wuhan Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe zostały wprowadzone w wielu dużych miastach w prowincji Hubei. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach.

W związku z ogniskami COVID-19 w północnych Włoszech, rząd włoski wydał dekret, na mocy którego zakazano wstępu oraz opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej.

W niektórych miastach odwołano imprezy masowe, zamknięto miejsca spotkań publicznych oraz szkoły.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska