Nasza Loteria

Koronawirus w Ozimku. Nie działa poczta, zdezynfekowano przystanki, będą ulgi dla firm

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Dziś (15.04) poczta w Ozimku jest nieczynna. Oficjalny powód to awaria.
Dziś (15.04) poczta w Ozimku jest nieczynna. Oficjalny powód to awaria. Zdjęcie czytelnika
Sytuacja epidemiczna w gminie Ozimek zmienia się z godziny na godzinę. Zamknięty został między innymi urząd pocztowy w Ozimku.

Ognisko zakażenia pojawiło się w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Ozimku, który działa przy szpitalu. W poniedziałek (13 kwietnia) służby wojewody informowały o 15 osobach zakażonych. We wtorek (14 kwietnia) potwierdzona została wiadomość o 21 kolejnych zakażeniach.

Wśród zakażonych jest też personel, dlatego zdecydowano się na ewakuację 7 pacjentów, którzy trafili m.in. na oddział zakaźny Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. W akcji wzięły udział zarówno karetki pogotowia ratunkowego, jak i karetki wojskowe.

W środę (15 kwietnia) zamknięty jest urząd pocztowy w Ozimku. Oficjalnie "z powodu awarii". Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, u jednej z pracownic pojawiło się podejrzenie zakażenia koronawirusem. Czekamy na oficjalne stanowisko Poczty Polskiej, tymczasem wiadomo już, że od czwartku (16 kwietnia) poczta w Ozimku ma działać normalnie.

Prawdopodobnie będzie to możliwe po uzupełnieniu braków kadrowych. Z naszych ustaleń wynika, że osoby, które miały kontakt z pracownicą, zostały skierowane na kwarantannę domową.

W walkę z epidemią w gminie Ozimek włączyli się również strażacy. Ochotnicza Straż Pożarna w Schodni i Antoniowie przeprowadziła dezynfekcję terenów wokół szpitala, poczty, kilku ważnych przystanków autobusowych, a także klatki schodowej wskazanej przez mieszkańców. Było to możliwe m.in. dzięki pomocy gminy Krapkowice, która przekazała tysiąc litrów środka do dezynfekcji.

Od tygodnia trwa też akcja szycia maseczek w gminie Ozimek, którą koordynuje Ewa Gryska. Coraz więcej wolontariuszy przyłącza się do tej akcji, a wśród nich są m.in. pracownicy szkół, przedszkoli i żłobka. Gmina zapewnia materiał, a wolontariusze szyją maseczki wielokrotnego użytku. Równocześnie gmina zamówiła też 5 tys. maseczek, które w ciągu najbliższych dni zostaną rozprowadzone wśród mieszkańców.

W gminie powstał też projekt uchwały, dotyczącej zwolnień podatkowych i odroczeń podatku od nieruchomości dla firm, których obroty znacznie spadły na skutek epidemii. Radni pochylą się nad projektem 27 kwietnia.

Ośrodek Integracji i Pomocy Społecznej w Ozimku kontaktuje się na bieżąco z osobami starszymi, samotnymi, niepełnosprawnymi, aby w razie potrzeby udzielić im pomocy - zarówno materialnej, jak i psychologicznej. Pracownicy na bieżąco dzwonią też do osób objętych kwarantanną oraz niesamodzielnych, które nie mogą liczyć na wsparcie najbliższych. Oferują pomoc w codziennych sprawach, m.in. zrobieniu zakupów, zrealizowaniu recept, a nawet wynoszeniu odpadów.

W działania angażuje się również policja, która sprawdza czy osoby objęte kwarantanną trzymają się zaleceń. Podczas Wielkanocy cztery jednostki OSP z terenu gminy prowadziły akcję informacyjną we wszystkich sołectwach. Chodziło o to, aby mieszkańcy pozostali w domach i nie zwiększali niepotrzebnie ryzyka szerzenia się koronawirusa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska