Koronawirus w Opolu. Zachorował lekarz ze Strzelec Opolskich, który przebywał za granicą. Jest na oddziale zakaźnym Szpitala Wojewódzkiego

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Dezynfekcja Liceum Ogólnokształcącego w Strzelcach Opolskich.
Dezynfekcja Liceum Ogólnokształcącego w Strzelcach Opolskich. Radosław Dimitrow
Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem COVID-19 na Opolszczyźnie. Pacjent przebywa na oddziale zakaźnym w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu.

O 18.30 Ministerstwo Zdrowia podało informację o czterech kolejnych osobach zakażonych koronawirusem. Jedną z nich jest mężczyzna, który przebywa na oddziale zakaźnym w Opolu.

Jak ustalił reporter nto, to lekarz, który pracował w szpitalu w Strzelcach Opolskich. Mężczyzna był ostatni raz widziany w pracy w poniedziałek.

Potem źle się poczuł, w związku z czym trafił na oddział zakaźny. Wykonane u niego testy pod kątem obecności koronawirusa
w organizmie dały wynik pozytywny.

Aktualizacja (19.00)

Zakażony mężczyzna jest ojcem dwójki uczniów, którzy uczęszczają do liceum w Strzelcach Opolskich, a także Szkoły Podstawowej nr 7 w Strzelcach Opolskich. To dwie duże, miejskie placówki.

Władze powiatu strzeleckiego zdecydowały we wtorek (10 marca) zawiesić wszystkie lekcje w liceum i zamknąć szkołę. Zrobiły to na wypadek, gdyby okazało się, że uczeń także jest zakażony koronawirusem.

Dezynfekcja Liceum Ogólnokształcącego w Strzelcach Opolskich.
Dezynfekcja Liceum Ogólnokształcącego w Strzelcach Opolskich. Radosław Dimitrow

- Wolimy dmuchać na zimne. Żeby nie narażać uczniów i nauczycieli, zdecydowaliśmy o odwołaniu wszystkich zajęć w Liceum Ogólnokształcącym w Strzelcach Opolskich, do czasu poznania wyników badań - mówił we wtorek Józef Swaczyna, starosta strzelecki.

- Poprosiliśmy uczniów, by zostali w domach i ograniczyli kontakty z innymi - mówił Jan Wróblewski, dyrektor strzeleckiego liceum.

W środę (11 marca) zarządzono ponadto dezynfekcję liceum - wszystkich pomieszczeń, korytarzy, a także hali gimnastycznej. Operacja potrwa 2 dni i będzie kosztować 16 tys. złotych.

Władze gminy Strzelce Opolskie, na prośbę rodziców szkoły podstawowej, także podjęły decyzję o zamknięciu placówki.

W całej Polsce jest 31 przypadków zakażenia koronawirusem - podało Ministerstwo Zdrowia.

Koronawirus w Strzelcach Opolskich. 26 osób miało kontakt z lekarzem

Aktualizacja (19.25)

W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Strzelcach Opolskich zebrał się sztab kryzysowy.
W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Strzelcach Opolskich zebrał się sztab kryzysowy. Radosław Dimitrow

W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Strzelcach Opolskich wieczorem zwołano pilnie sztab kryzysowy. Uczestniczą w nim samorządowcy i dyrekcja szpitala.

Sanepid ustala listę osób, które miały kontakt z zarażonym lekarzem. Wstępnie wiadomo o co najmniej 26 osobach. To najbliższa rodzina, personel medyczny i pacjenci, z którymi mężczyzna miał bezpośredni kontakt.

- To 24 osoby z powiatu strzeleckiego, a także 2 osoby spoza powiatu - mówi Katarzyna Kanoza, dyrektor strzeleckiego sanepidu. - Będą one objęte domową kwarantanną. Właśnie przygotowujemy decyzje w tej sprawie, które jeszcze dzisiaj będą dostarczane.

Aktualizacja (21.02)

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Strzelcach Opolskich podjęła także decyzję o objęciu nadzorem uczniów ze szkół, którzy mogli mieć kontakt z rodziną zarażonego mężczyzny. Ich stan zdrowia będzie monitorowany dwukrotnie w ciągu dnia. Jednocześnie uczniowie dostaną zalecenie by pozostać w domu.

W strzeleckim sanepidzie nieustannie urywają się telefony. Do stacji dzwonią zaniepokojeni ludzie, którzy mieli kontakt z zarażonym mężczyzną. Pracownicy uspokajają, że będą się kontaktować z osobami, które mogą być zagrożone zakażeniem koronawirusem.

W województwie opolskim pod obserwacją w szpitalach, w celu wykluczenia zachorowania na COVID-19, przebywa obecnie 9 innych osób. Pod nadzorem epidemiologicznym opolskich służb sanitarnych znajduje się obecnie 230 osób. Kwarantanną lub izolacją objętych jest 18 osób.

Aktualizacja (21.41)

W związku z pierwszym potwierdzonym przypadkiem koronawirusa w regionie Urząd Wojewódzki w Opolu wystosował komunikat:

"Apelujemy o uszanowanie prywatności pacjentów. Opolski Urząd Wojewódzki pozostaje w stałym kontakcie ze wszystkimi instytucjami, służbami, inspekcjami oraz strażami mającymi związek z działaniami epidemiologicznymi. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego monitoruje całodobowo sytuację na Opolszczyźnie i jest gotowe do podjęcia działań wynikających z odpowiednich procedur. (...)" - czytamy w komunikacie.

WAŻNE INFORMACJE

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w rejonie występowania koronawirusa i miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2, to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska