Koronawirus w Ozimku. Nie działa poczta, zdezynfekowano przystanki, będą ulgi dla firm

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Dziś (15.04) poczta w Ozimku jest nieczynna. Oficjalny powód to awaria.
Dziś (15.04) poczta w Ozimku jest nieczynna. Oficjalny powód to awaria. Zdjęcie czytelnika
Udostępnij:
Sytuacja epidemiczna w gminie Ozimek zmienia się z godziny na godzinę. Zamknięty został między innymi urząd pocztowy w Ozimku.

Ognisko zakażenia pojawiło się w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Ozimku, który działa przy szpitalu. W poniedziałek (13 kwietnia) służby wojewody informowały o 15 osobach zakażonych. We wtorek (14 kwietnia) potwierdzona została wiadomość o 21 kolejnych zakażeniach.

Wśród zakażonych jest też personel, dlatego zdecydowano się na ewakuację 7 pacjentów, którzy trafili m.in. na oddział zakaźny Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. W akcji wzięły udział zarówno karetki pogotowia ratunkowego, jak i karetki wojskowe.

W środę (15 kwietnia) zamknięty jest urząd pocztowy w Ozimku. Oficjalnie "z powodu awarii". Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, u jednej z pracownic pojawiło się podejrzenie zakażenia koronawirusem. Czekamy na oficjalne stanowisko Poczty Polskiej, tymczasem wiadomo już, że od czwartku (16 kwietnia) poczta w Ozimku ma działać normalnie.

Prawdopodobnie będzie to możliwe po uzupełnieniu braków kadrowych. Z naszych ustaleń wynika, że osoby, które miały kontakt z pracownicą, zostały skierowane na kwarantannę domową.

W walkę z epidemią w gminie Ozimek włączyli się również strażacy. Ochotnicza Straż Pożarna w Schodni i Antoniowie przeprowadziła dezynfekcję terenów wokół szpitala, poczty, kilku ważnych przystanków autobusowych, a także klatki schodowej wskazanej przez mieszkańców. Było to możliwe m.in. dzięki pomocy gminy Krapkowice, która przekazała tysiąc litrów środka do dezynfekcji.

Od tygodnia trwa też akcja szycia maseczek w gminie Ozimek, którą koordynuje Ewa Gryska. Coraz więcej wolontariuszy przyłącza się do tej akcji, a wśród nich są m.in. pracownicy szkół, przedszkoli i żłobka. Gmina zapewnia materiał, a wolontariusze szyją maseczki wielokrotnego użytku. Równocześnie gmina zamówiła też 5 tys. maseczek, które w ciągu najbliższych dni zostaną rozprowadzone wśród mieszkańców.

W gminie powstał też projekt uchwały, dotyczącej zwolnień podatkowych i odroczeń podatku od nieruchomości dla firm, których obroty znacznie spadły na skutek epidemii. Radni pochylą się nad projektem 27 kwietnia.

Ośrodek Integracji i Pomocy Społecznej w Ozimku kontaktuje się na bieżąco z osobami starszymi, samotnymi, niepełnosprawnymi, aby w razie potrzeby udzielić im pomocy - zarówno materialnej, jak i psychologicznej. Pracownicy na bieżąco dzwonią też do osób objętych kwarantanną oraz niesamodzielnych, które nie mogą liczyć na wsparcie najbliższych. Oferują pomoc w codziennych sprawach, m.in. zrobieniu zakupów, zrealizowaniu recept, a nawet wynoszeniu odpadów.

W działania angażuje się również policja, która sprawdza czy osoby objęte kwarantanną trzymają się zaleceń. Podczas Wielkanocy cztery jednostki OSP z terenu gminy prowadziły akcję informacyjną we wszystkich sołectwach. Chodziło o to, aby mieszkańcy pozostali w domach i nie zwiększali niepotrzebnie ryzyka szerzenia się koronawirusa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów pod ostrzałem. Relacja ukraińskiej dziennikarki

Więcej informacji na stronie głównej Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie