Przypomnijmy, że w związku z rozszerzaniem się pandemii koronawirusa w Polsce i innych krajach europejskich rządy poszczególnych państw wprowadziły ograniczenia (zamknięcie granic, urzędów, instytucji, firm), które hamują gospodarkę.
Zgodnie z wytycznymi dla pracodawców zaleca się:
- Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra).
- Promować regularne i dokładne mycie rąk przez osoby przebywające w miejscach użyteczności publicznej: wodą z mydłem lub zdezynfekowanie dłoni środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
- Upewnić się, że pracownicy, klienci i kontrahenci mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą.
- Umieścić dozowniki z płynem odkażającym w widocznych miejscach, w miejscu pracy i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane.
- Wywiesić w widocznym miejscu informacje, jak skutecznie myć ręce. Połączyć to z innymi środkami komunikacji, takimi jak np. szkolenia personelu przez specjalistów ds. bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Zwrócić szczególną uwagę na rekomendacje, aby podczas pracy NIE dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegać higieny kaszlu i oddychania. NIE zaleca się noszenia maseczek ochronnych przez osoby zdrowe! Maseczki ochronne powinny nosić osoby chore, osoby opiekujące się chorymi oraz personel medyczny pracujący z pacjentami podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem.
- Dołożyć wszelkich starań, aby miejsca pracy były czyste i higieniczne: powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury) muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym, lub przecierane wodą z detergentem, wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane, z użyciem wody z detergentem.
- Ograniczyć podróże służbowe i delegacje zagraniczne do minimum
- Promować pracę zdalną w przypadków osób powracających z obszarów występowania koronawirusa SARS-CoV-2.
Stowarzyszenia i organizacje skupiające przedsiębiorców alarmują, że sytuacja finansowa wielu firm jest tragiczna, niektóre są bliskie upadłości, a jeśli obostrzenia będą się przedłużać odbije się to na kolejnych.
BCC uruchomiło infolinie dla swoich członków dotyczące prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, kontraktów, ubezpieczeń, prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego, postępowań sądowych, pomocy prawnej na wypadek zamknięcia biura, zakładu pracy, placówki handlowej.
BCC postuluje też zmiany prawne:
- możliwość niedopuszczenia do pracy pracownika, wobec którego istnieje uzasadnione podejrzenie, iż jest on nosicielem COVID-19, w szczególności jeśli przebywał w miejscu zagrożonym zakażeniem COVID-19 lub też miał kontakt z osobą zakażoną COVID-19.
- możliwość wystąpienia przez pracodawcę do państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego z wnioskiem o wydanie decyzji o czasowym zawieszeniu działalności zakładu pracy także w przypadku stwierdzenia wśród jego pracowników lub osób z nim bezpośrednio współpracujących przypadku zachorowania COVID-19 lub też skierowania pracownika lub osoby bezpośrednio współpracującej na kwarantannę lub nadzór epidemiologiczny przez właściwe służby państwowe.
- wprowadzenia zapisu, że przedsiębiorca nie ponosi odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną w związku z działaniami władz publicznych w celu przeciwdziałania COVID-19, w szczególności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy. Odpowiedzialność cedowana jest na Skarb Państwa
- wprowadzenia zapisu o możliwości żądanie odszkodowania z tego tytułu
- umożliwiające odroczenie terminów płatności należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne w ZUS oraz rozłożenie należność na raty.
W ocenie BCC należy też wprowadzić w oparciu o Kodeks karny zapisów nakładających sankcje na osoby uciekające z kwarantanny.
Jednocześnie, Business Centre Club popiera i wnosi o wprowadzenie do ustawy zapisów zgłoszonych przez Naczelną Radę Adwokacką do ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. - Takie zapisy pozwolą na uregulowanie najbardziej istotnych kwestii związanych z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości w obecnych realiach - czytamy w uzasadnieniu.

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?